de elektronische kleurenretouche en kleurenselektie en Catalyst voor de bladopmaak. Behoefte aan geheugen Het oude Chinese gezegde 'Een beeld zegt zoveel als duizend woorden' is een schromelijke onderschatting. Alfanumerieke informatie of computer-samengestelde grafieken laten zieh in zeer kompakte vorm köderen: een getikte pagina beslaat minder dan 5 Kilobyte (Kb) en een gemiddelde pagina typografische tekst (geen krant) overtreft zelden 30 Kb. Ook vrij ingewikkelde te- keningen kunnen nog worden gegenereerd door CAD- systemen binnen het bestek van 50 Kb. Maar voor fysische beeiden (voorstellingen van echte voorwerpen), is heel wat meer geheugenkapaciteit no- dig. Het scannen van een 35 mm kleurendia die een A4-bladzijde moet vullen, belast het systeem met 25 tot 50 Megabyte (Mb). Een gei'llustreerde zwart/wit kran- tenadvertentie over een volle pagina vereist ongeveer 75 Mb. In de kartografische wereld, waar een kaart is samenge- steld uit verscheidene selekties, zowel in kleur als in zwart/wit, zal de behoefte aan geheugen het invoeren van de elektronische apparatuur mede bepalen. Het opslaan van gegevens - De prijs voor de gebruiker Figuur 4 geeft een idee van de kostprijzen van verschil- lende opslagmedia per Megabyte. Het ligt voor de hand dat diskettes door hun läge kapaciteit en hoge kostprijs ongeschikt zijn. Voor het opslaan van beeldgegevens met een volume van 20 tot 600 Mb zijn grafische films 500 tot 1000 keer goedkoper dan hard disks, en 20 maal goedkoper dan een computertape. Wel kunnen de gegevens van magnetische media worden uitgewist en de schijven her- gebruikt. Daardoor is het gebruik van die schijven toch ekonomisch verantwoord in bijvoorbeeld beeldverwer- kingssystemen, op voorwaarde dat de informatie slechts Figuur 4. KT 1991.XVII.1 een körte tijd op schijf wordt bewaard. Als alle behan- delingen van de beeiden met de Computer zijn uitge- voerd, moeten de data zo spoedig mogelijk op band of film worden overgebracht. Het opslaan van de gegevens van een volledige adver- tentiepagina in een niet-samengedrukte kode vereist een volledige spoel computertape. Het opbergen in de ar- chieven van dergelijke informatie op tape heeft - naast het nadeel van minder goede houdbaarheid - ook nog een hogere kostprijs vergeleken met fotografische film. Een andere overweging is de 'access'-tijd. Voor het in- teraktief gebruik van databanken voor beeldgegevens zijn enkel harde of optische schijven voor de praktijk geschikt. Bij het 'off-line' opslaan van gegevens geeft de magneetband geen kortere toegangstijd dan een rati- oneel opgevat archief van fotografische films, dat voor optische Systemen toegankelijk is. De kosten voor het registreren van gegevens op compu tertape of op WORM optische schijven schommelt rond de 0,2 $/Mb. Registratie op tape-kassettes kost ongeveer 15 keer minder: hun opslagkapaciteit gaat tot ruim 1 Gigabyte (Gb). Hier neemt het opzoeken van ge gevens echter veel tijd in beslag. De kostprijs van registratie op WORM optische schijf is bijna tien maal hoger dan die van fotografische film, terwijl de beeldkwaliteit nog altijd lager is. Registreren op 'erasable optical disk' (uitwisbare optische schijf) is nog altijd ongeveer 50 maal duurder dan op film. Het probleem van de beeldkwaliteit De kwaliteit van het beeld is onverbreekbaar verbonden met de resolutie van een systeem of van zijn onderde- len. Die resolutie wordt uitgedrukt in het aantal ele- mentaire beeldpunten of pixels per lengte-eenheid. Voor erg eenvoudige bewerkingen, zoals een lineaire transformatie, is de verwerkingskapaciteit van een com- putersysteem omgekeerd evenredig met zijn resolutie in het kwadraat. Voor operaties zoals rotatie, kleurenkor- rektie, lijndetektie en lokale kontrastversterking, ver lengt men het rekenproces voor elke bij körnende opera- tie. De systeemkapaciteit kan daardoor verminderen tot een waarde omgekeerd evenredig met de derde of vierde macht van de resolutie. Doordat de mechanische en optische precisie van de ap- paraten voor de invoer en uitvoer van beeiden aan de resolutie moet zijn aangepast, stijgen bovendien de kos ten voor dergelijke apparaten met ongeveer de derde macht van de resolutie. Daar de systeemkapaciteit gedeeld door de systeem- kosten ons een idee geeft van de produktiviteit van dat systeem, kunnen we zeggen dat de produktiviteit van hoogwaardige grafische Systemen omgekeerd evenredig is met de resolutie tot de zevende macht. Dat verklaart waarom sommige Systemen voor de hoogste kwaliteit niet zo vlug werken als men zou hopen en waarom een aantal fabrikanten het zo moeilijk hebben om appara ten van een gemiddelde kwaliteit te verbeteren, zonder dat hun prijs te hoog wordt. 27 Massa-geheugens USS/MB 1 Diskette Harde SchiJI i^tan«s^ira8able O D ■1 WORMS Film ■2 Tape Cartridge -3 10 GB 10 MB 100 MB 1 GB 1 MB

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 29