kaartgebruik Stappen in Utrecht A.M. Spaan en B.J. Velvis Inleiding In het kader van het afstuderen aan de Hogeschool Utrecht, sector Bouwnijverheid, afdeling Landmeetkun- de/Kartografie, is de kaart Stappen in Utrecht gemaakt, in navolging van de kaart Amsterdam by night (Ensche- de: Intermap B.V., 1988). Het doel van deze kaarten is de uitgaansmogelijkheden weer te geven in een nachte- lijke sfeer. In dit artikel worden enkele aspekten van de redaktie en het produktieproces behandeld van de kaart Stappen in Utrecht, die als bijlage bij dit nummer van het KT is gevoegd. Redaktie De redaktie van de kaart begon met het formuleren van de doelstelling. Het doel van de kaart is de spreiding van de uitgaans- gelegenheden in het centrum van Utrecht weer te geven. Dit moet beeldvormend zijn, zodat in een oogopslag het koncentratiegebied van de uitgaansmogelijkheden blijkt. De doelgroep is de eerstejaars Studenten en anderen die geinteresseerd zijn in de uitgaansgelegenheden en stap- mogelijkheden in het centrum van Utrecht. Ook zij die eens wat anders willen dan hun vertrouwde stamcafe kunnen met deze kaart uit de voeten. Speciaal voor de liefhebbers van kulturele uitstapjes zijn de theaters en bioscopen in de kaart opgenomen. Tenslotte zijn voor hen die zieh eens helemaal willen uitleven de discothe- ken in het centrum van Utrecht gekarteerd. Om de kaartinhoud aan de doelstelling te laten beant- woorden werden de volgende uitgaansgelegenheden in de kaart opgenomen: cafe, bioscoop, theater en disco- theek. Restaurants waarvan de bar duidelijk een be- langrijke funktie vervult, zijn hierbij ook tot de cafes gerekend. De genoemde vier soorten brengen het aantal puntsymbolen in de kaart op ongeveer 130. In eerste instantie is als bron de Gouden Gids van Utrecht geraadpleegd. Daarnaast moest er echter ook ter plaatse gei'nventariseerd worden. Vooral wat de cafes betreft. Niet alle cafes staan namelijk in de Gouden Gids en bovendien is met een adres (zoals bijvoorbeeld Oude Gracht 184) de exakte plaats nog niet bekend. Hiervoor is een naverkenning uitgevoerd. Naast de uitgaansgelegenheden is gekozen voor de weergave van de parkeergarages. Het is altijd lastig een geschikte plaats voor de auto te vinden wanneer men de stad in gaat. Op deze manier wordt de kaartgebrui- ker het zoeken bespaard. De parkeergarages liggen dichtbij de uitgaansgelegenheden, zodat deze te voet gemakkelijk te bereiken zijn. Het voetgangersgebied is afgebeeld omdat dit vaak er- varen wordt als de beste piek om uit te gaan. Het is meestal het gezelligste deel van de stad, het is leuk om längs de terrasjes te flaneren. Het voetgangersgebied is ook afgebeeld om de automobilist duidelijk te maken dat hij daar zijn auto niet kwijt kan. De inhoud van de kaart is naast de huizenblokken be- perkt tot water en groenstroken. Met het oog op de 'anti-alcohol in het verkeer'- campagne is er een afbeelding van een affiche tegen al- cohol in het verkeer opgenomen. Dit plaatje Staat in de legenda, niet te dominant, maar toch als waarschuwing. Ontwerp Voor de kaart is het staand A3-formaat gekozen. Dit was financieel gezien de maximale grootte. Ook prak tisch gezien is een groter formaat niet gewenst. De kaart moet gemakkelijk meegenomen en eventueel op straat gelezen kunnen worden. Een A3-formaat is dan goed te hanteren. Bovendien is het A3-formaat precies groot genoeg om de binnenstad van Utrecht op te kar- teren op schaal 1:5000. Op deze schaal is het mogelijk om de puntsymbolen in goed leesbare afmetingen vrij exakt te plaatsen. Onder de binnenstad van Utrecht wordt dat deel verstaan, dat binnen de singels en de Catharijnebaan ligt. De vorm van de binnenstad in noordligging laat links- onder ruimte vrij voor de legenda en verdere randinfor- matie. Om het duidelijk van het kaartbeeld te scheiden is deze informatie in een blok gevat. Het deel van Utrecht dat binnen de singels ligt, is het gebied dat in deze kaart in de belangstelling moet staan. Het gebied daarbuiten 'verdwijnt in de nacht'. Daarom is er niet voor een kader en een witte rand ge kozen, maar voor vignettering en 'bleeding edge'. Een tweede reden om te kiezen voor vignetteren is dat het vrij donkere kaartbeeld anders als eilandkaart op een witte ondergrond zou komen te staan. De topografische ondergrond is gemaakt van de kaart 1:5000 van de gemeente Utrecht. Deze kaart is door de auteurs gegeneraliseerd. Kleine onbelangrijke Straten zijn weggelaten, mits er geen uitgaansgelegenheid in KT 1991.XVII.1 47

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 49