Oost-Indie Compagnie een Karteringsdienst in het leven om het nieuw gevormde burgelijke bestuur te assisteren. De dienst werd geplaatst onder de supervisie van de Chief Surveyor, die voor het personeel militaire teke- naars en ingenieurs aantrok. Daar het gebied van de Compagnie zieh uitbreidde en haar kommerciele onder- nemeningen sociaal-ekonomische veranderingen brach ten in de Kustprovincies, nam het belang van de Karte ringsdienst toe en hiermee zijn taken en het aantal personeelsleden. Tegen het midden van de 18e eeuw wa ren in de Kaapkolonie en Java respektievelijk een en drie landmeters permanent gestationeerd, terwijl tien man verbonden waren aan de Karteringsdienst van Sri Lanka. Alleen al tussen 1700 en 1788 had men 60 man in dienst, waarvan 75% was gerekruteerd uit degenen met een Europese vader en een inheemse moeder; de rest kwam uit Europa. De inheems geboren rekruten, die een eerste klas kennis van het terrein en van het voor hen zo vertrouwde achterland meebrachten - een onmisbare kennis voor hun beroep - werden gedurende vele jaren getraind als leerlingen en jonge landmeters. Het bestuur gaf aan hen de voorkeur boven degenen die uit Europa kwamen, niet alleen om hun goede geo- grafische kennis van het land, maar ook omdat zij be- reid waren geduldig jarenlang op promoties te wachten. Na hun training klommen zij op tot de rangen van kompasmakers en karteerders voordat zij ervaren land meters werden7. AI in de eerste helft van de 18e eeuw hadden de drie belangrijkste centra van Hollands bestuur, Colombo, Galle en Jaffna, minstens een zo'n ervaren landmeter in dienst, en Colombo en Jaffna hadden ter assistentie een aantal leerling-landmeters. De omvang van hun werkzaamheden kan worden nagegaan aan de hand van een inventaris van de Chef der Hydrografie in Batavia; de Hydrografische dienst ontving in 1688 uit Sri Lanka Figuur 1. Pascaert van 't Eylandt Ceylon voordesen Taprobana door Johannes van Keulen, 1680 (Koeman, Atlantes Neerlandi- ci, Van Keulen [28]) (Amsterdam Historisch Museum). KT 1991.XVII.1 19 CEYLON V Y3.-/-* TaproWna .'l ImtvrnJery amzrm Y .K »4 L' «V V.

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 21