de kaart op straat (011 >i rot In dit nummer Start de redaktie met een nieuwe rubriek: De kaart op straat. De bedoeling van deze rubriek is te la- ten zien op welke wijze het kartografisch materiaal zieh in het straatbeeld vertoont. Bekend zijn natuurlijk de infor- matieborden met kaarten van Steden of rekreatiegebieden. Die worden dan ook niet bedoeld. Maar kaarten zien we nog veel meer längs de weg, bijvoorbeeld op politieke affi- ches, als graffiti op muren, als reklameborden, als afbeel- ding op vrachtwagens, monumenten enz. De rubriek kan alleen sukses hebben als er vele inzendin- «piifttoOR PICT KLERKX Figuur 1. Piet Klerkx (e.a.J ziet Waalwijk als het centrum van Nederland. Volgens de cirkels wordt in vrijwei geheel Belgie, de aangrenzende delen van Duitsland en de Noordzee be- zorgd, maar niet in Roodeschool en Delfzijli (Waalwijk, janu- ari 1989; inzender: P.C.J. van der Krogt.) gen komen van leden van de NVK. Bij dezen dus de oproep aan alle leden om op te letten wat er längs de weg aan kaarten te zien is, deze te fotograferen en de foto's op te sturen. Foto's gaarne voorzien van een kort bijschrift met een toelichting en plaats en datum van opname. Wanneer de oproep suksesvol blijkt en veel interessante foto's ingezonden worden, wordt er bij de redaktie al ge dacht aan een toekomstige jubileumpublikatie. Daarom blijven de foto's eigendom van de NVK. Figuur 3. Een monument voor een globetrotter in Baja, Hon- garije. Andras Jelky (1738-1783) beleefde in dienst van de VOC avonturen, die in suksesvolle boeken werden beschreven (volgens de ANWB-gids(Baja, augustus 1989; inzender: P.C.J. van der Krogt.) Figuur 2. Amerikaans chauvinisme gezien op de spaarzame restanten van de Berlijnse muur in augustus 1990. De mental map van de soldaat uit Utah was niet zo goed, hij tekende zijn woonplaats Provo in het 'smalle' deel, terwijl het ruim in het 'bre- dedeel ligt. Vlak ernaast twee kaarten van Texas. Op de linker kaart is eerst Fort Hood ingetekend, later voegde iemand er Houston aan toe. (Berlijn, augustus 1990; inzender: P.C.J. van der Krogt.) KT 1991.XVII.1 49

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 51