met gebiedsgrenzen. Deze file kan vervaardigd worden m.b.v. het pakket Atlas*Draw. Een datafile met thema tische gegevens wordt hieraan gekop- peld. Nu moeten we aangeven (bijv. voor de vervaardiging van een cho- ropleet) hoeveel klassen we wensen en wat de klassegrenzen zijn. Een standaardinstelling zoals 'equal' zorgt ervoor dat het principe der kwantielen gebruikt wordt. Voor een evenwichtige verdeling is het moge- lijk om snel een staatje te verkrijgen met de aantallen per klasse. Hierna kan een bijbehorende grijsschaal (ar- ceringsschaal) ingesteld worden. De kaart kan nu zichtbaar gemaakt worden. Lastig is het verkrijgen van een evenwichtige randinformatie, vooral het verkrijgen van de juiste korpsgroottes kost tijd. Wel kan een en ander interaktief op het scherm worden gewijzigd. Rekening houdend met de beperkte mogelijkheden is dit een gebruiksvriendelijk en snel pak ket dat door de kursisten werd ge- waardeerd. De meeste waardering was echter voor het pakket Cart/o/graphix, be- doeld voor de vervaardiging van kleinschalige thematische kaarten, draaiend op de Apple Macintosh. Met dit - momenteel nog duitstalige - pakket kunnen de meest gangbare kaarttypen worden gemaakt. De 'achterliggende' gegevens kunnen in- gevoerd en gewijzigd worden in zgn. 'vensters'. Dit zijn tabellen met waarden die aan van te voren vast- gestelde definities dienen te voldoen. Zo zijn er vensters voor tekst, gege vens, formules, grafieken, kleuren, Symbolen, vektoren en voor de le- genda. De vensters kunnen uitermate inzichtelijk door middel van zoge- naamde stekkers met elkaar verbün den worden. Als voorbeeld kan weer genoemd worden de door de deelne- mers te vervaardigen kaart met de relatieve opkomst bij verkiezingen in de provincie Utrecht. Door de gege- vensvensters (met de opkomstpercen- tages) te verbinden met het kleur- venster (met de choropleetkleuren voor de klassen) wordt automatisch bepaald welk gebied welke grijswaar- de krijgt. Als zodoende alle linken zijn gelegd geeft het layout-venster het eindresultaat. Interaktieve bijstel- lingen in dit beeld zijn mogelijk. Cart/o/graphix kan vrijwel elk gang- baar kaarttype aan, waarbij ook de wat komplexere typen snel te ver vaardigen zijn. Veel lof voor dit pak ket waar we ongetwijfeld nog meer van zullen hören. Tijdens de algemene theorie in de ochtenduren Steide dhr Kraak dat er dankzij de computerkartografie een enorme toename van het aantal kaarten plaatsvindt waarbij de tijde- lijke kaart (de beeldschermkaart) de grootste toename voor zijn rekening neemt. De geautomatiseerde karto- grafie heeft tevens een strikte schei- ding tussen gegevensopslag en grafi sche presentatie bewerkstelligd, waarbij de ruimtelijke gegevens een Produkt vormen van lokatiegebon- den gegevens, niet-lokatiegebonden gegevens en tijd. Op het technische vlak werd het verschil tussen een raster- en een vektor-struktuur be- handeld en kwamen de verzameling en invoer van het gegevensmateriaal aan de orde. Handig was de check- list voor het bepalen van de meest geschikte Software. Hierbij kan men denken aan funktionaliteit, kwaliteit, compatibiliteit, gebruiksvriendelijk- heid, prijs, dialoog, datastruktuur en hardware-ondersteuning. Dhr Koop besprak op de laatste och- tend de uitvoermogelijkheden van de geautomatiseerde kartografische Pro dukten. Deze uitvoer kan vektor- of rastergeorienteerd of hybride zijn. De MS-DOS-pakketten GIMMS en Atlas*Graphics genereren in principe vektor-georienteerde plotfiles. Voor een aantal op de Macintosh draaien- de pakketten, waaronder Freehand en Cart/o/graphix geldt dat Post Script de beschrijvingstaal is. Ken merk van PostScript is dat de om- trek van elk element wordt beschreven zodat de beschrijving on- afhankelijk is van de uiteindelijke uitvoerresolutie (objektgeorienteerd). Hierdoor heeft een vergroting geen invloed op de kwaliteit van een Pro dukt. Uitvoer via hoogwaardige fo- tozetapparatuur is mogelijk. Het grootste formaat op dit moment is A2, bij een resolutie van maximaal 2500 dots per inch. De evaluatie op de laatste middag spitste zieh toe op de verdeling van de softwarepakketten over de vier dagen. Sommige kursisten hadden gelet op hun speeifieke wensen t.o.v. de Software met het ene pakket wat langer willen werken dan met het andere. Dat dit organisatorisch op enige bezwaren zou stuiten zagen ze echter ook in. Een veelgehoorde vraag was voorts hoe men de topo- grafische ondergrond digitaal ver- krijgt. Indien een goede digitaliseer- module in het pakket ontbreekt (al of niet in samenhang met een ge- scanned referentiebeeld), is het in toenemende mate mogelijk om gedi- gitaliseerde gegevens in te lezen van- uit een pakket dat deze optie wel heeft (vergelijk Atlas*Graphics en Atlas*Draw). De organisatie werd tot slot bedankt voor de vlekkeloos verlopen kursus, waarna een ieder tevreden huiswaarts toog. R. Bokhove Verslag themadag Automatisering 1990 Op 6 december j.l. werd in de Aula van de Technische Universiteit Delft de alweer achtste themadag Automa tisering gehouden, georganiseerd door de werkgroep Automatisering in de Kartografie van de NVK. Zo'n 93 deelnemers volgden de lezingen en diskussies over het thema: Stan- daardisatie en uitwisseling van kar tografische gegevens. In het ochtendgedeelte begon Aal- ders (universitair hoofddocent vast- goedinformatie TU Delft) met een heldere inleiding op het onderwerp, de stand van zaken en de Problemen. Vervolgens zette mevrouw Ahonen (onderzoeker bij de Finse Topografi- sche Dienst) de opzet en mogelijkhe den uiteen van de Edifact-standaard voor het beschrijven en uitwisselen van geografische informatie. Na de middagpauze, waarin een goed verzorgde lunch werd geser- veerd, sloot Kraak (universitair do- cent kartografie TU Delft) het meer theoretische gedeelte af met een uit- eenzetting over de rol van grafische standaards als GKS en PHIGL. Vervolgens kwamen een drietal prak- tijktoepassingen aan de orde uit de werelden van de 'desktop Publish ing', de grootschalige kartografie en de reproduktie. Schokker (praktijk- docent ITC Enschede) belichtte de uitwisselingsmogelijkheden bij ge- bruik van de Apple Macintosh. Bontje (Hoofd Automatisering inge- nieursbureau Van Steenis in Utrecht) boeide zijn gehoor met de (on)moge- lijkheden van de DXF- en SDF- formaten. Korver (produktiemanager Reprocart in Rotterdam) vertelde iets 8 KT 1991.XVII.1

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 10