De 13e Internationale Konferentie voor de Geschiedenis van de Kartografie, 1989 M.M.Th.L. Hameleers Een kijkje in de keuken van de organisatie Inleiding Van 26 juni tot 1 juli 1989 werd de 13e Internationale Konferentie voor de Geschiedenis van de Kartografie gehouden. Dit kongres vond plaats in de Aula van de Universiteit van Amsterdam (26-28 en 30 juni) en in het komplex van de Koninklijke Bibliotheek en Algemeen Rijksarchief te Den Haag (29 juni). Er waren 188 deel- nemers aan het kongres, daarnaast waren er 35 partners ingeschreven. Aan het slotdiner op vrijdagavond 30 juni namen 167 personen deel, terwijl aan de exkursie door het Noordhollandse polderland op zaterdag 1 juli 120 personen deelnamen. Dit artikel schetst een beeld van de wijze waarop dit kongres is georganiseerd en met welke verrassingen het organisatiekomite gekonfronteerd is. Het wordt in de vorm van een artikel gepresenteerd omdat naast een fei- telijke verslaglegging er ook persoonlijke ervaringen en interpretaties in verwoord worden. Eerste fase De internationale konferenties voor de geschiedenis van de kartografie worden om het jaar georganiseerd onder auspicien van de International Society for the History of Cartography. Officieel had dit genootschap voor de organisatie van zijn 13e konferentie de Nederlandse Vereniging voor Kartografie (NVK) aangezocht. Het is duidelijk dat in de werkgroepsstruktuur van de NVK het voortouw van de organisatie gelegd werd bij de werkgroep voor de Geschiedenis van de Kartografie. AI snel werd het de leden van deze werkgroep duidelijk dat voor hen onmogelijk was zelf de volledige organisa tie op zieh te nemen. Het bestuur van de NVK besloot daarop een stichting in het leven te roepen. Niet alleen was er dan voor noodgevallen een juridische basis, maar tegelijk werd de mogelijkheid geschapen mensen van buiten de werkgroep of zelfs van buiten de NVK met de organisatie te belasten. Het bestuur van de stichting, dat de feitelijke organisatie op zieh nam en daarom in de wandeling het organisatiekomite genoemd werd, bestond aanvankelijk uit zeven, later uit negen personen. Voor de funkties van voorzitter en sekreta- ris/penningmeester van deze stichting had het NVK- bestuur respektievelijk prof. ir L. van Zuijlen en ir A.J. Kers aangezocht en bereid gevonden. Beiden moesten helaas om gezondheidsredenen voortijdig afhaken. Hen moet dank gezegd worden voor het vele voorwerk dat zij verrichtten. Organisatorische zaken Nu er een juridisch vangnet gemaakt was en een orga nisatiekomite gei'nstalleerd was, kon met de feitelijke or ganisatie van het kongres een aanvang gemaakt worden. Een inventarisatie van de belangrijkste te regelen zaken volgt hieronder in een willekeurige volgorde: het vaststellen van de thema's van de konferentie; de struktuur van de konferentie; de selektie van de papers; het maken van een begroting; de keuze van de taal of talen voor de konferentie; het onderzoeken van de mogelijkheid om Oosteuro- peanen deel te laten nemen; het laten Sponsoren van bepaalde aktiviteiten; de instelling van een Comite van Aanbeveling; het bekend maken van het kongres in de pers; de samenstelling van een programmaboekje; De verzekering van Organisatoren en deelnemers; De vaststelling van een programma ter ontspanning naast de konferentie; politieke Problemen, wel of geen Zuidafrikaanse deelnemers; de vermenigvuldiging van de abstracts; het vervaardigen van een aandenken aan het kongres voor alle deelnemers; de organisatie van een slotdiner en een exkursie met bijbehorende gids. Het zal duidelijk zijn dat niet al deze zaken een nadere bespreking behoeven. Het belangrijkste punt om hier te bespreken is de struktuur van het kongres. Als verslag legging volgen echter eerst in het kort de besluiten ten aanzien van een aantal van de overige punten: Als kongresthema's werden gekozen: 1. Kartografie tussen kunst en wetenschap 2. Ontwikkelingen in de maritieme kartografie tussen 1650 en 1880 3. Kennis en marktmechanismen als impuls voor kaart- produktie 4. Ontwikkelingen in de thematische kartografie in de negentiende eeuw 5. Kartografie als een element van koloniale admi- nistratie sinds 1750. KT 1991.XVII.1 41

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 43