Britse kartografische, fotogrammetri- sche, remote sensing, hydrografische en landmeetkundige verenigingen. Het verbond rieht zieh bijvoorbeeld op de organisatie van gezamenlijke konferenties en publikaties. Andere nieuwe tekenen van de toege- nomen integratie van de verschillen- de vakgebieden zijn de naamswijzi- gingen, die een aantal gezaghebben- de tijdschriften inmiddels hebben ondergaan: Photogrammetria heet sinds 1989 ISPRS Journal of Photo- grammetry and Remote Sensing, The American Cartographer heet vanaf januari 1990 Cartography Geo graphie Information Systems en Sur- veying <6 Land Information Systems is sinds maart 1990 de nieuwe naam voor het Amerikaanse tijdschrift Surveying Mapping. Zes belangrijke organisaties van geo- grafen en kartografen in de Verenig- de Staten hebben, tenslotte, een ge zamenlijke resolutie opgesteld over het misbruik van Mercatorprojekties en vergehjkbare 'rechthoekige' kaartprojekties voor algemene en ar- tistieke doeleinden. Zij proberen uit- gevers, de media en overheidsinstel- lingen hiermee op de hoogte te brengen van de verkeerde, want ern stig vervormde, wereldbeelden die bij het publiek kunnen ontstaan. C.P.J.M. van Elzakker In memoriam brigadier D.E.O. Thackwell In november 1990 oveleed op 81-jarige leeftijd brigadier Dennis E.O. Thackwell C.B.E., oud- president (1964-1968) van de Interna tional Cartographic Association (ICA). Thackwell behoorde tot een Engelse familie met een rijke militai- re traditie. Evenals zijn vader - even- eens brigadier - bracht hij een groot deel van zijn leven in het voormalige Brits-Indie door, waar hij verschil- lende funkties vervulde bij de Survey of India. Van 1946-1948 was hij Di- rector of Survey in Burma. Eenmaal gerepatrieerd vond hij emplooi bij de Britse Topografische dienst, de Ordnance Survey, waar hij opklom tot Director of Map Production. Op de voorgrond tredend door zijn bestuurlijke kwaliteiten werd hij in 1963 tot eerste voorzitter van de Bri- KT 1991.XVII.1 tish Cartographic Society gekozen. Een jaar later volgde zijn verkiezing als opvolger van Eduard Imhof, tot President van de vijf jaar oude ICA. Thackwell's bestuursperiode werd gekenmerkt door een reeks van be- sluiten die de nog wankele organisa tie in belangrijke mate versterkten. Onder meer nam hij het wantrouwen van de internationale zustervereni- gingen van geödeten en fotogramme- ters weg door het probleemgebied van de kartografie duidelijk af te ba- kenen. Hij wist de UNESCO te be wegen tot het organiseren van een drietal konferenties over de opleiding van kartografen. Gedurende zijn bestuursperiode werd een serieus be- gin gemaakt met de werkzaamheden van de eerste drie ICA-kommissies (Opleiding, Automatisering en Ter minologie). Hij trachtte de banden met het geografendom te versterken door bijeenkomsten over vragen van gezamenlijk belang in het vooruit- zicht te stellen. Voorts introdueeerde hij de zgn. Technische Konferenties tussen de vierjaarlijkse hoofdkonfe- renties, gepaard met ledenvergaderin- gen en bestuurswisselingen. De eer ste van deze technische konferenties werd onder leiding van Thackwell, georganiseerd door de Kartografi sche Sectie van het Koninklijk Ne- derlands Aardrijkskundig Genoot- schap (KNAG), in de RAI te Amsterdam in 1967 gehouden. Het zal niet verwonderen dat deze en an dere maatregelen de internationale vakwereld vertrouwen inboezemden, waardoor een nieuwe reeks van sta ten zieh bij de ICA aansloot. Tij- dens de konferentie te Amsterdam in 1967 verleende het KNAG brigadier Thackwell, als waardering voor zijn talrijke Verdiensten, bij monde van voorzitter prof. J.P. Bakker, het ere- lidmaatschap. In 1983 mocht onder- getekende hem in de Royal Society te Londen het Honorary Fellowship van de ICA aanbieden. Wars van langdurige bespiegelingen en getheo- retiseer was Thackwell bovenal een koel en realistisch leider die in körte tijd tot de kern van de zaak wist door te dringen en zijn standpunt formuleerde. Reeds zijn militaire ver- schijning dwong respekt af. Twintig jaar na de dekolonisatie van Brits- Indie sprongen suppoosten (veelal oud-militairen) van het Oorlogsmu- seum te New Delhi, dat wij samen bezochten, nog voor hem in de hou- ding. De ICA is hem veel dank ver- schuldigd. F.J. Ormeling sr Plaatsnamen in de Sowjetunie In aansluiting op het bericht over dit onderwerp in KT 1989.1 (pp. 6-7) kan het volgende worden gemeld. De 'USSR Division' van de UN Group of Experts on Geographical Names (UNGEGN) heeft laten weten dat op aandringen van stemmen uit de be- volking te Moskou een 'Raad voor Toponymie' in het leven werd geroe- pen, die zieh ten doel steh de terug- keer van de historische toponymen te bewerkstelligen. In april 1990 - zo meldt de recente UNGEGN Newslet ter nr 6 - werd op initiatief van deze Raad een konferentie gehouden over de rol van historische namen als kul- turele monumenten. Blijkbaar heeft dit vruchten afgeworpen. Ondanks de hoge kosten aan naamsverande- ringen verbonden (zie KT 1989.1, p. 7) hebben de volgende Steden zieh van hun door het kommunistische regime opgedrongen namen ge- distancieerd en hun oude historische namen in ere hersteld: Rybinsk (voorheen Andropow), Marioepol (voorheen Zjdanov), Izjewsk (tot voor kort Oestinow), Twer (voorheen Kalinin), Sarypowo (voorheen Tsjer- nenko) en Naberezjnii Tsjelni (voor heen Brezjnew). Voorts was het her- stel van de plaatsnamen Wladikawkaz (door het kommu nistisch regime omgedoopt in Ordz- jonikidze) en Nizjnii Nowgorod (voorheen Gorki) ten tijde van ge- noemd Divisierapport nog in behan- deling. Hetzelfde gold voor Samara (voorheen Koejbisjew), Wjatka (voorheen Kirow) en Sergiew Posad (voorheen Zagorsk). Voorts hebben lokale autoriteiten in tal van Steden (zoals in de Baltische staten, maar ook in Moskou) historische namen van Straten, boulevards en pleinen hersteld. Het rapport vermeldt niet of de naamsveranderingen alsnog door een centrale overheid moeten worden goedgekeurd. Nu de konser- vatieve kommunistische krachten weer de overhand schijnen te krijgen ziet het er dan voor de historische toponymen siecht uit. F.J. Ormeling sr 13

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 15