en aktuele topografische basis waarin de gehele ontslui- ting van de infrastruktuur van het afgebeelde gebied is weergegeven, en de opbouw van een evenwichtig kleu- renschema in zachte tinten voor de vlaksymbolen, on- der meer als ondergrond voor de puntsymbolen in volle kleuren en voor de kaarttypografie. Het komplete ontwerp wordt vastgelegd in werk- en re- daktiemodellen. De uitvoering van deze kaart is, via de Directie Flevoland RWS (eigenaar van de bestanden), uitbesteed aan de Grontmij N.V. in Lelystad. Het uiteindelijke kaartbeeld is in feite opgebouwd uit twee lagen. De eerste laag bevat de lijn- en vlaksymbolen voor de gewenste kleinschalige topografie. Dit beeld wordt rechtstreeks samengesteld uit een rasterbestand, dat op zichzelf bestaat uit een levelstruktuur van alle voorko- mende topografische elementen. De tweede laag bestaat uit de (gewenste) meerinforma- tie, zoals thema's en aanvullende topografie. Zo is de zuidelijke strook 'Utrecht' van de kaart een extra uit- breiding. Deze gegevens zijn in vektoren aangeleverd en vervolgens omgezet naar een rasterbestand (door de fir- ma Reprocart in Rotterdam). Vanuit dit bestand zijn door middel van een laserplot- ter de eindfilms geproduceerd. Alle kleuren zijn samen gesteld uit 5 drukgangen: magenta, geel, cyaan, zwart en een PMS-grijs voor het topografisch lijnmodel en de woongebieden. Het drukken van kaarten op dit formaat is een apart specialisme, waarbij de keuze van het papier van groot belang is. In overleg met de drukker (B.V. Grafische Be- drijven P4 te Den Haag) is gekozen voor een niet te zware, matte papiersoort met een hoog vouwgetal en een grote opaciteit. Het oppervlak van het papier moet voldoende gesloten zijn; de lichte kleuren van de vlak symbolen worden daardoor niet weggezogen en er ont- staat een gestoken drukkwaliteit. Slot De körnende tijd zal worden besteed aan de verdere ontwikkeling van de Flevokartografie, met als doel een Het provinciehuis van Flevoland te Lelystad, waar het nieuwe Büro Kartografie en Grafisch Ontwerp is gehuisvest. verdere verbetering van de vormgeving en verhoging van de kwaliteit van het kaartbeeld, waardoor de ver- werking en overdracht van steeds meer informatie mo- gelijk wordt. Dat vergt aanpassingen aan de eisen van tijd, uitwisseling van ideeen en gegevens en samenwer- king in regionaal en nationaal verband. Flevoland heeft nu als eerste provincie de mogelijkheid geschapen, op basis van de Flevokartografie, te werken aan een kompleet (provinciaal) kartografisch program- ma ten behoeve van kaarten voor ruimtelijke ordening, wegen en verkeer, water en milieu, ekonomie en voor- lichting. Dat programma zal de körnende jaren in Le lystad worden uitgevoerd. Noten J. Schilder is hoofd van het Büro Kartografie en Grafisch Ontwerp van de provincie Flevoland. De kaart Provincie Flevoland, schaal 1:125.000, die als bijlage bij dit nummer van het KT is gevoegd, is ter beschikking ge- steld door de provincie Flevoland. KT 1990.XVI.4 42

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 44