iH ■e- (met een enkele tabel) nodig zijn voor de behandeling van de eerste onderwerpen, dan volgt een zelfstan- dige paragraaf met 7 bladzijden fi- guren met alleen maar ondertitels en geen verdere toelichting, daarna weer 2 bladzijden tekst, 2 bladzijden ta- bellen en tenslotte weer 2 bladzijden tekst met een tabel. Deze benadering is naar mijn mening volledig onge- schikt voor de behandeling van de thematische kartografie in deze kon- tekst: daarvoor is een geintegreerd gebruik van beeld en tekst noodza- kelijk. Daar komt bij dat er ook nogal wat inhoudelijke bezwaren zijn aan te tekenen tegen dit hoofdstuk. Waar veel aandacht wordt besteed aan de klassifikatie van thematische kaarten, wordt niet nader ingegaan op aspekten van de konstruktie en het gebruik van de uiteenlopende kaarttypen en daarmee heeft die klassifikatie niet meer dan een theo retisch belang. En zelfs aan dat laat- ste kan nog worden getwijfeld, om- dat een goed gestruktureerd en konkreet overzicht ontbreekt. Bij het hoofdstuk van Lehmann Ogrissek en dat van Balodis kunnen dus grote vraagtekens worden gezet voor wat betreft de bruikbaarheid, voor welk opleidingsnivo dan ook. In bladzijden gerekend kan echter 75% van dit tweede deel van Basic cartography in het onderwijs, en ook als naslagwerk voor praktijk- kartografen, zijn nut afwerpen. Dat blijkt ook wel uit het relatieve sukses van de publikatie van het tweede deel: binnen een jaar na verschijning waren er al 1000 exemplaren van ver kocht, en dat ondanks een verdubbe- ling van de prijs van het tweede deel (met minder pagina's) ten opzichte van deel 1. Het sukses van de publi katie als geheel zal waarschijnlijk al leen maar toenemen na de aanstaan- de verschijning van het bijbehorende oefeningenboek en zeker ook na de herziening van het eerste deel. Daar wordt immers alweer aan gewerkt onder leiding van prof. F.J. Orme- ling jr en ongetwijfeld zullen daarbij de Problemen van de eerste editie worden aangepakt. C.P.J.M. van Elzakker Keates, J.S., Cartographic Design and Production (second edition). Harlow: Longman Scientific Tech nical, 1989. VIII 261 pp., 188 x 245 mm, 207 figuren, gekleurde schutbladen. ISBN 0-582-30133-5. Prijs f 74,85. Voor docenten in een bepaald vak is het altijd een bijzondere gebeurtenis als er een nieuwe editie verschijnt van een van de standaard leerboeken op dat vakgebied. Met grote be- langstelling heb ik daarom ook de nieuwe editie van 'Keates' vergeleken met mijn exemplaar van de eerste editie, dat ik in 1973 kocht en dat intussen zeer beduimeld en vergeeld is geraakt. Zou de nieuwe editie de ingrijpende herziening zijn, die men zou mögen ver wach ten na 17 jaar? En zou het lonend zijn om de eerste editie te vervangen? Een volmondig 'ja' is het antwoord op beide vragen. Allereerst kunnen de uiterlijke as pekten worden beschouwd. De prijs van de nieuwe editie (met een slappe band) is zeer redelijk en past zeker binnen een gemiddeld Studentenbud get. De tekst is volledig opnieuw ge zet, en de drukkers in Singapore hebben zowel de tekst als de vele il- lustraties zeer goed afgeleverd. De eerste editie kende het voordeel van een roodbruine steunkleur, maar de overgang naar alleen zwart en wit lijkt toch geen ernstige nadelige ge- volgen te hebben gehad. De illustra- ties vormen een goede eenheid met de tekst en zijn allemaal opnieuw getekend. De inhoud van het boek is echter be- langrijker dan de buitenkant ervan. De inhoudsopgave laat zien dat het boek gereorganiseerd is, onder toe- voeging van een geheel nieuw gedeel- te over toegepaste kartografie. In zijn voorwoord merkt Keates op dat het nog steeds de bedoeling is om de aandacht vooral te richten op de fundamentele Problemen van de kar- tografische weergave en op de kom plexe relatie tussen de representatie van informatie en de technologie. Terwijl hij in de eerste editie nog specifiek inging op sommige aspek ten van de automatisering, redeneert Keates nu dat hij de huidige toepas- sing van de digitale kartografie on- voldoende eer zou aandoen met slechts een paar speciale hoofdstuk- ken. Daarom verkoos hij dit keer om alleen, maar wel door het hele boek heen, te refereren aan de koncepten en technieken van de computerkarto- grafie. Nochtans hebben Ormeling en Kraak in hun boek Kartografie laten zien, dat het zeer wel mogelijk is om in minder dan 20 bladzijden een leerzaam overzicht te bieden van vele aspekten van de kartografische automatisering. Het ongelukkige re- sultaat van de keuze van Keates kan zijn, dat de huidige generatie Studen ten een leerboek, dat niet specifiek ingaat op deze technieken, als ouder- wets zal afdoen. Het zou jammer zijn als dat inderdaad het geval is, waar het boek veel degelijke infor matie bevat over de kartografische beginselen en de praktijk, welke bruikbaar is onafhankelijk van de technieken die feitelijk worden toe- gepast. Deel 1 is wellicht het minst gevoelig voor technologische veranderingen, omdat het handelt over kartografi sche weergave, inklusief het zien en <5> - Keates besteedt veel aandacht aan de technische aspekten van de kaartver- vaardiging (verkleinde weergave van enkele illustraties uit het boek). 52 KT 1991.XVII.1 original papar charged cylinder ^Zücharging unit toner to papar 66. Schematic diagram of a Xerographie machine Qffiat blank at Fountain Plata (D Papar Ink 115. Pnnung sequence of lithographic proof press

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 54