januari 1984 zelfs een speciale boekhandelspresentatie georganiseerd. In deze periode verscheen ook het proefdeel oftewel in uitgeversjargon de dummy. Deze dummy had ook tot doel de boekhandel zo goed mogelijk op de hoogte te brengen van de vorm en de inhoud van de atlas. De boekhandel werd nu ook in de gelegenheid gesteld om promotiemateriaal bij de SDU te bestellen. Er werden raambiljetten, strooifolders en een meer uitgebreide prospektus geproduceerd. Een aspekt van de aktie is nog niet aan de orde geko- men, en dat is het premium. De katernen van de atlas zijn moeilijk los in een boekenkast te plaatsen. Daarom moest er een opbergmogelijkheid gekreeerd worden. Dat werd de welbekende kassette. Deze houder werd gratis aangeboden aan intekenaren van de atlas. Deze gezamenlijke marketinginspanningen hadden tot gevolg dat er reeds bij het verschijnen van de eerste de- len ongeveer 5.000 intekenaren waren. Direkt-marketing Dan wil ik nu graag een losse aktie noemen die uitge- voerd is toen er al meerdere delen van de atlas versehe nen waren. Dit is een grote direkt-marketing campagne die in het najaar van 1985 gevoerd is. Inmiddels waren de minpunten van de atlas ook aan het licht gekomen. Een rapport uit die tijd: "Een nadeel is de onconventi- onele opzet van het produkt. Het doet te veel tijd- schriftachtig aan, past niet in de boekenkast en biedt te weinig praktische naslagmogelijkheden". In de nieuwe campagne werd gekozen voor een aantal nieuwe uitgangspunten: 1. De potentiele koper kreeg de kans om vrijblijvend met het produkt kennis te maken. 2. Gespreide betaling werd mogelijk gemaakt. 3. Er werd een nieuw premium ontwikkeld (een her- druk van een historische kaart). Deze campagne werd eerst als test uitgevoerd op ver- schillende, speciaal geselekteerde adressen. De vorm van de mailing was duidelijk anders dan waar tot dan toe voor was gekozen. In eerste instantie is de atlas aange boden als een kwalitatief hoogstaand wetenschappelijk werk. Er werd eerder informatief dan puur reklame- achtig geworven. Bij deze nieuwe campagne werden alle registers openge- trokken. De mailing bestond uit een aantal losse blaad- jes waarop steeds verschillende informatie werd gege- ven. Dus een apart blaadje om het premium te beschrijven, een apart velletje met juichende recensies, een apart vel om het prijsvoordeel uit te leggen en een apart vel om de inhoud van de atlas te beschrijven. Het enige dat ontbrak was de kreet 'U bent winnaar van een van de prijzen'. Achteraf moet gekonstateerd worden dat deze aktie toch niet het sukses opleverde dat ervan verwacht werd. Er werd nogal lauw op gereageerd. Slechts een zeer laag percentage van de aangeschrevenen bestelde de at las op zieht. Over het algemeen was de respons lager dan 1%. Na de testmailing zijn er geen vervolgakties meer geweest. Een voorzichtige konklusie zou kunnen zijn dat een wat meer serieuze, inhoudelijke benadering bij een pro dukt als de Atlas van Nederland betere resultaten ople- vert dan een opzichtige reklamekretologie. De huidige situatie Dan wil ik graag nog even stilstaan bij de huidige marketing-mogelijkheden van de atlas. Vanaf 16 maart 1990 is het mogelijk om de komplete serie in een keer aan te bieden. Dit biedt op het eerste gezicht nieuwe mogelijkheden, die tot nu toe eigenlijk niet aan de orde waren. Bovendien is er zelfs haast bij geboden om de komplete atlassen binnen afzienbare tijd te verkopen. De eerste delen zijn al 7 jaar geleden versehenen en langzamerhand zullen de gegevens, die in deze delen ge- presenteerd worden, verouderen. Het grootste probleem bij het verkopen van de komple te atlas is de prijs. Iemand die vandaag de komplete at las bestelt is maar liefst 590 gülden kwijt. Het behoeft geen betoog dat dit voor de meeste mensen een enorm bedrag is. Een op het eerste gezicht vergelijkbaar pro bleem heeft SDU uitgeverij gekend bij de serie van dr Loe de Jong. De afzetcijfers gaven aan dat er van de latere delen steeds minder exemplaren werden verkocht. Een marktonderzoek onder de afvallers leerde dat voor- al de prijs een struikelblok vormde. Er werd dus een grote promotiecampagne opgezet waarbij onder de Slo gan 'maak het koninkrijk compleet' gedurende een maand een enorm prijsvoordeel werd geboden. Het re- sultaat van de aktie was verbluffend. Verschiliende de len moesten bijgedrukt worden om aan de vraag te voldoen. Zou een dergelijke aktie voor de atlas haalbaar zijn? In eerste instantie lijkt het me moeilijk. Er zijn wel men sen die enkele delen hebben aangeschaft maar het lijkt me niet vanzelf spreken dat deze mensen daardoor inte- resse hebben in de komplete serie. Bovendien zou je, zelfs met een korting van 50°7o nog altijd op een bedrag van rond de /300,- uitkomen. Ook dit bedrag geldt voor de meeste mensen nog als een prijsbarriere. Dit idee valt dus in eerste instantie af. De mogelijkheid van een nieuw premium werd geop- perd, maar ook hierbij blijft de hoge prijs als een drempel gelden. Zelfs wanneer er wederom een afbeta- lingsregeling gekreeerd wordt verwachten wij niet veel van deze aanpak. Wat blijft er over? Wij hebben gezocht naar een aan pak waarbij er niet getornd hoeft te worden aan de prijs/kwaliteit verhouding, maar waarbij we toch een behoorlijk aantal exemplaren af kunnen zetten. Deze mogelijkheid denken we gevonden te hebben op de markt van de duurdere relatiegeschenken. Door de atlas als relatiegeschenk aan te bieden blijft de hoge verkoopprijs juist een voordeel. De verkoopprijs Lees verder op blz. 40. KT 1990.XVI.4 25

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 27