tiseerd. Wel is men al ver gevorderd met het op film zetten van deze kaarten en toonde men handige te- rugleesapparatuur, gekoppeld aan een kopieerapparaat. Hoe handig de metro in een grote stad is, merk je meestal pas echt als er gestaakt wordt en dat overkwam ons ook, waardoor slechts een deel van het gezelschap 's middags het bedrijf Recta Foldex wist te bereiken. Dit bedrijf is een konkurrent van Michelin. Men maakt naast wegen- kaarten ook stadsplattegronden, ad- ministratieve kaarten en wandkaar- ten. Veel van deze uitgaven worden met een aangepaste omslag of op- druk ook voor promotiedoeleinden gedrukt, in opdracht van bedrijven of instellingen die daar uiteraard voor betalen. Daarnaast brengt men ook buitenlandse wegenkaarten en stadsplattegronden met een eigen omslag op de Franse markt. In Ne- derland doet de ANWB dat overi- gens ook met de Franse 1:250.000 kaart van Recta Foldex. Ruim 90% van de kartografische tekenwerk- zaamheden wordt uitbesteed; zelf be- perkt men zieh voornamelijk tot de redaktie en distributie. De terugreis op 1 juni vond in de hitte plaats, maar gelukkig hadden we weinig last van de spoorwegsta- king op die dag in Belgie. Zo'n treinreis is een goede gelegen- heid voor een eerste terugblik op een leerzame week en de Organisatoren - Ton Laiesse en Theo Bos - verdienen alle dank voor de grote hoeveelheid tijd die zij in de voorbereiding heb- ben gestoken. Alleen jammer van dat afgelaste bezoek en de metrosta- king en jammer ook dat we niet wat vaker in de kartografische keuken mochten kijken. Maar dat laatste versterkte wel de mening dat veel au- tomatisering beperkt blijft tot speci ale Projekten en dat deze nog weinig is doorgevoerd in de reguliere pro- duktie. Daarnaast hebben we natuurlijk ook genoten van de gezellige sfeer in Pa- rijs en het goede weer, wat het mo- gelijk maakte op terrasjes te genieten van zeer dure koffie en andere drankjes, en van betaalbare en sma- kelijke maaltijden. M. Damoiseaux Verslag studiedag historische kartografie 23 juni 1990 Op zaterdag 23 juni 1990 organiseer- de de werkgroep voor de Geschiede- nis van de Kartografie haar jaarlijk- se studiedag. Dit jaar stond de studiedag in het teken van het 175-jarig bestaan van de Topo- grafische Dienst - voor het vraagte- ken zie onder. Het voorlichtingscen- trum van het ministerie van Defensie in Den Haag trad op als gastheer. In dit centrum was sedert 21 juni de tentoonstelling Land in Kaart te zien over de Topografische Dienst en zijn Produkten. De druk bezochte studiedag - er wa ren circa 70 deelnemers - begon, zo- als het in zo'n omgeving past, met een lezing over de geschiedenis van de Topografische Dienst. Prof. ir L. van Zuijlen friste het geheugen van de aanwezigen op over Nederland in de Franse tijd, waarin de wieg van onze nationale kaartenmaker stond. Daarnaast gaf hij in vogelvlucht een overzicht van het wel en wee van de Dienst in 175 jaar en van de ver- vaardigde kaartseries. De tweede le zing was veel specialistischer van aard. H.J. de Zoete, 'printing and photo-historian', besprak de geschie denis van de fotografie als hulpmid- del voor kaartvervaardiging. Met name ging hij in op het in de jaren 1860 door Charles Eckstein ontwik- kelde procede om met slechts drie stenen het komplete skala van kleu- ren en tinten te drukken; te voren was voor elke kleur en elke tint een afzonderlijke steen nodig. Met zijn techniek behoort Eckstein (de eerste niet-militaire direkteur van de Topo grafische Dienst) tot de belangrijkste vernieuwers van de kleurendruk, maar hij ondervindt nu nog te wei nig waardering. Na de koffiepauze volgde dr F.W.J. Schölten met een le zing over de geschiedenis van de to pografische kaart vöör de Topografi sche Kaart. Chronologisch gezien hoorde zijn lezing dus vöör die van prof. Van Zuijlen. Dr Schölten ver- telde met name over de kaarten ver- vaardigd voor inundaties, de enige militaire kaarten waarop enigszins betrouwbare topografische gegevens van een groot gebied te vinden zijn. De wijze van oorlogvoering met wei nig mobiele legers die slechts enkele routes tussen gefortificeerde Steden begaan konden noodzaakten alleen tot nauwkeurige kaarten van vestin- gen. Pas toen in de 18e eeuw de mo- biliteit van de artillerie groter werd ontstond behoefte aan kaarten van landschappen. De belangstelling voor de kaarten van Hattinga uit die tijd is daarmee verklaarbaar. Drs P.P.W.J. van den Brink hield de Vier de lezing, die handelde over de kaart van Krayenhoff. Aan de hand van de door hem gelokaliseerde korrespon- dentie tussen Krayenhoff en Jean Baptiste de Bouge, zijn kaartredak- teur en opzichter van de produktie- werkzaamheden van Krayenhoffs kaart, is veel af te leiden over de bronnen voor het uiterlijk van de kaart. Na deze vier lezingen was er een gelegenheid tot vragenstellen, waarvan echter alleen gebruik werd gemaakt voor enige nadere toelich- tingen. Het middagprogramma omvatte twee lezingen. Dr J.J.J.M. Beenakker ver- telde over de bruikbaarheid van de TMK voor historisch-geografisch on- derzoek. De kaart blijkt een geschikt uitgangspunt voor de rekonstruktie van het oude landschap, vooral ook wanneer het oude landschap thans volledig verstoord is door stadsuit- breidingen. P.J. Nugter had de on- dankbare taak de laatste lezing te houden. Na een rekapitulatie van de geschiedenis van de Topografische Dienst vertelde hij over de Bonne- blaadjes, die deze populaire naam pas kregen toen ze feitelijk al niet meer gemaakt werden. Na een körte toelichting van drs P.W. Geudeke was er uitgebreid gelegen heid om de tentoonstelling onder ge- not van drankje en hapje uitgebreid te bekijken. Het voorlichtingscen- trum en de Topografische Dienst toonden ook royale gastheren te zijn, alle deelnemers kregen de poster van de tentoonstelling en een luxe infor- matiemap met gegevens over de To pografische Dienst en verschillende bedrijven die in de automatische kaartvervaardiging werkzaam zijn. De historisch kartografen die de tijd nemen hierin te lezen zullen merken dat het verschil tussen Blaeu en de Topografische Dienst in zijn begin- tijd lang niet zo groot is als het ver schil tussen de Topografische Dienst van de vorige eeuw en die van nu! De werkgroep kan terugzien op een geslaagde studiedag over een onder- werp dat nog te weinig onderzoek ondervindt: voor de historisch karto- KT 1990.XVI.4 7

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 9