eindresultaat van de kaart op papier, leidt vrijwel auto matisch tot de keuze om alle grafische handelingen door Arc/Info te laten verrichten. Omdat ook een groot deel van de gebruikersinteraktie op grafische wij- ze gebeurt, is de logische keuze gemaakt de gehele ge- bruikersinterface te laten verlopen via Arc/Info. Bij kö rnend voordeel is dat op deze wijze kan worden aangesloten op gebruikersinterfaces van reeds eerder ontwikkelde Arc/Info-applikaties. De applikatietaal van Arc/Info (AML) is echter niet ge- schikt voor omvangrijke applikaties. Dit wordt veroor- zaakt door het feit dat AML een geinterpreteerde taal is. Hierdoor is de verwerkingssnelheid bij rekenintensie- ve opdrachten onvoldoende. Tevens voldoet de door Arc/Info geboden koppeling naar het database- programma Oracle niet aan de door KES gestelde eisen en is bovendien te traag. De oplossing voor deze Problemen was de taken van KES te verdelen over meerdere modules. Elk van deze modules is ontwikkeld met het gereedschap dat voor de taak van de betreffende module het meest geschikt is. In figuur 6 is schematisch de technische opbouw van KES weergegeven. --[besturing}o- Figuur 6. De technische opbouw van het KES. In het centrum Staat de besturingsmodule, welke ge- schreven is in de taal C. Deze besturingmodule koördi- neert de overige systeemonderdelen. De daarvoor nood- zakelijk kommunikatie verloopt via het zogenaamde 'pipe'-mechanisme van Unix. Met Oracle wordt gekom- municeerd via een speciale vorm van de standaardbe- vragingstaal SQL, namelijk 'embedded sql Naast de besturingsmodule kunnen diverse andere mo dules onderscheiden worden. AI deze modules zijn, vanwege de rekenintensiteit, geschreven in C. Daarbij kan gedacht worden aan de modules ten behoeve van de kennisregels, de multi-kriteria evaluatie, maar ook modules voor het genereren van symbolenmenu's, die uiteindelijk door Arc/Info aan de gebruiker getoond worden. Ook kunnen door deze opbouw verschallende modules tegelijkertijd werkzaam zijn. Deze parallelle verwerking maakt het mogelijk de responsiesnelheid te verhogen, waardoor het nodeloos wachten van de ge bruiker voorkomen wordt. Via Oracle en Arc/Info wordt de in- en uitvoer van gegevens gerealiseerd. Daar bij verzorgt Oracle de interface naar een deel van de centrale geografische database en naar de KES- database. De KES-database omvat onder andere de kennisregels en de waarderingen ten behoeve van de multi-kriteria evaluatie. Arc/Info verzorgt een ander deel van de interface naar de centrale geografische da tabase en ook de interface naar de gebruiker en de uit- eindelijke kaart. Een afzonderlijk aandachtspunt tijdens de implementa- tie werd gevormd door de gegevensmodellering ten be hoeve van kennisrepresentatie. Hiervoor bestonden meerdere alternatieven. In veel expertsystemen gebeurt dit door middel van kennisregels (rules), of zogeheten 'frames' of 'semantic nets', vaak met behulp van een daarvoor speciaal ontwikkelde komputertaal als Prolog of Lisp. In het geval van het KES is veel van de beno- digde kennis, over bijvoorbeeld de eigenschappen van de variabelen en de Symbolen, al aanwezig in de geo grafische database in de vorm van tabellen. Deze bie- den allerlei informatie in een betrouwbare en konsisten te vorm, zodat die niet hoeft te worden afgeleid uit feiten die aan de gebruiker moeten worden gevraagd. De problematiek van het stellen van eenduidige vragen en het verwerken van onduidelijke antwoorden wordt bovendien hierdoor omzeild. Ook is het database- ontwerp zodanig flexibel opgezet, dat bijvoorbeeld het leggen van nieuwe verbanden niet uitgesloten wordt. Daarom is besloten de kennis in het algemeen uit de database te extraheren en alleen ten behoeve van uit- zonderingen en bijzondere situaties een beperkt aantal kennisregels op te nemen. Er is gekozen voor een afwijkende wijze van kennisre presentatie en -interpretatie. Tijdens de implementatie van KES verscheen in de literatuur een publikatie welke deze keuze bevestigde (herwijnen, 1990). Deze benade- ring is gekozen omdat de 'traditionele logische talen' zoals Prolog en Lisp niet (of onvoldoende) de moge- lijkheid bieden om feiten verspreid over een groot aan tal bronnen efficient te benaderen. Binnen KES zijn de kennisregels opgeslagen in Oracle. Voor iedere regel is vastgelegd welke feiten getoetst moeten worden, en waaraan de feiten getoetst moeten worden. Tenslotte is vastgelegd wat moet gebeuren als de regel waar is. Voor ieder feit is vastgelegd hoe dat feit bepaald moet worden. Dat kan op een groot aantal uiteenlopende manieren gebeuren, bijvoorbeeld door een SQL- instruktie, door het uitvoeren van een speciale rekenmo- dule, of door een Arc/Info-AML. Een speciale KES-module zorgt voor het interpreteren van de kennisregels en het op de juiste manier bepalen van de feiten. Gebruik van het KES In het voorafgaande is geprobeerd om te omschrijven wat de theorie achter het KES is en hoe die gei'mple- menteerd en technisch gerealiseerd is. In het volgende willen we, aan de hand van een fictieve sessie, een in- 34 KT 1991.XVII.1 KES database kennis regels multi- criteria evaluatie Diverse modules ORACLE gebruiker kaart Centrale Geografische Database RijksPlanologische Dienst

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 36