volgt een hoofdstuk over atlassen, waarin de konsekwenties worden besproken van het vervaardigen van een serie kaarten in boekvorm, in- klusief zaken als kaartschalen, de volgorde van de kaarten en vormge- ving. Het belang van een juiste pro- jektiekeuze wordt benadrukt, evenals het gebruik van goed bronnenmateri- aal en zorgvuldigheid bij kompilatie en generalisatie. Het laatste hoofdstuk van het boek neemt de vorm aan van een min of meer onafhankelijke verhandeling over kartografische theorie en onder- zoek. Bij het doorlezen ervan krijgt men de indruk, dat het inderdaad geschreven is enige djd na het groot- ste deel van de rest van het manu- skript, aangezien bijvoorbeeld veel van de algemene opmerkingen over de digitale kartografie niet in detail aan de orde zijn geweest in relevante eerdere hoofdstukken. Een toepasse- lijk voorbeeld is de verspreiding van kartografische informatie op andere manieren dan via de gedrukte kaart of atlas. Deze laatste verhandeling werkt stimulerend. In de beschrij- ving van de algemene ontwikkeling van de kartografie in de industriele landen worden vele ontwikkelingslij- nen samengebracht en wordt ge- toond op welke manier zij elkaar beinvloedden. De verhandeling is vaak ook skeptisch van aard, vooral ten aanzien van modeverschijnselen in het kartografisch onderzoek. Kea- tes benadrukt het belang van indivi- duele kreativiteit bij het kaartont- werp, maar hij ziet ook een toekomst voor kennissystemen, met name bij de 'vervaardiging van bruikbare kaarten uit digitale gege- vens direkt door de specialisten of kaartauteurs'. De uiteindelijke indruk, die door dit boek wordt achtergelaten, is dat het zeer zorgvuldig is overdacht en sa- mengesteld. Een andere indruk is dat Een praktijkprobleem bij de vervaardi ging van wegenkaarten verkleinde weergave van de illustratie van Keates). bepaalde aspekten van kartografisch ontwerp en produktie, met name op het gebied van de computerkartogra- fie, al te veel zijn verwaarloosd. Dat is natuurlijk jammer, maar het doet niet af van wat wel geschreven is en dat, zoals de eerste editie, gedurende vele jaren een standaardwerk zal blijven. Het is te hopen dat John Keates de tijd zal vinden - voor of na zijn aanstaande pensionering - om een derde editie te schrijven, die meer volledig is dan de tweede. Nederlandse kartografen en karto- grafiestudenten, die waarschijnlijk het boek Kartografie van Ormeling en Kraak al hebben gekocht, zullen zieh misschien afvragen of het de moeite waard is om het boek van Keates ook aan te schaffen. De twee boeken overlappen elkaar natuurlijk gedeeltelijk, maar er zijn toch ook duidelijke verschillen. Kartografie bevat hoofdstukken over kaartpro- jekties, computerkartografie, kaart- beheer en dokumentatie, kaartge- bruik en over officiele Nederlandse kartografische instanties, onderwer- pen die alleen maar even genoemd of helemaal niet behandeld worden door Keates. Het boek van Ormeling en Kraak bevat de helft meer il- lustraties dan dat van Keates, en en- kele ervan zijn in kleur. Cartograp- hic design and produetion, daarentegen, gaat meer in detail in op onderwerpen als zien en waarne- men, kaartschrift, reproduktietech- nieken, topografische kartografie, wegen- en toeristenkaarten en hydro- grafische kaarten. De prijs maakt het mogelijk om allebei de boeken te kopen. A. Brown Rhind, D.W. D.R.F. Taylor (red.), Cartography Past, Present and Futu- re. A Festschrift for F.J. Ormeling. London en New York: Elsevier Ap plied Science Publishers uit naam van de Internationale Kartografische Vereniging (ICA), 1989. Engels, 193 pp., 3 tabellen, 17 illustraties, 22 x 14 cm. ISBN 1-85166-336-3. Prijs f 133,-. Het verschijnen van het 'Festschrift' ter ere van prof. dr F.J. Ormeling sr werd al eerder aangekondigd in Kar tografisch Tijdschrift 1989.XV.4 (p. 53). In deze bespreking zal nog wat nader op de inhoud ervan wor den ingegaan. Het doel van het boek is het bieden van een overzicht van het verleden, het heden en de toekomst in de in ternationale kartografie. Die doel- stelling maakt dat deze feestbundel - in tegenstelling tot vele andere verge- lijkbare uitgaven - in principe inte ressant kan zijn voor een breed pu- bliek en niet alleen voor diegenen, die met prof. Ormeling van doen hebben gehad. Aan de andere kant is het echter ook zo, dat de 19 vakco- ryfeeen, die de 15 hoofdstukken voor dit boek hebben geschreven, de doelstelling op verschillende manie ren hebben geinterpreteerd. De on- derlinge samenhang heeft daardoor te lijden, zelfs in die mate, dat men zieh kan afvragen hoeveel mensen 133 gülden over hebben voor een (weliswaar in een harde kaft gebon- den) verzameling 'artikelen', die men bijvoorbeeld evengoed in een gerenommeerd, maar goedkoper vaktijdschrift zou kunnen aantref- fen. Niettemin blijkt het zo te zijn dat er in de eerste 4 maanden na het verschijnen wereldwijd al 278 exem- plaren van het boek werden ver kocht. Kwaliteit lijkt zieh dus toch niet te verloochenen. In het eerste, regionale deel van het boek wordt de kartografie belicht in de landen Nigeria, India, Polen, Frankrijk, Mexico, (toen nog) West- Duitsland en de Volksrepubliek Chi na. Dit is een redelijke, maar uiter- aard zeer beperkte en gedateerde steekproef uit de internationale kar tografie. Het overzicht van Freitag over de kartografie in de Bondsrepu- bliek is nu bijvoorbeeld in zoverre achterhaald, dat het bijzonder inte ressant zou zijn om ook een beeld te krijgen van de gevolgen van de een- wording van de beide Duitslanden voor de kartografie. Daarnaast blijkt duidelijk uit de hoofdstukken van Agarwal en van Hu Yuju en Fei Li- fan, later nog eens bevestigd door Taylor, dat India en China in karto grafisch opzicht zeker geen ontwik- kelingsland genoemd kunnen wor den. Ook de kartografie in Nigeria, waarin bijvoorbeeld net als nu in Nederland wordt gesproken over koördinatie van de karteringsaktivi- teiten, is toch al weer wat verder ge- vorderd dan die in vele andere ont- wikkelingslanden in Afrika en Azie. Inventarisaties van de stand van za- 54 KT 1991.XVII.1 1:100 000 1:250 000 •nlarqtd to antarqed to 1:50 000 1:50 000 163. Exaggcration of road junctions 1:50 000

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 56