schikking over de kaarten van de kontinenten van Wil lem Jansz. Blaeu, die een veel gedetailleerder beeld ge- ven dan een globe kan doen. Dezelfde toepassing van de globes zien we ook in het onderwijs in de zeevaart. De globe wordt gebruikt om de eerste beginselen bij te brengen van de geografie en om de verschillende navigatietechnieken te verklaren. Geheel in tegenspraak met de Propaganda van de glo- bemakers dat de zeeman met de aardglobe zijn koers uit kon zetten, blijkt de hemelglobe voor de zeeman be- langrijker te zijn. Met een hemelglobe kon de zeeman de sterrenhemel met zijn sterren en specifieke bewegin- gen leren kennen, een kennis die noodzakelijk was om zieh 's nachts te kunnen orienteren. 'Den genen die de Navigatie ende Groote Zeevaert met Fondament en be- scheyden kennisse wil leeren, die moet vooreerst onder- soecken wel te leeren verstaen de gestaltenisse ende ghe- daente des sichtbare Hemels, ende Aerdkloots Ende om den Leerlingh dit in te scherpen en wel te doen be- grypen soo sullen wy die tot klaerder verstant met de Hemelsche en Aerdsche Globen verghelijeken; op wel- cke Globen sichtbaer vertoont werden die dingen, die in 't Hemel teecken (hoewel onsienlijk gesteh werden te zijn; Opdat alsoo, 't geen wy met onse oogen op de Globe zien, te beter by inbeeldinghe verstaen mochte worden'. Alleen om die reden zien we in verschillende leerboeken voor de navigatie hoofdstukken over het ge- bruik van de globe opgenomen. De Rotterdamse schoolmeester Jan van den Brauck voegde zelfs de Seg menten van een hemelglobetje toe aan zijn leerboek In- struetie der Zee- Vaert. De kennis van het gebruik van de globe is echter niet strikt noodzakelijk. 'Het ge- bruyck der Hemelsche en Aerdtsche Globen, als zijnde 't eerste fondament 't welck een goet Stuerman be- hoorde te weten; nochtans moet verstaen worden dat om een Stuerman dit alles te weten ick het niet seer noodigh achte, niettemin sal het dienen tot openinghe, om het volgende licht te verstaen' schreef de zeevaart - kundige leermeester Abraham de Graaf in zijn Groote Zee-Vaert ofte de Konst der Stuer-Luyden uit 1657. Ook bij De Graaf is niet de aardglobe van het grootste belang, maar de hemelglobe. De toelichting bij de aardglobe gaat niet verder dan een overzicht van de ver schillende zonale indelingen en de meridianen en paral- lellen. Een verklaring van de op de globe getekende loxodromen is in dit hoofdstuk bij De Graaf niet te vinden. De aardglobe dient voor een stuurman om de Iigging van de verschillende landen te leren kennen. Si mon Pietersz. gaf daarom de raad aan 'alle ghy die geerne voor kloecke en verstandige Stuerluyden wilt geacht wesen, studeert neerstich op de Globen, leert haer gebruyck'. Het belang voor de zeevaart hadden de globes dus niet door hun praktische toepasbaarheid bij de navigatie op zee, maar door hun edukatieve mogelijkheden bij de opleiding van zeelieden. Ze hadden meer nut in de stuurmansscholen dan aan boord van schepen. Het meegeven van globes aan de schepen van de VOC vindt zijn oorzaak in de personen van diegenen die aanvanke- lijk deze schepen van hun wetenschappelijke en karto- grafische uitrusting voorzagen, met name Petrus Plan- cius. Het onderwijskundig gebruik van globes was echter niet beperkt tot de stuurmansscholen. We zagen het al in het citaat van Constantijn Huygens dat globes gebruikt werden voor onderwijs in de allereerste begin selen van de geografie en de astronomie. Onderwijsinstellingen op elk terrein zijn daarom ook voor de Amsterdamse producenten een belangrijke groep afnemers van globes. Maar dan is ook het aantal onderwijsinstellingen niet groot genoeg om de produktie van - naar alle waar- schijnlijkheid - duizenden globes in de zeventiende eeuw te verklaren. Zoals gezegd is er een verschil tussen de antwoorden op de vragen hoe globes gebruikt en waarvoor ze gemaakt werden. Het merendeel van de globes diende namelijk als sta- tussymbool in de bibliotheken en salons van rijke patri- ciers. Een partikulier die een globepaar bezat, gaf daar- mee te kennen dat hij universele belangstelling had. Hij identifieeerde zieh met de geleerden, maar, wat voor de Nederlanders vooral van belang was, ook met zeevaar- ders. Mijns inziens moet de belangrijkste groep afne mers van globes gevormd zijn door deze partikulieren: kooplieden en burgers, rijk geworden door de handel en investeringen. Bij hen fungeerde de globe als een status- symbool (dat ook nog dekoratief is) op de kantoren of in hun woningen. Deze mensen maakte het in het geheel niet uit of een globe tot op het laatste moment is bijgewerkt of niet: hen ging het om het uiterlijk van de globe. Een signifi kante verklaring daarover is in 1675 gedaan door Jacob de Zetter, boekhouder van de weduwe van Joan Blaeu. Hij verklaarde dat geruime tijd eerder in de winkel van Blaeu een zekere Bartholomeus Abbas gekomen was om globes te kopen. Abbas had al een atlas en vond dat daarbij een globe wel zou staan. De globes die De Zetter hem liet zien waren echter te klein om 'nevens den atlas wanneer die met de stedeboecken op den an deren gestapelt was te staen'. Abbas wilde de globes daarom op een hogere voet laten zetten. De waarde, die men aan de globe en atlas hechtte blijkt uit deze verklaring. De enige reden om ze te kopen was dat een Stapel 'atlas' met globes ernaast zo mooi Staat. En dat zijn nu de mensen waarvoor globes vooral ge maakt werden. Noten In februari 1989 promoveerde de auteur op het proefschrift Globi Neerlandici, dat in 1991 in het Engels uitgegeven wordt. Het handelt over Nederlandse globes in alle opzichten, dus niet alleen uit bibliografisch oogpunt beschouwd. De noten 1 t/m 5 vindt u op blz. 36. KT 1990.XVI.4 23

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 25