KES: een kartografisch expertsysteem voor symboolkeuze B.J. Köbben, J.M. Osinga en H.J.H. Tappel Inleiding De laatste jaren is er een enorme toename geweest in het gebruik van Computers voor het maken van kaar- ten. De reden hiervoor is, dat met steeds goedkoper wordende apparatuur en programmatuur steeds makke- lijker kwalitatief goede Produkten gemaakt kunnen worden. Dit heeft voor- en nadelen. Een voordeel is dat er steeds meer kaarten gemaakt en gebruikt worden. Zo is bijvoorbeeld in het geografisch onderzoek met de opmars van geografische informatie- systemen (GIS) ook de interesse in de kaart als onder- zoeksgereedschap en informatie(uit)drager groter ge worden. Het grootste nadeel is dat steeds meer kaarten gemaakt worden door mensen met weinig of geen kartografische opleiding. Daarom laat de kwaliteit van de met karteer- programma's gemaakte kaarten veel te wensen over. Omdat niet kan en mag worden verwacht dat iedereen een basiskursus kartografie gaat volgen, zou de Softwa re zelf de gebruiker moeten behoeden voor het maken van fouten. Bij geen van de bestaande karteerprogram- ma's is dat het geval. Het is echter wel mogelijk om een intelligente interface te bouwen tussen de gebruiker en het programma, die kartografische fouten moet voorkomen. Zo'n interface moet kennis bezitten van de kartografi sche regels die van belang zijn bij de taken die het pak- ket uitvoert. Het moet weten hoe die kennis gebruikt moet worden om tot een goed resultaat te komen en het moet invoer van de gebruikers kunnen verwerken en zelf verantwoorde uitvoer naar het pakket opleveren. Daarmee is het een expertsysteem, volgens de gebruike- lijke beschrijving die daaraan gegeven wordt (macka- ness E.A., 1987). Het in dit artikel besproken Kartografisch Expert systeem voor Symboolkeuze (KES) is zo'n expert systeem, een intelligente interface tussen de gebruiker aan de ene kant en de geografische database van de Rijksplanologische Dienst (RPD) en het GIS-pakket Arc/Info aan de andere kant. De RPD had in haar onderzoeksprogramma voor 1989 een onderzoek opgenomen naar de mogelijkheden van een kartografisch expertsysteem. Randvoorwaarden voor dat onderzoek waren, dat het een konkreet Pro dukt moest opleveren in de vorm van een prototype, dat interaktief te gebruiken moest zijn, en dat het moest passen binnen de in ontwikkeling zijnde geogra fische database van de RPD. Deze voorwaarden en het beschikbare budget betekenden, dat geen volledig kar tografisch expertsysteem gebouwd kon worden. Er werd daarom gekozen voor een systeem met een beperkte taak, en wel 'het begeleiden bij de optie symboolkeuze in de presentatie-database'. Dit houdt in dat het sys teem de gebruiker, die een uit de geografische database verkregen variabele wil karteren, helpt bij het kiezen van kartografisch verantwoorde Symbolen. Deze funktie sluit goed aan bij de bij onderzoeks- en beleidsmede- werkers bestaande behoefte aan geavanceerde gereed- schappen om naar eigen inzicht tot verantwoorde kaart- produkten te komen. Expertsystemen Een expertsysteem is een computersysteem, dat de ken nis en de mogelijkheid heeft om taken uit te voeren op het niveau van een menselijke deskundige. Een belang- rijke stap in het opzetten van een expertsysteem is vast te stellen wat de kennis is op een bepaald gebied, in ons geval alle kartografische kennis die samenhangt met het kiezen van kaartsymbolen. We spreken dan over een kennisdomein. Zo'n kennisdomein wordt onderverdeeld in declaratieve kennis (feiten en koncepten aangaande het kennisdomein) en procedurele kennis (de regels en procedures die noodzakelijk zijn om met de declaratie ve kennis te werken) (alty Coombs, 1984). Ze worden ook wel omschreven als respektievelijk 'weten wat' en 'weten hoe'. De mate waarin de op te lossen Problemen of de gestel- de taken binnen het kennisdomein geschikt zijn om door een expertsysteem uitgevoerd te worden, hangt af van een aantal eigenschappen van dat kennisdomein. Volgens alty Coombs (1984) hebben 'ideale' Proble men de volgende eigenschappen: Een kleine zoekruimte, dat wil zeggen een relatief klein aantal mogelijke oplossingen en zoekpaden waarlangs deze oplossingen te bereiken zijn. Een betrouwbaar kennisdomein, dat wil zeggen vast- staande en onomstreden feiten, maar ook de moge lijkheid om het kennisdomein op een duidelijke, on- dubbelzinnige wijze te beschrijven. Dit is vaak een van de grootste Problemen. Betrouwbare en statische gebruikersinvoer. Het voor deel van statische gebruikersinvoer (onveranderlijk gedurende een sessie) is dat konklusies, die op die invoer gebaseerd zijn, geldig blijven en niet voortdu- rend opnieuw berekend hoeven worden. KT 1991.XVII.1 29

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 31