0 1 IM: Iii 1 druk geven hoe het systeem er voor de gebruiker uit ziet. De gebruiker van de geografische database selekteert enkele variabelen die betrekking hebben op gemeenten en COROP-gebieden in een bepaald jaar. Als die ge bruiker de geselekteerde variabelen naar wens heeft be werkt en er een kaart van wil, dan wordt er in de geo grafische database automatisch gezocht naar geometrische bestanden van gemeenten en COROP- gebieden van dat bepaalde jaar. Daarna worden de ge selekteerde variabelen gegroepeerd naar meetniveau en eenheid. Deze gegevens staan ook in de geografische database en worden automatisch opgezocht. Vervolgens gaat het KES na of er uitzonderlijke situaties zijn en als dat het geval is, raadpleegt het de kennisregels. In dit voorbeeld zouden de vlaksymbolen van gemeen ten en COROP-gebieden elkaar overlappen. Een ken- nisregel lost dit op door de variabelen van de kleinste gebiedsindeling, gemeenten, als puntsymbool weer te la- ten geven en de COROP-gebieden als vlaksymbool. Hierdoor ontstaat de geringste overlap en blijft duide- lijk bij welk gebied een kaartsymbool hoort. Daarna wordt er in de database gekeken, per groepje van over- eenkomstige eigenschappen van variabelen en topolo- gietype, welke ranges daarvoor geschikt zouden kunnen zijn. Er ontstaat per groepje van variabelen een verza- meling ranges, die al getoetst zijn aan allerlei kennisre gels. Vervolgens kan de gebruiker interaktief aangeven welk effekt de te ontwerpen kaart moet hebben en vindt de multi-kriteria evaluatie plaats. De overgebleven ranges worden in volgorde van meest tot minder ge schikt aan de gebruiker getoond. Dat wil zeggen, de Symbolen waaruit zo'n ränge bestaat. In figuur 7 is te zien hoe zo'n scherm er uit kan zien. De gebruiker kiest uiteindelijk de gewenste ränge naar eigen voorkeur. Het KES tekent daarna de kaart met de gekozen Sym bolen op het scherm of maakt een bestand aan dat la- ter geplot kan worden. Met dat resultaat kan de ge bruiker tevreden zijn of hij kan besluiten een aantal stappen terug te gaan en ergens een andere keuze te Figuur 7. Voorbeeld van een scherm in het KES. KT 1991.XVII.1 Figuur 8. Opzet van het KES. maken, die tot een meer bevredigend resultaat leidt. Het KES probeert zodanig flexibel te zijn, dat voor ie- dere smaak Symbolen beschikbaar zijn. Dit houdt na- tuurlijk in dat de symbolenbibliotheek behoorlijk uitge- breid moet zijn en dat steh ook de nodige eisen aan het beheer van het gehele systeem. Het KES zorgt er in ie- der geval voor dat de resulterende kaarten kartografisch door de beugel kunnen. Bij alle stappen die het KES zet, kan naar wens uitleg gegeven worden. Gedurende het hele proces houdt het systeem een soort logboek bij, waardoor achteraf door de gebruiker kan worden bekeken op welke gronden het systeem tot de uiteindelijke keuze van Symbolen is ge- komen en op welk punt hij eventueel andere beslissin- gen zou kunnen nemen om het proces te beinvloeden. De opzet van het gehele systeem is nog eens weergege- ven in figuur 8. De gebruiker heeft alleen te maken met de gebruikers-interface. Veel aandacht is gestopt in het zo gebruikersvriendelijk mogelijk maken hiervan. Een grafisch gerichte bediening met muis en eenvoudige menu's, begrijpelijke vragen zonder vaktermen en di rekte resultaten op het scherm moeten dat bewerkstelli gen. Achter de schermen worden in een bepaalde volg orde handelingen afgewerkt (de procedures), die toegang hebben tot de kartografische kennis, die via de database, de regels en de multi-kriteria evaluatie ontslo- ten is. Konklusie Het Kartografisch Expertsysteem voor Symboolkeuze helpt de gebruikers van de geografische database van de RPD bij het kiezen van kartografisch verantwoorde Symbolen. Hierbij wordt gebruik gemaakt van intelli- 35 Kennis in database Kennis in regels ^Kennis in^ multi-criteria evaluatie^ i|Kies een Symboolgroep voor de j Variabele: Landgebruik Ivariabelen Jaar: 1989 |bos, landbouwgrond Aantal Klassen: 7 |van de groep I landgebruik Terug Klaar |Verder

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 37