Open Markt Kaartbeheerdersdag te Leiden Op de Open Markt, de postersessie, kon iedere onder- zoeker wiens bijdrage niet voor de sessies geselekteerd was de resultaten van zijn onderzoek in een persoonlijk gesprek aan kollega's presenteren. Het lijkt erop dat de meeste onderzoekers hierdoor uiteindelijk meer aanvul- lingen kregen op hun verrichte onderzoek en zo op nieuwe ideeen gebracht werden dan normaliter het geval is bij de 'hoorcollegevorm'. Verschillende leden van het organisatiekomite stonden aanvankelijk enigszins sceptisch tegenover de 'Open Markt'. Nadat het besluit genomen en wereldkundig gemaakt was, bleek dit ook te gelden voor verscheidene potentiele sprekers. Verschiliende brieven werden ont- vangen waaruit men tussen de regels door kon lezen dat de selektie voor de postersessie als tweederangs ervaren werd. Tot mijn genoegen kan achteraf gezegd worden dat deze briefschrijvers ongelijk hadden. Er werden 33 presentaties in postervorm verzorgd, waarbij uitdrukkelijk vermeld dient te worden dat alle deelnemers de Open Markt als een doorslaand sukses hebben ervaren. Dit blijkt mede uit het feit dat het Zweedse komite, dat de 14e konferentie in 1991 zal or- ganiseren, reeds tijdens de Amsterdamse week besloot ook een postersessie te organiseren. Ook de Amerika- nen, die in 1993 aan de beurt zijn, waren enthousiast over deze binnen het vakgebied van de geschiedenis van de kartografie nog nimmer vertoonde vorm van pre- sentatie. Figuur 3. Opbouw van de 'Open Markt'. (Foto: P.C.J. van der Krogt) Een formeel buiten het programma vallende gebeurtenis die hier echter wel vermelding verdiend, was de verga- dering van de International Society of Curators of Ear- ly Maps, die op zondag 25 juni in Leiden gehouden werd. Het lijkt een goed gebruik te worden dat vooraf- gaand aan, of aansluitend op het 'grote kongres' deze bijeenkomst gehouden wordt. De kaartbeheerdersgroep die een internationaal erkende Status aan het verwerven is, mag Dirk de Vries bijzonder dankbaar zijn dat het hem lukte de poorten van de Leidse universiteitsbiblio- theek op zondag geopend te krijgen. Bij deze bijeen komst waren in totaal circa veertig kaartbeheerders uit den of elf landen aanwezig. Aan de orde kwamen on- der andere de mogelijkheden tot informatie-uitwisseling tussen beheerders van oude kaarten uit de verschillende aanwezige landen en het in het leven roepen van een in ternationale periodiek voor de leden van de groep. Een wandeling door de Leidse Hortus en een gezellig diner s avonds maakten het geheel tot zowel een bijzonder nuttige als plezierige dag. Speciale zittingen Naast het feitelijke konferentieprogramma was er op woensdagmiddag 28 juni tijd gereserveerd om enkele speciale bijeenkomsten te houden, c.q. thema's te bespreken. Achtereenvolgens waren dit: Een vergadering van de Standing Commission on the History of Cartography. Deze kommissie ressor- teert rechtstreeks onder de International Carto- graphic Association. Verslagen over de voortgang met betrekking tot het door Tony Campbell gei'nitieerde Cartochronology- project. Een bijeenkomst onder de titel Teaching the History of Cartography. Als laatste werd door meerdere personen een bijdra ge geleverd over de laatste ontwikkelingen op karto- bibliografisch gebied. Tentoonstellingen en speciale uitgaven Voor vier grote Nederlandse musea was de konferentie aanleiding om een speciale tentoonstelling aan de ge schiedenis van de kartografie te wijden, nl.: het Rijksprentenkabinet te Amsterdam met Kunst in kaart; het Rijksmuseum 'Nederlands Scheepvaartmuseum' te Amsterdam met In de Gekroonde Lootsman\ het Amsterdams Historisch Museum met Gesneden en gedrukt in de Kalverstraat (georganiseerd in sa- menwerking met de Amsterdamse Universiteitsbibli- otheek) en het Museon te 's-Gravenhage met Kaarten met ge schiedenis 1550-1800 (georganiseerd in samenwerking met de Universiteitsbibliotheek te Leiden). 44 KT 1991.XVII.1

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 46