besprekingen Anson, R.W. (red.), Basic Cartograp- hy for Students and Technicians, Volume 2. London en New York: El sevier Applied Science Publishers uit naam van de Internationale Karto- grafische Vereniging (ICA), 1988. Engels, 156 pp„ 4 tabellen, 319 il- lustraties, 30 x 21 cm. Slappe kaft ISBN 1-85166-232-4, prijs f89,50. Gekartonneerd ISBN 1-85166-249-9, prijs f138,50. Alweer enige tijd geleden verscheen, als gevolg van een oud maar lovens- waardig initiatief van de ICA, het tweede en laatste deel van het inter nationale leerboek Basic cartography for students and technicians. Het oorspronkelijke idee was om een eenvoudig te begrijpen boek te ma- ken met veel illustraties, dat overal ter wereld gebruikt moest kunnen worden en daarom bijvoorbeeld ge- makkelijk vanuit het Engels moest kunnen worden omgezet naar andere talen. Naar mijn weten is er van deze ver- talingen in de praktijk nog niet veel terecht gekomen. Ook lijkt er sprake van een zekere inflatie dan wel on- duidelijkheid van de doelstellingen ten aanzien van de gebruikersgroep. Aanvankelijk wilde men zieh vooral richten op de opleiding van de uit- voerende kartografen en alleen aan- dacht besteden aan de toepassing van de belangrijkste theoretische kartografische basisprineipes in de praktijk. In de inleiding op het twee de deel van Basic cartography wordt dan ook nog eens gemeld dat het niet bedoeld is voor onderwijs op wetenschappelijk nivo. Als zodanig zou het leerboek tegemoet moeten komen aan de behoefte 'aan de on- derkant' van bestaande leerboeken als die van Keates en van Robinson, Sale, Morrison Muehrcke. Maar ergens anders in de inleidingen op het tweede deel worden nu toch ech ter wel degelijk Studenten op alle nivo's, inklusief het wetenschappelij- ke, als doelgroep opgevoerd. Het tegelijkertijd hanteren van ver- schillende doelgroepen is een van de mogelijke oorzaken voor het ook zeer uiteenlopen van de benaderings- wijzen, die de verschillende auteurs van de hoofdstukken hebben ge- volgd, alsmede voor het uiteenlopen van het nivo en de mate van prak- tijkgerichtheid van die hoofdstuk ken. Natuurlijk is het een groot pro- bleem om voor een goede onderlinge afstemming te zorgen als de bijdra- gen komen van auteurs uit alle delen van de wereld met verschillende kar tografische achtergronden. Maar juist voor een leerboek kunnen grote verschillen in aanpak, leesbaarheid, moeilijkheidsgraad, en integratie van beeld en tekst tot negatieve gevolgen leiden. Omdat de verschillende hoofdstukken ook onvoldoende met elkaar in verband werden gebracht, maakt het geheel een wat onsamen- hangende indruk (ondanks de uitste- kende en bijna foutloze redaktionele tverkzaamheden van Anson). Dergelijke kritische opmerkingen werden ook al opgetekend in de bespreking van het eerste deel van Basic cartography in Kartografisch Tijdschrift 1986.XII.3 (pp. 58-59). In dit eerste deel, dat werd gepubliceerd in 1984, waren onder meer hoofd stukken opgenomen over de geschie- denis van de kartografie, mathemati sche kartografie, theorie van de kartografische weergave en ontwerp, kaarttekentechnieken en belettering en kaartreproduktietechnieken. Het tweede deel bevat hoofdstukken over topografische kartografie, kaartkompilatie, generalisatie, the matische kartografie en computer- kartografie. De twee delen samen bieden hiermee een tamelijk kompleet overzicht van de kartografische problematiek. Als gemis kan wellicht worden be- schouwd een apart hoofdstuk over de aard en verzameling (bijvoorbeeld middels fotogrammetrische en remote-sensing-technieken) van de geografische gegevens, die in kaarten moeten worden omgezet. Ook wat meer aandacht voor het kaartge- bruik zou zeker niet misstaan. Zoals gezegd, zijn ook in het tweede deel de hoofdstukken nogal verschil- lend van aard, afhankelijk van de benaderingswijze en kapaciteiten van de auteur en zijn interpretatie van de doelstellingen van het leerboek. Op zichzelf is het hoogtepunt van dit deel naar mijn opvatting in meer- dere opzichten het hoofdstuk van E. Spiess over kaartkompilatie. Het is tevens ook het längste hoofdstuk. Dat is niet verwonderlijk, omdat in feite wordt ingegaan op alle karto grafische stadia vöör de daadwerke- lijke kaartproduktie. In overeenstem- ming met ons eigen Kartografisch Vakwoordenboek is kaartkompilatie immers 'het proces van verzamelen, beoordelen, interpreteren en selekte- ren van gegevens voor een kaart of kaartblad en de vastlegging van deze gegevens in een kompilatie- of re- daktiemodel'. Het hoofdstuk van Spiess bevat daarom terecht bijvoor beeld ook konkrete aanbevelingen met betrekking tot ontwerpaspekten (zoals kleurkeuze en speeifikaties en afmetingen van Symbolen). Dit is maar goed ook na het wat al te the oretische hoofdstuk over kaartont- werp in het eerste deel van het leerboek. De problematiek wordt door Spiess op zeer konkrete en daarom zeer nuttige, want in de praktijk bruikba- re wijze behandeld. Met het oog op de oorspronkelijke doelstelling van de publikatie is zijn hoofdstuk daar om misschien wel het meest geslaag- de van de beide delen van Basic car tography. Dit geldt temeer daar de vele uitstekende illustraties bijna al- tijd een perfekt geheel vormen met de tekst en zeer goed bijdragen aan 50 KT 1991.XVII.1

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 52