over de mogelijkheden van Scitex, waarbij de uitwisselingsproblematiek helaas werd onderbelicht. Een levendige diskussie besloot deze dag. Voornaamste boodschap: er dient nog veel ontwikkeld te worden op het gebied van standaards voor uitwisseling. De officiele standaards lopen in het algemeen achter de fei ten aan en de 'de facto' industrie- standaards blijken in de praktijk nog het beste te voldoen, hoewel ook deze een körte looptijd hebben. De lezingen van de themadag zullen integraal worden gepubliceerd in het eerste nummer van een nieuw te starten publikatiereeks van de NVK. De deelnemers hebben dit nummer toegestuurd gekregen; andere be langstellenden kunnen de publikatie bestellen door het overmaken van 25,- op girorekening 484407 t.n.v. de penningmeester NVK te Zoeter- meer, onder vermelding van 'lezin gen themadag 1990'. M. Damoiseaux Verslag NVK-onderzoeksdag 13 december 1990 Op 13 december 1990 organiseerde de NVK-werkgroep Onderwijs en Onderzoek voor de tweede maal in Utrecht een studiedag over het kar- tografisch onderzoek in Nederland. De plaatselijke organisatie berustte bij de vakgroep Kartografie van de RU Utrecht en de dag werd geleid door drs N.J. Bakker van de Topo- grafische Dienst. Er waren een veer- tigtal deelnemers, aan wie net zoals de eerste maal verslag werd gedaan over het kartografisch onderzoek bij een aantal bedrijven en instellingen. Vooral belangrijk waren de opzetten om richting te geven aan het onder zoek. Prof. Müller van het ITC had daartoe een geintegreerd onder- zoeksmodel uitgewerkt. Zijn lezing daarover werd door A. Brown MSc van het ITC gepresenteerd. Als aan- vulling op deze gei'ntegreerde onder- zoeksopzet, die vooral op de genera- lisatieproblematiek en de opbouw van kennissystemen betrekking had, bracht drs C.P.J.M. van Elzakker een overzicht van de gezamenlijke onder- zoeksinspanningen op het gebied van een nationale atlas informatie- systeem. Prof. F. Depuydt uit Leuven had speciaal voor deze dag in körte tijd een inventarisatie gemaakt van het kartografisch onderzoek in Belgie, waar in verband met de federalise- ring een groot aantal voor het on derzoek medeverantwoordelijke in- stanties doende is. De nationale minister voor het Wetenschapsbeleid stuurt er onder andere ook door fi- nanciering van projektonderzoek ontwikkelingen op het gebied van de remote sensing (SPOT). Van de Nederlandse instellingen die kartografisch onderzoek doen pre- senteerden ditmaal de Landinrich- tingsdienst (drs J. Heuvelmans), de Rijks Geologische Dienst (ir. J. Jelle- ma), de Dienst der Hydrografie (ir A. Laiesse), Philips (ir L. Heres) en het Kadaster (ir H. Velsink) hun we- tenschappelijke aktiviteiten. In de voordracht van de heer Laiesse kwam vooral het innoverende werk van de Hydrografische Dienst ten behoeve van de elektronische zee- kaart aan de orde. De heer Jellema beschreef de werk- zaamheden aan een geintegreerd GIS ten behoeve van de datakommunika- tie tussen de verschillende aardwe- tenschappelijke rijksdiensten, en de ontwikkeling van databanken voor specifieke klantgerichte informatie. Bij de Landinrichtingsdienst is voor al sprake van ontwikkelingswerk voor het aanpassen van gebruikersin- terfaces voor Arc/Info. De heer Her es van Philips gaf een overzicht van het onderzoek voor autonavigatie- systemen in heel Europa, en het ont wikkelingswerk aangaande uitwisse- lingsstandaarden zoals ETF (European Transfer Format). De heer Velsink beschreef tenslotte o.a. pilotprojects aangaande de visu- alisering van thematische vastgoedin- formatie bij het Kadaster, en het on derzoek naar de nauwkeurigheid van het scannen en op het beeldscherm digitaliseren van kaarten. De dag werd besloten met een (te körte) formele en een (wat längere, met een borrel begeleide) informele diskussie. In december 1989 waren op de eerste onderzoeksdag het Staring Centrum, de Topografische Dienst, de Rijksplanologische Dienst en Rijks- waterstaat al aan de beurt geweest, evenals de onderwijsinstellingen: Geodesie (TU Delft) en de vakgroe- pen Kartografie van het ITC en de RU Utrecht. Ook van deze tweede onderzoeksdag wordt een verslag vervaardigd. Dat zal voor 20,- (inkl. portokosten) te verkrijgen zijn bij de vakgroep Kar tografie, Postbus 80.115, 3508 TC Utrecht (tel. 030-534341, 's morgens). De werkgroep Onderwijs en Onder zoek van de NVK hoopt dat instel lingen die hun kartografisch onder zoek op de volgende onderzoeksdag (december 1991) willen presenteren, met de werkgroep kontakt willen opnemen. F.J. Ormeling Van Kartografie naar Geo- informatica Naamsverandering bij Landmeet- kunde/Kartografie aan de Hoge- school Utrecht HOGESCHOOL ~UTRECHT~ Oud en nieuw Iedereen die zijn/haar werk gevon- den heeft in de landmeetkundige of kartografische wereld wordt het laat- ste decennium gekonfronteerd met computerondersteunde technieken onder namen als geografisch infor- matiesysteem (GIS), vastgoed infor- matiesysteem (VIS) en Varianten daarvan. Feitelijk is er niets nieuws onder de zon: het KIS (kadastraal informatie- systeem) is zo'n 150 jaar terug al op- gezet. Maar met de intrede van de Computer is men langzamerhand tot de konklusie gekomen dat er naast het karakteristieke 'vastgoed' veel meer informatie aan de aarde - de 'geo' - gebonden is. Dit heeft men zieh niet alleen in de kadastrale en landmeetkundige wereld gerealiseerd. Geografen, pianologen, landinrich- ters, kultuurtechnici, hydrografen en inmiddels vele anderen zijn vanuit hun eigen vakgebieden tot dezelfde konklusie gekomen. Naast de alge- mene term GIS kennen we nu dan ook LISsen, HISsen, CISsen, MIS- sen, BISsen enz. KT 1991.XVII.1 9

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 11