<7. volgt georganiseerd. De algemene layout werd vastge- steld door Oostenrijks leidende geografen tijdens bij- eenkomsten op het ministerie van Onderwijs. De uit- voering werd in principe gerealiseerd door de geografische afdeling op het ÖOSI. Hier werden de re- daktionele schetsen vervaardigd of de van eiders in dit gebied binnenkomende kaarten en ontwerpen verder be werkt. Het tekenwerk en de reproduktie vonden plaats bij het Bundesamt für Eich- und Vermessungswesen, de Oostenrijkse topografische dienst. Met de Atlas der Donauländer is een komplexe thema tische atlas van een kombinatie van staten (Hongarije, Roemenie, Joegoslavie, Tsjechoslovakije, Bulgarije, Al- banie en delen van Oostenrijk en de Sovjetunie) gereali seerd, met alle bijbehorende Problemen van verschillen in schriftsystemen en ekonomische en politieke stelsels. Start Atlas Ost- und Südost-Europa Dr Peter Jordan, die jarenlang onder leiding van Breu bij de redaktie van de Atlas der Donauländer was be- trokken, zet het kartografische werk voort: men heeft op het ÖOSI het opgebouwde netwerk van relaties met Oosteuropese wetenschappers en instituten willen kapi- taliseren door een nieuw projekt op te zetten: een op- volger dus, maar anders geaard: de Atlas Ost- und Südost-Europa. Onder leiding van Jordan zullen voor deze nieuwe atlas vier kaartbladen per jaar worden uit- gebracht, met een aktueel karakter: 'wesentliche gesell schaftspolitische Themen' van gebieden of staten(kom- binaties) in Oost-Europa die in het nieuws zijn zullen onderwerp worden van de kaartbladen. Op den duur wordt er toch naar een evenwichtige bedekking van het gebied gestreefd. De atlas zal dus een beetje het midden houden tussen een thematische Cartactual uit Budapest en de Aktuelle Landkartenserie van het JRO in Mün chen. De uitgave verraadt daarnaast zijn wetenschappe- lijke achtergrond doordat de bronnen en de gehanteerde methodologische bewerking van de gegevens met een kommentaar in begeleidende tweetalige brochures (En gels en Duits) worden gepubliceerd. Om een snelle produktie van de kaartbladen te garan deren en zo het karakter van de aktualiteit te behouden werkt het ÖOSI samen met het kartografisch instituut van de Technische Universiteit in Wenen, onder leiding van prof. Kelnhofer. Daar beschikt men thans over een computerkonfiguratie waarmee het mogelijk is produk tie en reproduktie snel uit te voeren: de ondergrond van de kaarten van Oost-Europa is hier gedigitaliseerd voorhanden (er is dus een gestandaardiseerde basiskaart die vergelijkingen mogelijk maakt) en er is speciale pro- grammatuur voor het kaartontwerpen ontwikkeld (THEKIS, Thematischer kartographischer Informations system). Alleen de grafische vakbond dreigt roet in het eten te gooien: die vreest dat de werkgelegenheid verlo ren gaat voor de reguliere produktiebedrijven, wanneer een universitair instituut ook produktiewerk gaat doen. Dit ondanks de dwang voor universitaire instituten, ook in Oostenrijk, om een deel van de inkomsten op de btibs OST uno sudosteuropb BTLBS OF EBSTERB RBD SOUTHEBSTERB EUROPE Of\ Figuur 2. Vignet van de Atlas Ost- und Südost-Europa. vrije markt te realiseren. De volgende thema's zijn tot nu toe in deze atlas ver sehenen: toerisme uit het westen in Hongarije in de jaren tachtig nieuwe administratieve indelingen in Oost-Europa dorpskoncentratie in Roemenie nationaliteiten in Kosovo. Voor 1990 staan op het programma: de energiehuishouding in Oost-Europa binnenlands luchtverkeer in Oost-Europa tertiair onderwijs in Oost-Europa luchtvervuiling in Polen. De thema's zullen vooral liggen op de gebieden ekono- mie, milieu, bevolking, ruimtelijke ordening en verkeer. Het doel van de Atlas Ost- und Südost-Europa (AOS) is het rijke materiaal, vooral ook op milieugebied, dat wel openbaar was en is in Oost-Europa, maar niet toe- gankelijk vanwege zijn onbekendheid (Jordan sprak van een blijven bestaan van een "eisernes Vorhang des Wis sens"), door middel van de AOS te ontsluiten - eigen- lijk is dat de rode draad die door het werk van het ÖOSI loopt. Literatuur Atlas der Donauländer. Wien: Franz Deuticke, 1970-1989. DM 1040,-. Atlas Ost- und Südost-Europa. DM 21,- per kaartblad, 4 bla- den per jaar. Stuttgart: Gebrüder Borntraeger, Johannisstrasse 3A. Breu, J. (1971), Die erste Lieferung des Atlasses der Donau länder, eine methodische Analyse des Redakteurs. Mitteilun gen des Österreichischen Geographischen Gesellschaft, Band 113, pp. 315-324. Breu, J. (1972), Die Möglichkeiten komplexer thematischer Kartenwerke größerer Erdräume am Beispiel des Atlasses der Donauländer. Internationales Jahrbuch für Kartographie, pp. 63-86. Breu, J. (1984) Der Atlas der Donauländer als Beispiel eines komplexen thematischen Großräumatlasses. In: E. Arnberger (ed.), Kartographie der Gegenwart in Österreich. Wien, pp. 134-148. Breu, J. (1990), Reflections of the editor upon completion of the Atlas of the Danubian Countries. Geojournal vol. 21, no. 3, pp. 283-287. Klinghammer, I. (1984), Der Atlas der Donauländer - das Le benswerk von Josef Breu. Österreichische Osthefte vol. 26. Wien, pp. 124-144. 38 KT 1990.XVI.4 Aktuelle Korten zu Ökologie, Bevölkerung und Ulirtszhoft llp to-dote ecologizol, demogrophiz and economic mops Herausgeber - Published by Österreichisches Ost- und Südasteuropa - Institut Redaktionelle Gciamtlcltung - Editor-in - Chief RITIR JORORn Technische Leitung - Technical directlon FRITZ HEinHOFIR

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 40