bestuur dacht ook in termen van herstel van irrigatie- werken en kanalen voor binnenlandse transportmoge- lijkheden, en daarvoor werd assistentie van de Karte ringsdienst gevraagd. Godfried Leonard De Coste, Disava 38 van Colombo schreef: "Het gebied van Mu- turaja Wela verdient de aandacht van de Disava, niet alleen omdat het welzijn van de inwoners van Colombo er voor een belangrijk deel van afhangt, maar ook, omdat het goed in cultuur is gebracht, kan de Compag- nie er zes maal zo veel rijstbelasting innen dan van het gehele district Colombo"39. Balthus van Lier's kaart, getekend in 1767, geeft precies dit gebied ten noorden van Colombo weer en de kaart schijnt het resultaat te zijn van de opmerking van De Coste40. De stad Galle, de eerste grote stad welke in handen viel van de Hollanders, werd als zetel van het Hollandse gouvernement van de Kustprovincies een belangrijk ste- delijk centrum. De Hollanders, die sedert 1640 getracht hadden een kolonie te stichten in Sri Lanka, moedigden de kolonisatie aan door stukken land uit te geven aan Christelijke burgers41. Het rechthoekige systeem met rechte en nauwe Straten werd in de stadsplanning ge- bruikt en zo verschijnt Galle op de manuskriptkaart van Reimers en Schenk42. Een ander interessant aspekt van stedelijke planning en gezondheidszorg was de rio- lering van Galle. Het was zo vooruitstrevend omdat de ondergrondse bakstenen riolen verbonden waren met een windmolen, welke het zeewater oppompte waarmee de riolen werden schoongespoeld, twee keer per dag af- hankelijk van de vloed. De praktische Hollanders zagen zelfs profijt in de kleine bisamspitsmuizen die in de rio len leefden, en exporteerden ze in groten getale naar Europa (hoogstwaarschijnlijk vanwege de velletjes, vert.). Met de val van Colombo in 1658 werd die stad de zetel van het Hollandse koloniale gouvernement, wat het bleef tot de overgave aan de Engelsen in 1796. Nu de oorlogjaren voorlopig voorbij waren, werd het relatief rüstig in en om Colombo en het bestuur ging zieh bezig houden met de lokale waterhuishouding, Scholen, ziekenhuizen43 en het bouwen van werken voor open- baar belang; een Karteringsdienst was daarbij nodig voor de stedelijke en landelijke planning. De verzameling kartografische dokumenten welke het bestuur gedurende zijn aanwezigheid in de Kustprovin cies vervaardigde is een uniek zichtbaar resultaat van een periode van meer dan anderhalve eeuw en van groot belang voor de Studie van de geschiedenis van de kartografie van Sri Lanka en voor de geschiedenis van het Hollandse koloniale bestuur. Haar bijdrage als be langrijk bronnenmateriaal is erg verwaarloosd en dit ar- tikel is een poging de nadruk te leggen op het belang daarvan, zonder daarbij aanspraak te willen maken op volledigheid. Noten Dr Ananda Abeydeera is verbonden aan de Groupe de recher- che sur la litterature et voyage, Universite de Paris-Sorbonne. Dit artikel, oorspronkelijk een voordracht in het Engels op de 13e Internationale Konferentie voor de Geschiedenis van de Kartografie gehouden in 1989 in Amsterdam, is vertaald en enigszins ingekort door A.J. Kers. Het woord Surveyor General is onvertaald gelaten omdat daarvoor geen goed Nederlands equivalent bestaat; voor Sur- vey Institute is Karteringsdienst gebruikt. Met dank aan Lodewijk Wagenaar van het Amsterdams Historisch Museum voor de figuren bij dit artikel. 1. 'Treaty between Adam Westerwold, on behalf of the Dutch East India Company and Raja Sinha, King of Kandy, 1638', opgenomen als Appendix A, pp. 43-46 van de Selections from the Dutch Records of the Ceylon Gou- vernment No. 1: Memoir of Joan Maetsuyker, President and Commander-in-Chief delivered to his successor Ja cob van Kittestyn, February 1650, door E. Reimers ver taald van het origineel, Colombo, 1927. 2. Afbeelding van 't Eijlandt Ceilon en het daerop gelegen Coning Rijck Jaffnapatnam met de aengehoorende in- bocht ende aengrensende Landen op de Vaste Küste van India sodanig deselvige in de jaren A: 1658 ende 1659 naerder ontdeckt zijn, Carte di Castellonn. 29, Biblioteca Medica Laurenziana, Istituto e Museo di Storia della Scienza, Florence. Voor een reproduktie van de kaart zie Sebastiano Crino, 'Carte e piante inedite del secolo XVII riguardante l'isola di Ceylon rinvenute nel Palazzo Pitti, nel Museo degli Strumenti Antichi di Firenze e nel British Museum di Londra', La Bibliofilia, 36 (1934), Dispensa la-2a, p. 3. 3. Ins Ceilan quee incolis Tenarisin dicitur. Ceilan Hujus in- sulce descriptionem Cyprian Sanchez Cosmographo Hispano delineatum, huic nostro operi inserendam, dedit Clarissimus vir Petrus Plancius, Paris, Bibliotheque Na tionale, Departement des cartes et plans, Collection d'Anville, Ge DD 2638; Leiden, Universiteitsbibliotheek, Bodel Nijenhuis collectie, 002-14-001. Voor een prachtige reproduktie van deze kaart zie Tony Campbell, Early Maps, New York, 1981, plate 60. 4. 'Plan de Ilha de Ceilao', Plantas das fortalezas, pagodes, ca. da Ilha de Ceilao, manuskript waarvan wordt ver- ondersteld dat het het werk is van generaal Constantine de Sa e Noronha tussen 1625 en 1628, toen hij kapitein- generaal van Ceylon was, Microfilm G&M - 1382, Geo- graphy and Map Divison, Library of Congress, Washing ton. E.R. Reimers, Constantine de Sa's Maps and Plans of Ceylon, Colombo, 1929, werd uitgegeven als no. 2 van de serie Selections from the Dutch Records of Ceylon Government en bevat een reproduktie van een andv. ma nuskript (in de katalogus VEL 928) van hetzelfde werk dat wordt bewaard in de Kaartenverzameling van het Al- gemeen Rijksarchief (ARA), Den Haag. Kaart no. 18 toont Ceylon. 5. Zie Leupe, Inventaris der Verzameling Kaarten berustende in het Rijks-Archief Eerste gedeelte, 's-Gravenhage, 1867, 309 pp, Ceilon, pp. 137-160; R.L. Brohier en J.H.O. Paulusz, Land, Maps Surveys: Descriptive Catalogue of Historical Maps in the Surveyor General's Office Colom bo, Colombo, 1951. K.D. Paranavitana, An Inventory of Sri Lanka Maps in the General State Archives in the Netherlands, Colombo, 1984, 52 pp. 12 plates. 6. "een kostelyk juweel van compagnies", Franyois Valen- tijn, Oud en Nieuw Oost-Indien, Amsterdam, 1724, Deel 5, Hoofdstuk XII, p. 148. 7. Cf., A.C.J. Vermeulen, "Op het tapijt gebragt': Ceylon en de kaartenmakers van de V.O.C.', Het Machtige Ey- land: Ceylon en de V.O.C., Den Haag, 1988, pp. 90-96. 8. Dag-Register van de Land- en andere reyzen, die den doe- len Heer Extraordinari van Indie en Ceylon Gouverneur Mr Isaac Augustin Rummpf 1717, Aanw. lste afd, 1892, KT 1991.XVII.1 23

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 25