Omdat simultaanvertaling om praktische en financiele redenen niet mogelijk was is na veel diskussie besloten om als enige voertaal van de konferentie voor het En gels te kiezen. Dit leverde Protesten op van zowel de In ternational Society for the History of Cartography als van potentiele deelnemers uit Frankrijk. Het had tot gevolg dat slechts twee deelnemers uit Frankrijk zieh inschreven. Sponsoring van de konferentie is vrijwel onmogelijk ge- bleken. De belangrijkste Sponsor was de KFM, die de vliegtickets van zes Oosteuropeanen verzorgde (twee daarvan konden echter op het laatste moment geen ge- bruik maken van dit aanbod). Hevige diskussies in het organisatiekomite waren het gevolg van een verzoek om informatie over het kongres uit Kaapstad. Een besluit lag echter voor de hand, daar de raad van de Universiteit van Amsterdam, de gastheer van het kongres, kontakten met Zuid-Afrika afwees. Het Comite van Aanbeveling, ingesteld om met name de aanvragen voor Sponsoring te ondersteunen, bestond uiteindelijk uit een groep van twintig notabele perso- nen, waaronder de toenmalige minister van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur, mr drs F.C. Brinkman. Social events. Na afloop van de sessies was er vrijwel elke dag een reeeptie in een museum, waar een begelei- dende tentoonstelling werd gehouden. Twee maal werd het vervoer door het komite geregeld, in een rondvaart- boot naar het Scheepvaartmuseum en in historische trams naar het Rijksmuseum. Op vrijdagavond werd in het Amsterdamse restaurant 'De Compagnie van Verre' een slotdiner gehouden. Dit restaurant had niet alleen vanwege de naam een direkte band met twee konferen- tiethema's, maar bood ook een passende entourage. Het restaurant in de vorm van de romp van een zeventiende-eeuws schip ademt de maritieme sfeer, zelfs de bediening door het 'scheepsvolk' was in stijl, soms zelfs op het rauwe af. Op zaterdag was er een exkursie door het Noordhollandse polderland, georganiseerd door de sektie Historische Geografie van de Universiteit van Amsterdam. Opbouw van het kongres Tot dan toe was het op de kongressen voor de geschie- denis van de kartografie gebruikelijk om de lezingen te presenteren in sessies, die gedeeltelijk parallel verliepen. De ervaringen van de deelnemers aan de konferentie te Parijs in 1987 waren niet onverdeeld positief. De paral- lelle organisatie daar - voortdurend twee en op een ochtend zelfs drie sessies tegelijkertijd - leidde tot een rommelig geheel. Het bleek niet te voorkomen dat ses sies uitliepen. Deelnemers die na afloop van een lezing van zaal wensten te wisselen, veroorzaakten een perma nent rumoer. Ook waren er klachten dat deelnemers gaarne twee tegelijk gehouden sessies bij hadden willen wonen. In totaal kon men zo in Parijs een tachtigtal le zingen presenteren. Daarnaast bleek het in de Aula van Amsterdam prak tisch niet mogelijk om twee sessies tegelijkertijd te hou den. Om deze twee redenen werd besloten geen parallel programma te plannen. Deze beslissing gaf beperkingen aan het totaal aantal lezingen. Negentig onderzoekers hadden laten weten een lezing te willen presenteren, terwijl er in de acht sessies, inklusief de openingsrede van prof. Koeman, slechts plaats voor 26 lezingen was. Het gevolg was dat een groot aantal lezingen uit de boot zou vallen, waarbij nog komt dat verschillende toen nog potentiele deelnemers hadden laten doorsche- meren dat hun komst afhankelijk was van het al dan niet presenteren van een paper. Gezien vanuit de visie van de financiers van de deelnemers is dit begrijpelijk, de geldkranen zijn immers overal dichtgedraaid. Deze praktijk heeft echter zijn bedenkelijke kanten. Het zou er toe kunnen leiden dat bij toekomstige konferenties het aantal deelnemers het aantal lezingen zal gaan be- naderen. Dit zou dan weer betekenen dat - een beetje gechargeerd gesteld - er alleen nog maar internationale konferenties gehouden kunnen worden waar niet veel meer dan veertig personen aan deelnemen, het alterna- tief immers zou liggen in noodoplossingen als vier-, Figuur 1. De 'Open Marktwas de ideale plaats om tot per- soonlijke uitwisseling van gegevens te komen. (Foto: P.C.J. van der Krogt) KT 1991.XVII.1 42

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 44