Bepaling van de symboolgrootte Nadat de statistische gegevens zijn geklassificeerd wor den deze afgezet op de Y-as, terwijl op de X-as de symboolgrootte wordt afgezet. Er kan gekozen worden tussen twee methoden van symboolschaling: die waar de grootte van het symbool evenredig is met de statisti sche waarde en die waar de oppervlakte evenredig is met de statistische waarde. Deze kunnen worden weer- gegeven door respektievelijk de funktie van een rechte lijn (y ax) en een parabolische funktie (y2 ax). Met behulp van funktietoetsen kan de coefficient (a) van deze funkties worden veranderd en daarmee de schaal van de Symbolen. Proportionele puntsymbolen De gebruiker kan kiezen tussen drie verschilende soor- ten proportionele puntsymbolen: Als eerste is er het ongeklassificeerde proportionele puntsymbool, waarbij de symboolgrootte continu va- rieert met de waarde van de gegevens. De tweede soort is het geklassificeerde (getrapte) pro portionele puntsymbool, waar bij iedere gegevensklasse een symbool van een bepaalde grootte hoort. Bij de derde soort zijn er twee mogelijkheden: de sym boolgrootte is continu en er worden verschillende kleu- ren gebruikt om de verschillende klassen aan te geven; öf er worden voor de hoogste klasse continue proporti onele Symbolen gebruikt en voor de lagere klassen ge klassificeerde Symbolen. Op die manier kan de gebrui ker tegelijkertijd de nadruk leggen op de grootte-verge- lijking van de hoogste waarden en de distributiepatro- nen van de lagere waarden aangeven. Overlap van Symbolen Er wordt meestal met enkelvoudige Symbolen gewerkt. Het is de bedoeling dat kleine Symbolen een grotere prioriteit hebben dan grotere, zodat bij een overlap de kleine 'bovenop' de grotere getekend worden. In het SKK is momenteel alleen de prioriteit en overlap van cirkelsymbolen geregeld. Voor andere Symbolen zal bin nenkort een algorithme geimplementeerd worden. Automatische plaatsing van Symbolen In de meeste Systemen worden de Symbolen niet auto matisch geplaatst, maar aan de hand van met de hand gedigitaliseerde labels. Dit omdat de gebieden waarin de Symbolen moeten worden geplaatst, bestaan uit een of meer polygonen, waarvan de centroide of het zwaar- tepunt (beide vrij eenvoudig te berekenen) buiten het gebied kan liggen. De automatische methode die in het SKK gebruikt wordt zoekt het grootste vierkant dat nog in het gebied past. Het symbool wordt vervolgens geplaatst in het middelpunt van dit vierkant. Ook met deze methode is de plaatsing van de Symbolen lang niet altijd goed. Omdat bij dit probleem zoveel za- ken meespelen, zoals de vorm van de gebieden, de grootte van de Symbolen en de komplexiteit van de kaart, zal een zekere mate van gebruikers-interaktie al tijd nodig blijven voor een goed resultaat. Chinese karakters Om het SKK geschikt te maken voor gebruik in China, is het absoluut noodzakelijk dat het systeem kan wer ken met Chinese karakters. De gebruiker kan de karak ters invoeren middels CCDOS (Chinese Character Disk Operating System). Hiermee kunnen de plaats van het karakter, de hoogte, de breedte, de interspatie, de inter- linie, de lijndikte, de rotatie en dergelijke direkt nume- riek worden ingevoerd of interaktief worden bewerkt met behulp van funktietoetsen. Het systeem gebruikt een bibliotheek, waarin de karakters in vektorvorm zijn opgeslagen. Implementatie en gebruik van het SKK De hardware-konfiguratie waar het SKK op werkt be- staat uit een MS-DOS pc met minimaal 640 Kilobyte geheugen, een 30 Megabyte harde schijf en een CGA- videokaart, een Calcomp 9100 digitaliseertablet, een Calcomp 1044 plotter en een Epson LQ2500K printer. Deze hardware kan via de seriele poort aan een Micro- VAX II gekoppeld worden. De gebruikte Software om- vat pc-Arc/Info, dBase III, de programmeertalen C en FORTRAN, het eerder vermelde CCDOS en PE2 of andere tekstverwerkers. Het feitelijke programma is geschreven in C en FORTRAN, en is ongeveer 10.000 regels lang. Ofschoon het geheel nog niet geperfektioneerd is, is het toch al gebruikt voor de produktie van enkele statisti sche kaarten voor de Nationale Economische Atlas van China. Het maken van deze atlas is een groot projekt dat mo menteel op ons instituut wordt uitgevoerd. Hiervoor is op een microVAX II een database aangemaakt met ge gevens voor heel China van onderdelen van provincies. De statistische gegevens worden ontsloten met behulp van het RDB/VMS database management systeem en de ruimtelijke gegevens met behulp van Arc/Info. Voor kartering met het SKK worden de noodzakelijke gege vens uit de database geextraheerd en naar de pc ver- zonden. Op deze manier zijn ongeveer 25 kaarten vervaardigd met als onderwerp aantallen werknemers in diverse in- dustrieen per onderdeel van een provincie. Op dit mo- ment wordt er gewerkt aan kaarten van de stedelijke ge bieden, waarbij onderwerpen als woningen, openbaar vervoer en watervoorziening worden gevisualiseerd. Noten Yingming Zhou is werkzaam op het Geografisch Instituut van de Chinese Academie van Wetenschappen. Dit artikel werd gepresenteerd tijdens een seminar van de ICA-kommissie Nationale Atlassen, dat van 8 t/m 12 au- gustus 1990 werd gehouden in Beijing, China. Het artikel werd uit het Engels vertaald door B.J. Köbben. KT 1991.XVII.1 39

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 41