kaartgebruik De provinciekaart van Flevoland J.A. Schilder Inleiding Alvorens in deze körte toelichting in te gaan op de ver- vaardiging van de nieuwe provinciekaart van Flevoland, is een overzicht nodig van de huidige kartografische si- tuatie in deze provincie. Voor buitenstaanders zal die si- tuatie niet geheel doorzichtig zijn. Vöör de noodgedwongen ontmanteling van de Rijks- dienst voor de IJsselmeerpolders (RIJP) berustte de zorg voor ontwikkeling en bijhouding van kleinschalige basis- en thematische kaarten voor het gebied Flevo land bij de Sectie Kartografie van de Afdeling Land- meetkundig Werk van de RIJP. De door Den Haag overal in den lande doorgevoerde BIAP's (bezuinigin- gen, inkrimpingen, afstotingen en privatiseringen) heb- ben vervolgens ook hier hun sporen achtergelaten. In die onzekere tijd hebben veel medewerkers de Afdeling Landmeetkundig Werk verlaten om eiders hun geluk te beproeven. Het verloop was groot vanwege de grote ex- pertise van de medewerkers: men kwam uit een der beste leerscholen in het land; de taken van de projekt- gerichte RIJP zijn een goede voedingsbodem geweest voor het experimenteren met en doorvoeren van karto grafische en landmeetkundige vernieuwingen. Pogingen om deze werkzaamheden gecentraliseerd te blijven verrichten zijn op niets uitgelopen. Daarbij komt nog dat al in een eerder Stadium de in- stelling van nieuwe rechtsopvolgers, zoals gemeenten, waterschappen, nutsbedrijven, provincie (en sinds kort ook het Kadaster Flevoland), ingrijpende gevolgen heeft gehad voor de (voornamelijk grootschalige) kaartpro- duktie. De landmeetkundige werkzaamheden en de bestanden ten behoeve van de nog resterende RIJP- taken zijn, samen met die van de Dienst der Zuiderzee- werken (Z.Z.W.), opgegaan in een nieuwe Directie Fle voland van Rijkswaterstaat. De uitvoerende kartografische en landmeetkundige werkzaamheden zijn in 1989 geprivatiseerd en een on- derdeel geworden van de Grontmij N.V. te Lelystad. In een apart artikel in dit KT-nummer wordt verder inge- gaan op de kartografische werkzaamheden van dit bedrijf. Nieuwe ontwikkelingen 'AI wordt 't nooit meer zoals vroeger', toch zijn er een aantal ontwikkelingen gaande die het verdergaande ver lies van de opgebouwde kennis en de versnippering kunnen keren. Zo wordt in samenwerking met de eerder genoemde rechtsopvolgers van de RIJP door het Kadaster Flevo land gewerkt aan een grootschalige basiskaart met een zeer komplete topografische inhoud 'naar wens', waar- bij een spilfunktie van de Directie Flevoland RWS en de gemeenten niet valt uit te sluiten vanwege de daar aanwezige strategische bestanden. Op het terrein van de (gemeentelijke) vastgoedinforma- tie en de daaruit afgeleide stedelijke topografie is in- middels het nodige gerealiseerd, waarbij vooral de ge- meente Almere, niet alleen regionaal maar ook landelijk steeds meer een voortrekkersrol vervult. Een mijlpaal vormt verder de instelling door het pro- vinciaal bestuur van Flevoland van het Büro Kartogra fie en Grafisch Ontwerp, met als belangrijkste taken: (digitale) bestandsopbouw, bijhouding en produktie van groot- en kleinschalige basiskartografie; ontwerp en vervaardiging van thematisch- kartografische Produkten; grafische vormgeving en begeleiding van landmeetkundige werkzaamheden. De uitzonderlijke opbouw van de provinciale dienst van Flevoland maakt het mogelijk deze taken uit te voeren voor de gehele organisatie. Er is voor dit buro een automatiseringsplan opgesteld volgens hetwelk het moet uitgroeien tot een volledige provinciale GIS-omgeving. De provincie zal bij het onderzoek naar en de imple- mentatie van het gewenste automatiseringsproces wor den bijgestaan door de kartografische bolwerken van de Rijksuniversiteit Utrecht en het ITC te Enschede. De produktie van de provinciekaart Flevoland De nieuwe provinciekaart van Flevoland, als bijlage bij dit nummer van het KT gevoegd, is een ontwerp van eerdergenoemd Buro Kartografie en Grafisch Ontwerp. De kaart heeft tot doel op de schaal 1:125.000 een aktu- eel en juist topografisch-thematisch beeld te bieden van de inhoud van het gebied Flevoland met ruime omge- ving en deze informatie binnen en buiten haar grenzen te verspreiden. De overdracht van zoveel informatie in kleur en vorm moet zijn gebaseerd op de juiste kartografische regels, waarbij het grafisch ontwerp van het kaartbeeld een grote rol speelt. Een paar uitgangspunten zijn een meetkundig zuivere KT 1990.XVI.4 41

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 43