(IGN), de Ecole National Science Geographique, verspreid gevestigd in twee gebouwen. Computertraining gebeurt middels een gedegen basistraining voor het zelf programmeren, deels gebaseerd op het HBDS-koncept (Hypergraph Based Data Structure) van Bouille, dat sommigen van ons kennen van zijn wat wazige lezing op Eurocarto Seven in 1988 in Enschede. Opmer- kelijk was dat alle grafische toepas- singen op MS-DOS Computers ont- wikkeld werden, terwijl men voor tekstverwerking en rekenprogram- ma's een aantal Apple Maclntoshes had staan. Voor fotogrammetrische opleidingen beschikt men onder meer over een Matra analytische plotter (waarop overigens voornamelijk Spotbeeiden worden uitgewerkt), welke volgend jaar waarschijnlijk vervangen wordt door een Wild-plotter. Voor remote sensing werd een demo over klassifi- katie (max. likelyhood) op een Peri- color 1500 beeldverwerkingsstation gegeven. Daarnaast beschikt men ook over de Canadese PCI, die aan Arc/Info is gekoppeld. Voor kartografie is dit een van de weinige instituten met een praktische opleiding: in Frankrijk worden geo- grafie en kartografie overwegend als filosofisch en niet als technisch vak onderwezen. Er worden meerdere kartografische opleidingen, op diverse niveaus gege ven, zowel voor het IGN zelf als voor derden, zoals mensen van bij- voorbeeld Michelin of uit de franssprekende Afrikaanse landen. Zo zijn er twee opleidingen op mid- delbaar niveau: kartografisch teke- naar (een 2-jarige praktijkopleiding) en technisch kartograaf (1 jaar kar tografisch tekenen plus een jaar to- pografisch veldwerk). Na afloop van de rondleidingen wer den we verrast met een officiele ont- vangst door de direkteur en zijn me- dewerkers, waarbij de Champagne rijkelijk vloeide! Het bezoek aan Seemai Laser Pho- toplotter op de ochtend van 30 mei kwam helaas op het laatste moment te vervallen, omdat het bedrijf in rep en roer was vanwege een op handen zijnde overname door een andere grote fabrikant. Sommigen van ons maakten van deze gelegenheid gebruik om een museum te bezoeken, zoals het Mu- see d'Orsay: een 19e eeuws spoor- wegstation dat is verbouwd tot mu seum voor kunst uit diezelfde eeuw. En hier werd bewezen dat ook niet- kartografische afbeeldingen een kar tograaf tot verrukking kunnen brengen. Anderen weken minder af van het doel van de reis en brachten geruime tijd door in de grote, 2 verdiepingen teilende IGN-kaartenwinkel nabij de Champs d'Elysee, waar een keur aan kaarten, globes, atlassen, gidsen, re- liefs en satellietbeelden viel te be- wonderen en te kopen. De Franse topografische dienst, het Institut Geographique National (IGN) lichtte haar werkzaamheden 's middags toe middels twee video's. Er werken ruim 2.000 mensen waar- van een deel in decentrale vestigin- gen; men heeft eigen vliegtuigen en de inkomsten komen voor 60% van de overheid en voor 40% uit ver- koop en opdrachten. Daarna volgde een lezing van F. Sal- ge over gegevensbestanden (die eer- der dit jaar tijdens het EGIS- kongres in Amsterdam was te be- luisteren). In het kort: er wordt een GIS gebouwd met als basis diverse gegevensbestanden voor luchtfoto's en satellietbeelden, geodetische plaats- en hoogtemetingen, hoogte- lijnen, gemeentegrenzen, plaatsna- men (op basis van 1:25.000), een kartografisch gegevensbestand (1:100.000 tot 1:500.000), een topo- grafisch (1:5.000 tot 1:50.000) en een globaal gegevensbestand (1:1.000.000). Het vullen van sommi- ge bestanden is al voltooid, andere zijn gepland voor het jaar 2015. Voor ieder bestand is een apart ont- werp gemaakt en bijbehorende appa- ratuur en programmatuur gekozen met bekende namen als Arc/Info, Oracle, System 9, Tigris, Sun enzo- voort. Daarbij is ook aandacht be- steed aan interfaces tussen al deze Systemen en dat bleek de minste Pro blemen op te leveren. Voor 1991 en 1992 zijn studies ge pland voor een nieuw kartografisch uitvoersysteem, ter vervanging van het huidige Scitex. Ook aan dit bezoek was geen rond- leiding over de produktie-afdelingen verbonden, tot grote teleurstelling van de deelnemers. De laatste ochtend in Parijs, 31 mei, bezochten we de Bibliotheque Natio nale. De Nationale Bibliotheek in het hartje van Parijs heeft een natio nale depotfunktie: de uitgevers in Frankrijk deponeren hier een exem- plaar van iedere uitgave. Daarmee heeft men een zeer grote kollektie moderne kaarten en atlassen opge- bouwd, die volledig is beschreven in een geautomatiseerde katalogus. Aan personeel hier voor schijnt men niet echt gebrek te hebben. Daarnaast be schikt men ook over een grote kol lektie historische kaarten, waarvan een deel tijdens ons bezoek werd ge- toond. Daarbij waren enige zeer oude zeekaarten op perkament (por- tolanen uit de 13e en 15e eeuw) en 17e en 18e eeuwse kaarten van delen van Nederland. De katalogus van de historische kaarten is niet geautoma- Receptie met veel Champagne bij de Ecole National Science Geographique. 6 KT 1990.XVI.4

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 8