bergt de vektorweergave informatie over onder andere lengte, bochtigheid, topologie van het netwerk, enz. Met behulp van een beslissingsmodel is het dan moge- lijk om tot bepaalde uitspraken over de hoedanigheid van de door de vektoren weergegeven Objekten te komen. Deze methode kan gekenmerkt worden als een 'bottom- up'-benadering. Het is niet waarschijnlijk dat hij alle benodigde informatie oplevert. Om die ontbrekende in formatie te verkrijgen kan een aanvullende 'top-down'- benadering vruchten afwerpen. de simone (1986) geeft een voorbeeld van een dergelijke, ook wel kontextueel genoemde, benadering. Afgezien van parameters die de vorm van bepaalde Objekten beschrijven, maakt hij ge- bruik van informatie over welk objekt naast een ander objekt zou moeten liggen. Hoewel deze benadering als veelbelovend gekenschetst kan worden, dienen hier toch twee opmerkingen ge- maakt te worden. Ten eerste blijft het bij een algemene beschrijving en worden geen aanwijzingen gegeven voor implementatie. In de tweede plaats moet worden bena- drukt dat de methode kultureel bepaald is. Hiermee wordt bedoeld dat kontextuele parameters, ontwikkeld in een bepaald land, totaal ongeschikt kunnen zijn om de situatie in een ander land te beschrijven. Konklusie Het onderzoek heeft voor een groot gedeelte van de ge- stelde doelen mogelijke resultaten opgeleverd. Nog- maals zij opgemerkt, dat in dit artikel slechts een be- perkt deel hiervan op een summiere manier is toegelicht. In hoeverre de oplossingen in de praktijk voldoen, dan wel toepasbaar zijn, is in dit Stadium nog niet te zeggen. Beantwoording van deze vraag was bin nen het kader van het onderzoek niet mogelijk. Het verdient daarom aanbeveling om hier in de toekomst nader op in te gaan. Noot Voor het verrichten van dit onderzoek waren de auteurs, R.J. van Essen en P. Boulerie, tijdelijk verbonden aan de vakgroep Kartografie van het ITC te Enschede. Het onderzoek stond onder leiding van mw J.E. Drummond M.Eng. van de vak groep Kartografie. Literatuur Ballard (1981), Generalizing the Hough transformation to de- tect arbitrary shapes. Pattern Recognition, vol. 13, nr. 2, pp. 111-122. Beek, F.J. R.W. Olson (1986), Quality control and Stan dards for a national digital cartographic database. Procee- dings AUTOCARTO 6, London. Bosma, H.M., J.E. Drummond en L. Raidt (1989), Scanners voor de kartografie. Kartografisch Tijdschrift XV, nr. 4, pp. 36-44. De Simone, M. (1986), Automatic structuring and feature re cognition for large scale digital mapping. Proceedings AUTO CARTO 6, London. Deutsch, E.S. (1972), Thinning algorithms on rectangular, hexagonal and triangulär arrays. Communications of the ACM, vol. 15, nr. 9, pp. 827-837. Domogalla U. (1984), Entwicklung eines kompakten Systems zur digitalisierung komplexer graphischer Vorlagen. DIBAG- Bericht nr. 20-1, DIBAG, Graz. Drummond, J.E. (1986), Raster processes in automated map production. Enschede: ITC, Dept. of Cartography. Espelid, R. (1988), A raster-to-vector conversion concept ba- sed on industrial requirements. IAPR Workshop on CV, Spe cial hardware and industrial applications, Tokyo. Martines-Perez P., M. Jimenez J.L. Navalon (1987), A thin ning algorithm based on contours. Computer Vision, Graph ics and Image Processing 39, pp. 186-201. Nazif, A.F. M.D. Levine (1984), Low level image Separati on: an expert System. Pattern Analyses and Machine Intelli- gence 6, nr. 5, pp. 555-557. OEEPE (1990), Automatic digitizing. Official Report nr. 23, submitted by a working group of Commission D of the Euro pean Organization for Experimental Photogrammetric Studies (OEEPE) (in voorbereiding). Pavlidis, T. (1980), A thinning algorithm for discrete binary images. Computer Graphics and Image Processing 13, pp. 142-157. Peuquet, D.J. (1981), An examination of techniques for refor- matting digital cartographic data. Part 1: The raster-to-vector process. Cartographica, vol. 18, nr. 1, pp. 34-48. Tamura, H. (1978), A comparison of line thinning algorithms from digital geometry viewpoint. Proceedings 4th ICPR, Kyo to, pp. 715-719. Waters, R., R. Meader R. Reinecke (1989), Data capture for the nineties: VTRAK. Proceedings AUTOCARTO 9, Bal timore. You, K.C F.S. Fu (1979), A syntactic approach to shape recognition using attribute grammars. IEEE Transactions SMC-9, nr. 6, pp. 334-345. KT 1990.XVI.4 49

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 51