iii unu= Arn t a oanubIens F.J. Ormeling Atlassen in Wenen: afsluiting van de Atlas der Donauländer en start van de Atlas Ost- und Südost-Europa Inleiding Het thema van de door Oostenrijk, Zwitserland, de BRD en de DDR gezamenlijk in September 1989 in We nen georganiseerde kartografische manifestatie was Ge meinsam für den Fortschritt. Dat sloot blijkbaar alleen computer-kartografie en remote sensing in, gebieden waarop de duitstalige kartografie nou niet echt voorop loopt. Het omvatte niet de atlaskartografie, een gebied waarop men de wereld juist wel wat kon laten zien. Het is met name door geschiedenis en geografische lokatie de funktie van Oostenrijk om grensoverschrijdende at lassen te maken. Het star vasthouden aan de eerderge- noemde themakeuze voor deze manifestatie bracht met zieh mee dat de belangrijkste kartografische gebeurtenis van het jaar, de afsluiting van de Atlas der Donaulän der, niet in het konferentiekader werd opgenomen, en dat de uitgevende instantie, het Österreichische Ost- und Südost-Europa Institut (ÖOSI), daarom een bij- eenkomst buiten het konferentiekader om organiseerde. Afsluiting Atlas der Donauländer In het Ost- und Südost-Europa Institut werden aan de geinteresseerde buitenlandse diplomatieke missies en buitenlandse kartografen, die van de Vierländertagung overkwamen, onder het genot van een glas wijn de laat- ste gereedgekomen bladen van deze Atlas der Donau länder getoond. Prof. dr Josef Breu, de redakteur, hield er zijn afscheidstoespraak. Hij had de redaktie van de atlas 25 jaar gevoerd; onder zijn leiding waren de 48 kaartbladen en de uitgebreide bijbehorende beschrijvin- gen tot stand gekomen. Het belangrijkste probleem hierbij was de verschillende, in de 8 Donaustaten gang bare definities, klassificeringen en opnamedata onder een noemer te brengen. Over die leerzame ervaringen heeft Breu uitgebreid bericht in onder andere het Inter nationaal Kartografisch Jaarboek. Het zijn ervaringen die voor jonge kartografen ook een grote didaktische waarde hebben. De Problemen bij het homogeniseren van de basisgege- vens hadden vooral betrekking op de statistische bron- nen; door veldwerk waren de fysisch-geografische gege- vens relatief eenvoudig op een lijn te krijgen. Zelfs in het geval door de Verenigde Naties gestandaardiseerde procedures werden gehanteerd, werden deze gegevens vervolgens in de verschillende landen toch nog op basis van verschillende klassifikatieprineipes gei'nterpreteerd, weergegeven of gepubliceerd. Oost-Europa was een prachtige proeftuin voor de naamkundige belangstelling van Breu, die als geograaf opgeleid in de veeltalige Habsburgmonarchie opgroeide en lange jaren voorzitter was van de United Nations Group of Experts on Geographical Names. In dat gre- mium werkt hij nog steeds aktief mee, en is pas weer door de autonome provincie Zuid-Tirol als konsulent op dit gebied aangetrokken. Om de atlas werkelijk internationaal te maken zijn niet alleen vier talen voor legenda en kommentaren ge- bruikt, maar zijn ook voor de geografische namen de plaatselijk officiele versies gekozen: in bondsstaten bij- voorbeeld het Moldaavs, Oekrains, Slovaaks, Macedo- nisch; in Kosovo echter alleen het Servo-Kroatisch om- dat het Albanees daaraan ondergeschikt is. In Albanie werden de bepaalde (Tirana) in plaats van de onbepaal- de (Tirane) vormen gebruikt; het vereist een geweidige expertise op dit gebied om bij alle hier voorkomende Problemen verstandige uitspraken te doen en zoveel mo- gelijk bepaalde prineipes aan te houden. Breu is zelf ook als kaartauteur opgetreden, en heeft onder andere in de Atlas der Donauländer de kaartbla den van het grondgebruik, de bevolkingsspreiding, de stadsontwikkeling en de topografische basiskaart mede vormgegeven. Het zeer toepasselijke sluitstuk van zijn atlaswerk betrof de talenkaart van Zuidoost-Europa waarin hij, op basis van zijn veertig jaar lang bezig zijn met talen en geografische namen de juiste redaktionele beslissingen neemt in dit met voetangels en klemmen bezaaide gebied. De produktie van de Atlas der Donauländer was als Figuur 1. Omslag van de Atlas der Donauländer. KT 1990.XVI.4 37 AUAS-" AI JLAU ?t™AhBckhx

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 39