ties van GIS te staan. De verworven mogelijkheden in de ruimtelijke analyse en de modelbouw bleken binnen de GIS-omgeving om louter software-technische rede- nen niet toepasbaar (birkin et al., 1987). Heel lang- zaam komt daar echter weer verandering in en, sterker nog, de grote hoeveelheden gegevens en de integratie van de ruimtelijke komponent leiden nu tot een diskus- sie over het nut van het gebruik van de 'oude' ruimte lijke statistiek en de voorkeur voor meer exploratieve technieken (openshaw, 1990). Om aan te geven wat onder GIS moet worden verstaan, en welke mogelijkheden er zijn bij het gebruik van der- gelijke informatiesystemen, zijn er diverse aspekten die aan de orde moeten worden gesteld. In dit artikel wordt een poging gedaan om het onderwerp in brede zin te benaderen. Veel vragen blijven daarbij onbeantwoord. We hopen hiermee toch te hebben voldaan aan het ver- zoek om een algemene inleiding op het onderwerp geo- grafische informatiesystemen te leveren. In dit artikel wordt op de volgende vragen ingegaan: Wat betekent de automatisering van ruimtelijke in- formatie? Welke hard- en Software wordt er gebruikt? Welke typen ruimtelijke informatiesystemen moeten we onderscheiden? Wat voor typen gebruikers moeten onderscheiden worden? Welke toepassingsvelden treffen we aan? Welke resultaten heeft deze vorm van automatisering tot nog toe opgeleverd? De automatisering van ruimtelijke gegevens Doelstellingen van GIS Een GIS kent vier hoofdtaken: het ordenen, beheren en integreren van grote hoe veelheden informatie met een ruimtelijke kom ponent; het beschikbaar stellen van deze informatie aan meerdere gebruikers tegelijkertijd; het analyseren van deze ruimtelijke informatie; en, het presenteren door middel van kaartbeelden. Een GIS is in de eerste plaats een systeem om grote hoeveelheden informatie te ordenen en beschikbaar te stellen. Deze taak komt voor een deel overeen met die van niet-ruimtelijke informatiesystemen. Het verschil ligt allereerst aan de toevoeging van de ruimtelijke komponent. Deze ruimtelijke komponent biedt daarbij de extra mogelijkheid om diverse gegevensbronnen te integreren. Zo kunnen bijvoorbeeld gegevens van ver- schillende ruimtelijke eenheden, zoals bodemgegevens per gridcel van 1 bij 1 km en grondgebruik binnen de gemeentegrens, worden gekombineerd door middel van 'overlay' analyse. Een GIS is niet alleen een informatiesysteem voor het beheer van gegevens, maar het is eveneens mogelijk analyses uit te voeren, die specifiek betrekking hebben op de ruimtelijke komponent van die gegevens. Er kan 28 bijvoorbeeld gebruik gemaakt worden van relatie- en afstandspatronen tussen eenheden, om de route te be palen, die gevolgd moet worden om zo snel mogelijk van de ene plaats een andere te bereiken (netwerkana/y- se). Ook een koppeling met modelten behoort tot de mogelijkheden, waarbij het GIS met name dient voor de toelevering van informatie en de expliciete relatie met de ruimtelijke komponent. Dit biedt bijvoorbeeld de mogelijkheid om na te gaan welke gebieden onder de invloed van gevaarlijke Stoffen komen te staan bij een ontploffing van een bepaalde fabriek, gegeven be- paalde wind- en weertypen (zoals bij de ramp van Tsjernobyl of het dioxine-onderzoek). Maar ook de ge- volgen van verzuring en overbemesting voor ons milieu worden in kaart gebracht (zie figuur 1) en er wordt ge- tracht om na te gaan - uitgaande van bepaalde veron- derstellingen - hoe deze ontwikkelingen er in de toe- komst uit kunnen zien (küsse padding, 1990). Tot slot is een GIS in Staat een gedegen kartografische presentatie te verzorgen. Kaarten behoeven niet langer met de hand getekend te worden, maar zijn een logisch gevolg van al het werk dat in relatie met het GIS wordt uitgevoerd. Software in een GIS-omgeving Elk van de vier hoofdtaken van een GIS brengt eigen noodzakelijke software-eisen met zieh mee. Deze zullen afzonderlijk aan de orde gesteld worden. Het ordenen, beheren en integreren van informatie met een ruimtelijke komponent De grote stap voorwaarts in de GIS-omgeving kon aan het eind van de jaren zeventig/begin jaren tachtig wor den gezet. De belangrijkste reden voor deze stap was de introduktie van het 'relationele database koneept'. Ge- zien de hierboven geformuleerde taken is een relationeel DBMS (Data Base Management Systeem) een onmis- baar onderdeel. De database speelt vanzelfsprekend een essentiele rol bij het beheren van de gegevens. Gezien de zeer grote hoeveelheid gegevens, en het gewenste ge- meenschappelijke gebruik, is een DBMS-omgeving al Figuur 1. Voorbeelden van de kartografische presentatie van aspekten van de vervuiling van het grondwater met nitraten (Bron: MILGIS projekt, RIVM). KT 1990.XVI.4 Interpolation of potnf data results in three dimensional plot Contour lines of NU potlut\ Computed zones of NOi pollulion tocation of groundwater mont lonng nelwork points and NO, concentrahons 0 5 S 10 io n m 10 50 50 100 «If/I (c) tan

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 30