De marketing van de Atlas van Nederland Th. van der Linden De Atlas van Nederland is vanuit uitgeversoogpunt een bijzonder produkt. Het komt niet vaak voor dat een uitgave in 20 verschillende delen verschijnt gedurende een periode van 6 jaar. Voeg daarbij de onorthodoxe vorm van losse katernen in een kassette en u begrijpt waarom er hier sprake is van een bijzonder projekt. Of zoals het hoofd reklame van de SDU het ooit eens om- schreef: Hoe verkoop ik in hemelsnaam 20 tijdschriften in een doodskist voor 600,-? Dat het toch gelukt is om de Atlas een brede versprei- ding te geven is te danken aan de zeer gerichte marke ting die werd toegepast. In eerste instantie wil ik ingaan op de introduktie van de totale atlas. Dit beschrijft met name de inspanningen om de boekhandel volledig bij het projekt te betrekken. In de tweede plaats wil ik een speciale aktie behandelen die plaatsvond toen er al enige delen versehenen waren. Deze aktie verschilt kwa toon nogal van de introduktie- campagne. Tenslotte wil ik kort nog even de huidige marktpositie van de komplete atlas onder de loep nemen. De introduktiecampagne Voordat de atlas op de markt kwam heeft er een zeer omvangrijk marktonderzoek plaatsgevonden, waarbij kwam vast te staan hoe groot de markt voor de atlas zou kunnen worden en wie de doelgroepen waren. De eerste vaststelling die gemaakt werd, was dat de ver- wachte afnemers van de atlas in twee kategorieen zijn onder te verdelen: enerzijds de professionele konsument (mensen die de atlas nodig hebben) en anderzijds de iiefhebber-konsument' (mensen die het leuk vinden om een dergelijke atlas aan te schaffen). De professionele markt werd in kaart gebracht en ver- deeld in een primaire, een sekundaire en een tertiaire doelgroep. De primaire doelgroep bestond uit sociaal-geografen, fysisch-geografen, docenten aardrijkskunde, demogra- fen en sociologen. Van deze groep werd verwacht dat een zeer hoog percentage de atlas zou aanschaffen. Ook de universiteitsbibliotheken werden in deze groep ingedeeld. De sekundaire doelgroep bestond uit piano logen, landmeetkundigen, kartografen, docenten maat- schappijleer, algemene bibliotheken en redakties van dag- en weekbladen. De tertiaire doelgroep tenslotte bestond voornamelijk uit overheid en semi-overheid, uitgaande van de gedachte dat de komplete atlas een uitstekend hulpmiddel bij beleidsbepaling zou zijn. Daarnaast werden ook de professionele doelgroepen voor de losse katernen in beeld gebracht. Zo werd bij- voorbeeld het deel 'Wonen' aangeboden aan makelaars, het deel 'Werken' aan arbeidsbureaus en het deel 'Landbouw' aan boerenorganisaties. Moeilijker was het om een goed inzicht te krijgen in het marktpotentieel van de 'Iiefhebber-konsument'. Het mocht aangenomen worden dat voornamelijk men sen met een goed inkomen een dergelijk kostbaar boek zouden kunnen aanschaffen. Deze groep werd destijds als volgt gekarakteriseerd: "De algemene marktkarakte- ristiek, niet uitgesplitst naar doelgroep, gaat uit van een totaal van de hoofdkostwinners in de leeftijdsgroep van 20 tot 65 jaar, met een opleiding van minimaal M.O., te kenschetsen als beslissers, medebeslissers, voorbereiders van beslissingen en medevoorbereiders van beslissingen en een inkomen ruim boven modaal". In normaal Nederlands zou je kunnen zeggen: mensen met een goed inkomen die hun partner ervan kunnen overtuigen dat de Atlas van Nederland meer nut heeft dan een magnetronoven. Omdat de Iiefhebber-konsument een belangrijke rol moest gaan speien bij de exploitatie van de atlas kwam de rol van de boekhandel aan de orde. De boekhandel heeft een belangrijke plaats ingenomen bij de promotie, verkoop en distributie van de atlas. De boekhandel is natuurlijk bij uitstek de plaats waar de konsument met een produkt kennis kan maken. Aangezien ook een groot aantal van de professionele en institutionele kon- sumenten gebruik maken van de boekhandel, lag de keuze voor de verspreiding via de boekhandel voor de hand. De voorlichting aan de boekhandel Vanaf Oktober 1983 werd de boekhandel systematisch ingelicht over de te verschijnen atlas. Dat gebeurde in eerste instantie schriftelijk door middel van brochures. Deze folders die met tussenpozen aan de boekhandel werden gestuurd gaven niet alleen inhoudelijke informa- tie over de atlas maar vooral informatie over inteken- prijzen en niet te vergeten de voorgenomen promotie- aktiviteiten. Vooral het laatste is voor de boekhandel erg belangrijk. Als een boekhandel weet dat een uitge- ver bereid is in reklame te investeren zal hij eerder be- reid zijn de betrokken uitgave in voorraad te nemen. Om de boekhandel volledig te informeren werd op 23 24 KT 1990.XVI.4

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 26