Evolutie van de systeemkosten De algemeen verspreide mening dat elektronische appa- raten iedere tien jaar tien maal goedkoper worden, gaat niet op. De belangrijkste prijsverminderingen hebben inderdaad te maken met de vooruitgang die door de micro- elektronika werd gerealiseerd: elke nieuwe generatie van microprocessors en 'solid-state' geheugens kan de kos ten van de computerkapaciteit tot de helft verminderen. De kosten van randapparatuur en elektro-optische ele- menten volgen die trend echter niet. Bijgevolg schijnen de absolute kosten van de hardware tamelijk stabiel te blijven, terwijl hun funktionaliteit stijgt. Ontwikkeling en instandhouding van de Software bren- gen dan weer snel stijgende kosten met zieh mee. Op dit ogenblik heeft het overgrote deel van de totale ont- wikkelingskosten van sommige Systemen voor de grafi sche produktie betrekking op de Software. Het aandeel van de Software (tot 80%) is onder andere zo hoog om- dat de hardware-ontwikkelingskosten lager zijn gewor den. De meeste systeembouwers ontwikkelen hun hard ware niet meer zelf, doch kopen bestaande komponenten. Daar het verder in de grafische wereld - en meer in het bijzonder in de kartografie - telkens over een relatief beperkt aantal Systemen gaat, zullen de Software - ontwikkelingskosten een bijzonder belangrijke rol spe ien. In vele gevallen is de toepassing zo gespecialiseerd, dat de gebruiker zijn eigen Software ontwerpt. De eisen van de gebruiker Het installeren van elektronische apparatuur bij uitge- verijen, reproshops, kartografen en drukkers is een ge- volg van het streven naar technologische vernieuwing. In feite moet de gemiddelde gebruiker nog een oplos- sing vinden voor heel wat Problemen en kritische vra- gen, alvorens hij de beslissing neemt om zwaar in elek tronische produktiehulpmiddelen te investeren. Een eerste kritisch punt is ongetwijfeld de relatie tussen produktiviteit en systeemkosten. Daaruit moet immers de winst voortvloeien. Als eenmaal werd bewezen dat het systeem winstgevend kan zijn, is het schommelende werkvolume een volgen- de bekommernis. Moet de kapaciteit van het nieuwe produktiehulpmiddel aan het hoogste, het laagste of aan een gemiddeld werkvolume zijn aangepast? Een ander kritisch gegeven betreft de vraag naar com- patibiliteit met reeds aanwezige apparatuur. Systeemfa- brikanten kunnen op die vraag vaak moeilijk een ant- woord vinden. Het vastleggen van standaard uitwisselingsformaten, die het onderling uitwisselen van gegevens probleemloos toelaten, is een uitdaging voor elke systeemverkoper. Talrijke gebruikers, vooral in de kartografie, zullen ook unieke eigenschappen verlangen die de systeemfabrikant zullen dwingen tot bij körnende inspanningen bij de ontwikkeling van zijn produkt. Vereist zijn ook een geschikte naverkoop-service en een goede training van de gebruikers. Dat alles is een zware last, vooral voor kleinere bedrijven, wanneer zij bij hun eerste stappen in de 'high-tech' hun nieuwe Systemen aan de man trachten te brengen. Toekomst van de kartografie: nieuwe Systemen fotografie Het is duidelijk dat de elektronika goede toekomst- perspektieven heeft in de grafische kommunikatie. Heel wat elektronische Systemen zullen ter beschikking zijn voor het kartografisch werk, om de uitvoering ervan sneller, eenvoudiger en ook beter te maken. Door het niet synchroon lopen van de verschillende fasen van het kartografisch werk zal echter nog steeds een bufferge- heugen nodig zijn. Fotografische films zullen hier nog lang de meest aangewezen informatiedragers blijven. Om in het volledige kartografisch proces goed te funk- tioneren, moeten die fotografische Systemen zijn aange past aan de elektronische technieken. Zo zal het foto grafisch proces mettertijd tot een 'back end'-proces evolueren. Het zal het opnamemedium voor de gege vens leveren, die door de elektronische produktiesyste- men werden verwerkt. Een aantal fotografische Systemen zal dus ook in de toekomst een plaats hebben in de kartografische wereld: registratiefilms voor gegevens die door satellieten worden verzameld; speciale Systemen voor plotter-uitvoer; kontaktfilms die bij helder licht kunnen worden verwerkt. Om de inpassing van het fotografisch proces in de kar tografie vlotter te laten verlopen, wordt door Agfa naar oplossingen gezocht die zowel voor de huidige als voor de toekomstige markt van de registratie geschikt zijn. Het fotografisch proces zal een belangrijke techniek blijven voor het registreren van de uitvoer van de elek tronische produktiesystemen. Zwart/wit-beelden zullen nog jaren met fotografische methoden worden behan- deld. Ook voor geintegreerde tekst-en-beeldsystemen zullen er voor de uitvoer nog fotografische hulpmidde- len nodig zijn. In de moderne kaartproduktie gaan fo tografie en elektronika dus hand in hand. Intussen blijven de fotografische films de beste geheu- genmedia, die zonder enig voorbehoud de beste beeld- kwaliteit garanderen, en bovendien een optimale archi- veerbaarheid en maatvastheid bieden. Noten De heer P. Windey is International Product Manager Carto- graphy bij Agfa-Gevaert N.V., Septestraat 27, B-2640 Mortsel (Antwerpen, Belgie). De auteur dankt de heren ir J. Vereist en ing. J. Vanheerentals voor hun medewerking bij het tot stand komen van dit artikel. Uitgangspunt voor dit artikel was een lezing, die de auteur heeft gehouden op de studiedag 'Repro 12', welke plaatsvond op 18 September 1987 bij de firma Agfa-Gevaert te Rijswijk. 28 KT 1991.XVII.I

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 30