in de mogelijkheden en het gebruik van SPOT-beelden. Verdere informatie wordt verstrekt door Het Nationaal Lucht- en Ruim- tevaartlaboratorium, National point of contact, Postbus 153, 8300 AD Emmeloord, tel. 05274-8255 of 8249. A.J. Kers Konferentie LIBER, 24-28 September 1990 De 7e Konferentie van de Groupe des Cartothecaires de LIBER te Pa ri js, met als thema New technologies and their impact on mapcuratorship, had als doel om vnl. via presentaties en demonstraties een inzicht te geven in het gebruik van nieuwe technolo- gieen in het vakgebied in Europa. Op een na hielden de meeste inlei- ders zieh bezig met katalogiserings- systemen, zoals Libertas, Blaise en een op Macintosh gebaseerde data- base (Verenigd Koninkrijk), PICA en CCK (Nederland), Opaline (Frank- rijk) en UBO:BOK (Noorwegen). Het was de bedoeling dat de meeste Systemen online of op een Werkstati on gedemonstreerd zouden worden, hetgeen echter met veel Problemen gepaard ging. Naast alle inleidingen en demonstra ties waren er ook bezoeken aan een 7-tal prachtige kaartverzamelingen. Jim Elliot van de British Library Map Library hield een voordracht onder de titel Digital map data: ar- chiving and legal deposit implicati- ons for U.K. Copyright map libraries. De probleemstelling kort samengevat luidde 'the wind of change: the 're- treat from print". Met het ingebur- gerd raken van remote-sensing- beelden en digitale kaarten en het ter plaatse ter beschikking komen van elektronische/intelligente werkstati- ons bestaat de mogelijkheid dat kaartproducenten alleen nog maar hardcopy-kaarten vervaardigen op verzoek. Zouden kaartproducenten hun digitale kaarten zelf willen ar- chiveren en deze via datakommuni- katie ter beschikking stellen aan der- den via bijv. bibliotheken dan ontstaat er het potentiele konflikt tussen de traditionele verwachting van de wetenschapper om vrije toe- gang te hebben tot informatie en kommerciele oogmerken van kaart producenten. Een oplossing zou kunnen liggen in het produceren van COM (Computer Output Micro- film)-fiches op zilver- en diazofilm, vanwege de reprodueeerbaarheid. Een definitievere oplossing zou on- derdeel dienen uit te maken van een regeringsbeslissing, waarbij vastge- legd wordt wie de data dient te ar- chiveren (in het geval van overheids- kartografie producent of bibliotheek/archief, in het geval van private producenten kan er niet dwingend worden voorgeschreven aan de producent) en op welke voor- waarden deze aan het publiek ter in zage of ter gebruik gegeven worden (dit betreft dan vnl. de daarmee ge paard gaande financiele voorwaar- den). Ik wil er nog even de nadruk op leggen dat dit geldt voor zowel de digitale kaarten als de remote- sensing-beelden en luchtfoto's. Mis- schien dat wij in Nederland eens een topkonferentie dienen te beieggen van allen die bij dit probleem be- trokken zijn, zoals de (centrale en lokale) overheid, de akademische we- reld, de databank-beheerders, bibliotheek- en archiefwezen, kom merciele en niet-kommerciele gebrui- kersgroepen enz. De kartografie zou geplaatst dienen te worden in het grotere geheel van digitale databases in het algemeen. De konferentie werd bijgewoond door ongeveer 60 mensen, waarvan 50 buitenlanders, waaronder 3 Ne- derlanders, de CCK niet meegere- kend. Dhr Smits (Koninklijke Biblio theek) heeft een inleiding gehouden onder de titel Automation and multi-part description (een uitwer- king van zijn lesblok tijdens de zo- merkursus 1989 van de NVK) en dhr De Vries (Universiteitsbibliotheek Leiden) onder de titel Automation of a map-catalogue within the PICA- system: its evident profits and unsol- ved implications (over de ontwikke- lingen bij PICA m.b.t. kaartbeschrij- vingen en de noodzaak om tot konversie c.q. interfaces tussen PICA en CCK te komen). Beide heren wer den opnieuw in het bestuur van de werkgroep gekozen. Verder waren er dit keer ook vertegenwoordigers van Polen en de DDR aanwezig. Een van de sessies wordt altijd be- steed aan het geven van progress- reports over de afgelopen periode van 2 jaar om van de ontwikkelin- gen in diverse landen op de hoogte te blijven. Bijna alle landen blijken de ISBD(CM) of de AACR2 ver- taald en/of aan hun nationale rege- lenwerk te hebben aangepast. Verder is er in veel landen begonnen met centrale, of bij grote bibliotheken ge- plaatste, Systemen voor de ontslui- ting van kaartmaterialen. Voor gedetailleerde informatie over de reports uit de diverse landen kun nen gei'nteresseerden kontakt opne- men met de heer J. Smits, Bureau Kaarten, Koninklijke Bibliotheek, Prins Willem-Alexanderhof 5, 2595 BE Den Haag, tel. 070-3140241. De 8e konferentie zal in Oktober 1992 plaatsvinden in Barcelona met het thema Diffusion and promotion of cartographic materials. J. Smits Agenda 2-6 September 1991 - Eurographics '91. Annual Conference of the Euro pean Association for Computer Graphics. Plaats: Wenen, Oostenrijk. Inlichtingen: Eurographics '91, c/o Interconvention, Austria Center, A-1450 Wien, Oostenrijk. 16-18 September 1991 - EARSel Workshop on relationship of remote sensing and geographic information Systems. Plaats: Universiteit van Hannover, Duitsland. Informatie: Mw G. Böttcher, IPI, Universität Hannover, Nienburger Str.l, D-3000 Hannover 1, Duitsland, tel. 0049-511-7622482, fax 0049-511-7622483. 23 september-1 Oktober 1991 - 15e ICA-konferentie. Plaats: Bourne- mouth, Engeland. Voorlopige re- gistratie bij Conference Services Ltd., Congress House, 55 New Ca- vendish Street, London WIM 7RE, Engeland. 11 Oktober 1991 - Studiedag werk groep Onderzoek en Onderwijs. The ma: Een inventarisatie van visies op het onderwijs in de kartografie in het licht van de computertoepassin- gen en GIS. Plaats: ITC, Enschede. Inlichtingen: R.T. de Wijs, tel. 030-715631. 13 december 1991 - Studiedag werk groep Onderzoek en Onderwijs. The ma: Koördinatie en samenwerking in kartografisch onderzoek. Plaats: R.U. Utrecht. Inlichtingen: R.T. de Wijs, tel. 030-715631. 16 KT 1991.XVII.1

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 18