ei icnien b,f\-m*f-"* 4r *-% NVK-studiereis Parijs 28 mei-1 juni 1990 Kort verslag van een studiereis naar diverse kartografische instellingen in Parijs, georganiseerd door de Neder- landse Vereniging voor Kartografie. Op maandag 28 mei 1990 verzamel- den 14 kartografen c.a. zieh rond 11 uur op het niet-afgebrande deel van Station Hollandse Spoor in Den Haag en na een voorspoedige trein- reis arriveerden we rond 17 uur in Parijs. Daar logeerden we bijna om de hoek van Gare du Nord in het goed verzorgde en pas gerenoveerde Hotel de Suede. Van daaruit gingen we iedere dag - na het gebruikelijke Franse ontbijt, bestaande uit een lekker vers broodje en croissantje met boter en jam en een grote kop koffie - met de metro (ook weer om de hoek) naar de te bezoeken diensten en bedrijven. De ochtend van 29 mei werd een be- zoek gebracht aan Michelin Carto- graphie. Als een van de grootste bandenfabrikanten ter wereld heeft Michelin zieh al vanaf het begin met kaarten en reisgidsen beziggehouden, met als motto: banden betekent: auto's betekent: reizen betekent: rou- te uitstippelen betekent: kaarten en gidsen. Zowel het leveren van ban den als van kaarten en gidsen wordt als een dienstverlening aan de auto- mobilisten gezien (waar natuurlijk best op verdiend mag worden). Michelin noemt haar wegenkaarten zelf thematische kaarten, met min der details en een kleinere schaal dan topografische kaarten. Daar- naast maken ze ook stadsplattegron- den en overzichtskaarten. Uitgangspunten voor het ontwerp zijn: leesbaarheid: de kaart moet hel der en duidelijk zijn; generalisatie: de inhoud moet sterk geselekteerd zijn; aktualiteit: snelle herziening na 12 KT 1990.XV1.4 tot 18 maanden. Overzicht van de produktie: 150 ver- schillende kaarten en atlassen, jaar- lijkse oplage 14 miljoen; 80 groene gidsen (toeristisch), oplage 3 mil joen; 10 rode gidsen (hotels en restaurants), oplage bijna 2 miljoen. Voornaamste werkterrein is Europa, maar men vervaardigt ook kaarten van Afrika en groene gidsen van Amerika. Jaarlijks komen er gemid- deld 12 publikaties bij. De voorberei- dingstijd voor een nieuwe kaart be- draagt meestal rond 2 jaar. Maar het overgrote deel van alle inspanning wordt besteed aan de bijhouding van bestaande publikaties. De inwinning van gegevens geschiedt via korrespondentie met overheden (meer dan 20.000 uitgaande brieven per jaar) en door eigen veldwerk. De kaartvervaardiging is niet geautoma- tiseerd; de enige jaren geleden aan- gekondigde aanschaf van Scitex is niet doorgegaan. Wel worden mo- menteel benchmark-testen uitgevoerd met Intergraph, Arc/Info en Mac intosh. Men maakt zelf alle drukplaten, maar het drukken wordt geheel uit- besteed. Daarvoor worden 5 tot 6 ei gen kleuren gebruikt (standaard- vierkleurendruk is na proeven afge- wezen: eyaan is te licht en magenta te paars). Het vouwen tenslotte ge- beurt weer in huis. Een geheel nieuwe ontwikkeling is AMI, een gegevensbestand voor rou- teplanning met reistijden en afstan- den, die via Minitel is te bevragen (op dit moment beschikt 20% van de Franse telefoonabonnees al over Minitel). Men krijgt echter uitslui- tend alfanumerieke informatie en dus geen kaartjes. Er zijn plannen om dit systeem ook op compact-disc te leveren. Het bezoek vond geheel plaats in een aparte ontvangruimte annex ten- toonstellingszaal. Heiaas kregen we geen rondleiding over de naastgele- gen produktieafdelingen! De middag van deze dag werd be steed met een bezoek aan een aantal afdelingen van de opleidingsschool van de Franse topografische dienst Stokbrood gezond op een bankje in Parijs.

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 7