l $:\a i 4 kunnen nu, beter dan voorheen, bij een bedrijf of dienst een praktisch afstudeeronderwerp oppakken om de eindskripties op te baseren. Ten- minste een van de twee verplichte af- studeeronderwerpen moet de geo- informatica of remote sensing be treffen. Toekomst Het begrip geo-informatica houdt meer in dan het manipuleren en be- heren van databases die gerelateerd zijn aan de aarde. Het impliceert ook kennis van die aarde zelf. Dit is een onvoorstelbaar breed terrein. Het omvat zowel maatschappelijke, sociale en ekonomische aspekten als geofysische aspekten. Het kan niet anders of er moet een selektie van onderwerpen gemaakt worden. Voor een deel wordt dit voorzien in onder werpen als recht, vastgoedinforma- tie, landinrichting, geografie, plano- logie. Er wordt ruimte gezocht om dit in de toekomst aan te vullen met beheer en milieukunde en logistiek van vervoer en verkeer. Hieruit blijkt dat de geoinformaticus geen specialist is op de toepassings- gebieden van het GIS-gebruik. Er wordt verondersteld dat de kennis op de toepassing verworven wordt in de praktijk en met behulp van in- of externe bijscholing. In de basisopleiding wordt gedacht aan overschakeling naar Unix en Oracle om een betere aansluiting te verkrijgen bij die praktijk. Naast deze toekomstplannen staan de ontwikkelingen in het studiepro- gramma geo-informatica niet stil. Er wordt kontinu gewerkt aan verbete- ringen en uitbreiding. Slot In de praktijk blijkt dat de karto- graaf soms gezien wordt als de gra fisch vormgever, de plaatjesmaker, die zorgt voor de mooie kleuren en evenwichtige layout van het eindpro- dukt. Hoewel dit laatste nog steeds de verdiende aandacht krijgt, blijkt uit het bovenstaande dat het vak zieh verder heeft ontwikkeld in de richting van het informatie- management. Een ontwikkeling die de nieuwe naam verdient. R.T. de Wijs KT 1991.XVII.1 MacKarto (31 mei 1990) Lezers van dit tijdschrift hebben al eerder gemerkt, dat de laatste paar jaar de Apple Macintosh Computer zieh stormenderhand een plaats heeft verworven in de kartografie. Met het toenemen van het aantal en- thousiaste gebruikers ontstond lang- zamerhand steeds meer de behoefte tot het kunnen uitwisselen van erva- ringen en informatie om nog meer voordeel te halen uit het brede skala van gebruiksvriendelijke mogelijkhe- den van de Macintosh en bijbeho- rende grafische Software. Om aan deze behoefte tegemoet te komen or- ganiseerden ITC, RIVM en RPD een studiedag in het DISH Hotel Scher- merhorn Hall in Enschede, onder het motto: De Macintosh als karto- grafisch medium. Op de studiedag waren er lezingen, postersessies en demonstraties. Bij de demonstraties konden de bezoe- kers een aantal programma's op de Macintosh zien werken: Hypercard (voor het Nationale Atlas Informatie Systeem en in relatie met Hyper Are), Supercard (ten behoeve van edukatieve Software voor de geogra fie), MapGrafix, MapMaker, SPSS, MicroStation en GIST II. Tevens konden enkele videofilms worden be- keken en een CD-ROM toepassing (Ecodisc). Het Kartografisch Labora torium van het Geografisch Instituut in Utrecht, de Meetkundige Dienst van Rijkswaterstaat, CartoStudio en Geografiek presenteerden posters over de produktie van kaarten met de Macintosh. Tijdens het ochtendprogramma de- den buitenlandse Macintosh pioniers verslag van hun ervaringen. Jona than Raper van het Apple Mapping Centre van Birkbeck College in Lon don gaf een uitstekend algemeen overzicht van de mogelijkheden van de Macintosh op het gebied van de presentatie van ruimtelijke informa tie. Een volledige vertaling van zijn paper zal worden opgenomen in het Kartografisch Tijdschrift. Software- ontwikkelaar Klaus Reichenbach en kartografe Susanne Schmidt van het Kartographiebüro Susanne Schmidt in Karlsruhe gingen in op de relatie tussen geografische dataverwerking en -presentatie. Vanzelfsprekend kon den zij het daarbij niet laten om re- klame te maken voor hun nieuwe thematisch kartografische prc.6ram- ma voor de Macintosh, Cart/o/ graphix. De werking van deze veel- belovende, want kartografisch ver- antwoorde, maar helaas nog teveel duitstalige, Software werd op de stu diedag ook uitgebreid gede- monstreerd. In het middagprogramma kwamen drie Nederlandse deskundigen aan het woord. Een veel gehoord punt van kritiek op de Macintosh is de siechte uitwisselbaarheid met andere Systemen. Marijn Bosma (Payens Re- prografie, Nijmegen) gaf echter aan dat er de laatste jaren een snelle ver- betering van de situatie met betrek- king tot de grafische uitwisselings- formaten is opgetreden. De paginabeschrijvingstaal PostScript speelt daarbij een belangrijke rol, zoals ook bleek uit de posterpresen- tatie van Michel van Elk en Jan Hendrik Geels. Klaus Reichenbach demonstreert zijn softwarepakket Cart/o/graphix. 11

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 13