van een optimale plaats van een nieuwe vestiging van een concern is dit nog wel mogelijk. Scenario's voor een beter milieu, de afbakening van verzorgingsgebie- den, en de keuze voor een bepaald trace van een weg, zijn onderwerpen waar de optimalisering van de besluitvorming en de planning voorop Staat. In Europa bevinden we ons nog in een eerdere fase van de levenscyclus van het GIS. De enorme belangstelling voor dergelijke Systemen kan gedeeltelijk worden ver- klaard uit de toepassingen die in Noord-Amerika plaatsvinden. Het lijdt geen twijfel dat we hier ook te maken hebben met nieuwe mogelijkheden van de auto- matisering en met name de informatisering. Deze tak van de informatika kent echter ook zijn specifieke vra- gen en problemen, die te maken hebben met de organi- satie, de ruimtelijke analyse, de (on)nauwkeurigheid van gegevens, de kartografie en de hard- en Software. In- middels is men in veel landen tot het besef gekomen, dat aan het gebruik van geografische informatiesyste- men zoveel facetten kleven, dat een specifieke opleiding noodzakelijk is. In Amerika en Canada zijn inmiddels GIS-curricula ontwikkeld en in Engeland is subsidie verstrekt aan acht universiteiten om expertise met GIS op te doen (masser, 1990). In Nederland is door de overheid een samenwerkingsorgaan tussen diverse uni versiteiten (NexpRI) gesubsidieerd met een vergelijkbaar doel (zandee, 1990). Bovendien is er sinds kort een leerstoel Ruimtelijke Informatica geinstalleerd. Deze leerstoel GIS bevindt zieh aan de Vrije Universiteit, de- zelfde universiteit waar in 1986 de Faculteit Sociale Geografie werd opgeheven. Ook het hoger beroeps- onderwijs heeft besloten GIS als een onderdeel binnen haar opleidingen in te voeren. In dat kader heeft men de Rijks Hogeschool Groningen belast met het opzetten van een GIS-curriculum voor het Hoger Beroepsonder- wijs in Nederland. Het aantal toepassingen in Nederland groeit snel, al toont het hier gegeven overzicht aan dat veel toepassin gen zieh nog hüllen in de gedaante van een proefpro- jekt. We kunnen dan ook zonder twijfel zeggen, dat we in de körnende jaren nog heel veel zullen zien en hören over GIS. Maar hier plaatsen we toch ook alvast enkele kantteke- ningen. Vanzelfsprekend is GIS geen wondermiddel, dat al onze problemen oplost. GIS kan een werkomgeving scheppen, welke zieh leent voor probleemoplossingen. Een werkomgeving waar de nadruk allereerst ligt op het gezamenlijk gebruik kunnen maken van geintegreerde gegevens. Een omgeving, die echter ook vraagt om, en tevens de kans biedt voor, nieuwe analysemogelijkhe- den. Veel van de statistische methoden en technieken, die nog worden gebruikt in de geografie, kunnen we ge- voeglijk vergeten (openshaw, 1990). Een periode van explorerende data-analysetechnieken lijkt voor ons te liggen. Voor zowel kartografen als geografen liggen er in de körnende jaren op het terrein van het GIS heel veel uitdagingen. Het is zaak dat we ze vanuit de geo grafie en kartografie benutten. Noten Dr Henk J. Schölten is hoogleraar in de Ruimtelijke Informa tica bij de Vakgroep Ruimtelijke Economie (Faculteit der Eco- nomische Wetenschappen en Econometrie) van de Vrije Uni versiteit (Postbus 7161, 1007 MC Amsterdam). Daarnaast is hij verbonden aan het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiene (RIVM) in Bilthoven; hij is daar verantwoorde- lijk voor de organisatie en de implementatie van een ruimte- lijk informatiesysteem voor het milieu (MILGIS). Sinds de opheffing van het Geografisch Instituut van de Vrije Univer siteit is hij bovendien betrokken bij de aktiviteiten van Geo- dan, het bureau voor ontwikkeling en onderzoek in ruimtelij ke informatiesystemen te Amsterdam. Dr Schölten heeft al diverse artikelen over GIS gepubliceerd in wetenschappelijke boeken en tijdschriften. De auteur heeft het artikel geschreven op verzoek van de redaktie, naar aanlei- ding van zijn lezing op de studiedag Dokumentatie Ruimtelij ke Informatie, welke op 11 januari 1990 werd gehouden in Utrecht. Literatuur Beurden, A.U.GJ. van H.J. Schölten (1990), The environ mental geographical information Systems of the Netherlands and its organizational implications. In: Harts, J.J., H.F.U. Ot tens en H.J. Schölten (red.), EGIS '90 Proceedings. Utrecht: EGIS Foundation. Birkin, M., G.P. Clarke, M. Clarke A.G. Wilson (1987), Geographical Information Systems and model-based locatio- nal analysis: ships in the night or the beginnings of a relationship? Leeds: School of Geography, University of Leeds. Bogaerts, M.J.M (1987), Grootschalige ruimtelijke informatie systemen in Nederland. Nieuwe ontwikkelingen in de periode 1984-1987. Kartografisch Tijdschrift XIII, nr. 3, pp. 38-41. Burrough, P.A. (1986), Principles of geographical information Systems for land resources management. Monographs on Soil and Resources Survey 12, Clarendon Press. Clarke, K.G (1986), Recent trends in geographic information system research. Geoprocessing 3, pp. 1-15. Deurloo, M.G (1981), Grafische voorstellingen en ruimtelijke gegevens per Computer: handleiding voor het programmapak- ket GEOKART. Geografische en pianologische notities 3, Vrije Universiteit Amsterdam. Est, J.P. van GM. Sliepen (1990), Geographical Informa tion Systems as a basis for interaction modelling; an applica- tion. In: Harts, J.J., H.F.L. Ottens H.J. Schölten (red.), EGIS '90 Proceedings. Utrecht: EGIS Foundation. Fedra, K. R. Reitsma (1990), Decision support and geo graphical information Systems. In: Schölten, H.J. J.C.H. Stillwell (red.), Geographical Information Systems for Urban and Regional Planning. Dordrecht: Kluwer Academic Pu- blishers. Geertman, S.GM. F.J. Toppen (1990), Regional planning for new housing in Randstad Holland. In: Schölten, H.J. J.C.H. Stillwell (red.), Geographical Information Systems for Urban and Regional Planning. Dordrecht: Kluwer Academic Pubiishers. Harts, J.J., H.F.L. Ottens H.J. Schölten (1990), EGIS '90 and the development and application of geographical infor mation Systems in Europe. In: Harts, J.J., H.F.L. Ottens H.J. Schölten (red.), EGIS '90 Proceedings. Utrecht: EGIS Foundation. KT 1990.XVI.4 35

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 37