De regels werden oorspronkelijk in het Chinees op- gesteld en de vertaling is mogelijk niet nauwkeurig. Funktionaliteit van het SKK Lowlevel interface met dBase III We hebben de interne struktuur van de dBase III- bestanden geanalyseerd en hebben funkties gei'mple- menteerd, die direkt data uit deze bestanden kunnen le- zen, met inbegrip van de struktuur van de records en velden. De gebruiker hoeft alleen de naam van het dBase-bestand op te geven en het systeem leest vervol- gens de struktuur en laat de informatie uit de velden zien. Vervolgens kan de gebruiker de velden selekteren waaruit hij de data wil extraheren. Ook meer komplexe bewerkingen zijn mogelijk met deze interface. Lowlevel interface met pc-Are/Info In de programmeertaal C zijn funkties geschreven, waarmee pc-Arc/Info-bestanden van de diverse types (ARC, ARX, CNT, CNX, TIC enz.) direkt kunnen worden gelezen. Op die manier kan het systeem snel ruimtelijke data laden, bewerken en afbeelden. Bewerking van statistische gegevens Thematische gegevens die uit de dBase-bestanden zijn geextraheerd kunnen diverse bewerkingen ondergaan. Zo kunnen de gegevens worden gesorteerd en kunnen diverse statistische eigenschappen berekend worden, wat belangrijk is voor het konstrueren van het frequentie- histogram en de klassifikatie met behulp van dit histo- gram. De statistische eigenschappen zijn onder andere de maximum- en minimumwaarde, de mediaan, het ge- middelde en de variantie. Een rekursief algorithme wordt gebruikt om snel het gemiddelde en de variantie te berekenen. Afbeelden en bewerken van het histogram Het histogram waar we het in dit artikel over hebben is een frequentie-histogram dat een belangrijke rol speelt. Hiermee kunnen duidelijk de intervallen in de gegevens, de aantallen per groep en de kenmerken van de frequentie-verdeling worden afgebeeld. Het SKK gebruikt de CGA-videokaart, met een resolu- tie van 640 bij 200 beeldpunten, om het histogram af te beeiden. Het histogram wordt automatisch genormali- seerd. Vanwege de verscheidenheid van de gegevens en de verschillende gebruikerseisen is het moeilijk om een histogram te konstrueren dat in de behoefte van alle ge- bruikers voorziet. Daarom zijn diverse funkties inge- bouwd om het te bewerken. De gebruikers kunnen met behulp van funktietoetsen het interval van het histo gram en de verhouding tussen de X- en de Y-as veran deren en het zo naar behoefte aanpassen. Klassifikatie van statistische gegevens en evaluatie Het proces van klassifikatie is in feite een proces van kartografische generalisatie. Het aantal klassen geeft de mate van generalisatie aan. Hoe groter het aantal klas sen is, hoe kleiner de mate van generalisatie. In het al- gemeen gebruiken kartografen bij het klassificeren de volgende regels: A. Behoud de eigenschappen van de frequentie- verdeling van de gegevens. Zorg ervoor dat de ver- schillen binnen elke klasse minimaal zijn en de ver- schillen tussen de klassen maximaal. B. Gebruik in de eerste plaats de klassegrenzen, die van belang zijn voor het gekozen thema. C. Normaliseer de klassegrenzen om de leesbaarheid van de kaart te vergroten. D. Maak het aantal klassen niet te klein of te groot; vijf tot twaalf klassen voldoet in het algemeen het beste. Het SKK pakt de klassifikatie als volgt aan: Het sys teem assisteert de gebruiker bij de keuze van een klassifikatie-methode. Deze wordt zo goed mogelijk aangepast bij de eigenschappen van de gegevens. Bij de feitelijke klassifikatie wordt eerst naar de klassegrenzen gekeken. Het systeem geeft de nauwkeurigheid van de klassifikatie op elk moment weer om het effekt van de klassifikatie te kunnen evalueren. Hoe hoger de nauw keurigheid is, hoe beter de klassifikatiemethode. Omdat de klassifikatie wordt uitgevoerd op basis van het histo gram en omdat de histogram-intervallen genormaliseerd zijn, zijn de klassegrenzen natuurlijk ook genorma liseerd. De gebruiker kan de klassifikatie verder aanpassen door het histogram te bewerken. Zo kan hij het aantal klas sen, de klassegrenzen en de klassebreedte veranderen. Een aantal klassifikatiemethoden zijn in het systeem voorgeprogrammeerd en kunnen door de gebruiker ge- selekteerd worden. Dit zijn klassifikaties op gelijke klassebreedte, rekenkundige en meetkundige progressie en standaardafwijking. Ook kunnen de klassegrenzen interaktief ingevoerd worden. Weergave, zoom-funktie en symboolbewerking Op het scherm worden de basiskaart, de Symbolen en eventuele annotaties weergegeven. De basiskaart wordt door de eerder beschreven interface uit de pc-Arc/Info- coverage gelezen en wordt in een bepaalde schaal op het scherm afgebeeld. Met behulp van een zoom- funktie is een bepaald gebied op grotere schaal af te beeiden om zo gemakkelijker bewerkingen uit te kun nen voeren. De Symbolen kunnen worden verschaald, verplaatst en dergelijke. Uitsneden In bepaalde gebieden, met name de ekonomisch sterk ontwikkelde, ontstaat snel een onaanvaardbare overlap van Symbolen. Aan de andere kant kan de schaal van de Symbolen niet veel kleiner, omdat dan in minder dichte gebieden de Symbolen te klein worden. De oplos- sing is het maken van een uitsnede van het gebied met de overlap op een grotere schaal. De Symbolen worden niet verschaald en zodoende onstaat een duidelijke, leesbare kaart. Deze bewerking is eenvoudig uit te voe ren in het SKK met behulp van de funktietoetsen. 38 KT 1991.XVII.1

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 40