Marketing Als we de groei van GIS-toepassingen eiders in Europa bestuderen, dan valt in Engeland de Sterke ontwikkeling in de marketingsektor op. Daarbij moet allereerst ge dacht worden aan de selekties van de doelgroep waarop men zieh wil richten, zowel in sociaal-demografische als in ruimtelijke zin. Dit wordt aangegeven als de segmen- tering van de markt. Deze informatie wordt bijvoor- beeld gebruikt voor 'direct marketing' (gerichte ver- spreiding van brochures e.d.), en we zien eveneens toepassingen in de Sektoren winkels, autodealers en banken (figuur 4). De kombinatie van verkoop- en mar- ketinginformatie maakt het mogelijk verzorgingsgebie- den af te bakenen, de ekonomische positie van een Win kel te bepalen, of te komen tot lokatie- of allokatie-beslissingen, gebruik makend van interaktie- modellen (nijkamp schölten, 1990). Het lijdt geen twijfel, dat we in deze sektor in het körnende jaar reeds een forse groei mögen verwachten. In Nederland heeft de toepassing in ieder geval reeds tot een nieuwe kaart geleid: de viercijferige postkodekaart. Milieu De investeringen in de milieusektor zijn groot. Het zal dan ook geen verwondering wekken, dat er hier mo- menteel ook veel ontwikkelingen plaatsvinden op het terrein van GIS. De grootste investeerder is de overheid en we vinden de toepassingen dan ook allereerst terug binnen het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieuhygiene. De afdeling Risikobeheer is reeds vele jaren aktief bij het tot stand brengen van geografische gegevensbestanden en het koppelen van di verse modellen aan deze bestanden voor bijvoorbeeld het bepalen van optimale routes voor gevaarlijke Stof fen en het doorrekenen van geluidshinder bij vliegvel- den (fedra reitsma, 1990). Op stedelijk niveau heeft men verkennende studies opgestart voor de milieuzone- ring (TEN velden kreuwel, 1990). Vermeldenswaar- Figuur 4. Marketing-toepassing van GIS bij een onderzoek naar banklokaties van de firma Geodan. 34 dig is ook het projekt Emissie Registratie Collectief (de jong, 1990). Een zeer grote investering vindt momenteel plaats bij het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhy giene (RIVM). De direktie aldaar heeft besloten al haar ruimtelijke gegevens te integreren middels een GIS (MILGIS) (zie figuur 2) (van beurden schölten, 1990). Veel Projekten vloeien uit deze benadering voort (zie voor een overzicht: küsse padding, 1990). Op het terrein van het milieu treffen we ook vele GIS- toepassingen op de universiteiten aan. Het betreft hier- bij met name studies bij de vakgroep Fysische Geogra- fie van de Rijksuniversiteit Utrecht en bij de Land- bouwuniversiteit Wageningen. Ruimtelijke ordening Zoals in de inleiding reeds is aangegeven, heeft de Rijksplanologische Dienst (RPD) een belangrijke rol gespeeld bij de introduktie van GIS-systemen in Neder land. Het is dan ook zonder meer interessant om de wijze waarop men bij deze dienst met het beheer van dit systeem omgaat, nader te bestuderen (de jong, 1990). Talrijke Projekten zijn inmiddels met behulp van het GIS uitgevoerd (o.a. zevenbergen schölten, 1987; padding schölten, 1988). Een heel mooi voor- beeld is daarbij het zojuist afgeronde onderzoek naar de lokatiemogelijkheden van een miljoen woningen in de Randstad (geertman poppen, 1990). De positieve ervaringen van de RPD hebben er toe ge leid, dat de provinciaal pianologische diensten serieus overwegen een GIS op te zetten of deze stap reeds heb ben gemaakt. Noord-Holland, Utrecht en Friesland zijn op dit moment redelijk ver gevorderd met diverse proefprojekten. Konklusie Als we terug gaan naar de in de inleiding gestelde vra- gen, dan moeten we konstateren, dat er nog maar een begin is gemaakt met een beantwoording hiervan. In dit artikel is vooral naar voren gekomen, dat GIS niet alleen een softwarepakket is. Wanneer een organi- satie een GIS wil gaan gebruiken, betekent dit veel meer dan de aanschaf van een stukje hard- en Software. Het betekent het kreeren van een struktuur van waaruit de informatieprocessen binnen een organisatie on- dersteund worden. Gegevens worden op een eenduidige wijze opgeslagen, beheerd en gei'ntegreerd. De koppe- ling met de ruimtelijke komponent van de gegevens maakt integratie mogelijk, maar tevens kunnen gege vens worden gevisualiseerd en op speeifieke wijze ge anal yseerd. Om een toekomstbeeld te scheppen, kunnen we een ver- gelijking maken met Amerika en Canada. Louter en al leen op basis van kosten-baten analyse worden de LIS- systemen daar inmiddels op grote schaal ingevoerd. De invoering van GIS-systemen vindt echter niet alleen met behulp van kosten-baten analyses plaats. De baten zijn ook niet altijd in geld uit te drukken. Bij de bepaling KT 1990.XVI.4 Eigen filialon iUTREQHTSESTR 1 (f3(tr==:;Br=~| Poslcodos linge weist and läge weist and L\

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 36