Internationales Jahrbuch für Karto graphie XXVIII. Herausgegeben von Dipl.-Georg. Dr.-Ing. Karl-Heinz Meine. Ulm: Universitätsverlag Ulm Gmbh, 1988. 279 pp„ 4 bijlagen. ISBN 3-927402-06-6. Prijs DM. 75,-. De 28e uitgave van het Jaarboek geeft zoals gewoonlijk een verschei- denheid aan artikelen, waarvan acht in het Duits en elf in het Engels; van de Engelse artikelen betreffen negen het in 1988 in München gehouden ICA-seminar: 'Onderwijs in compu- terondersteund kaartontwerp' (Teaching Computer-assisted Map Design). Twee artikelen hebben te maken met de geschiedenis van de kartografie. Drie portolankaarten uit de 14e en 15e eeuw werden voor wat betreft de geometrische struktuur zowel nume risch m.b.v. een Computer als gra fisch onderzocht. (NB de oudste portolankaarten beeiden vooral de kust van de Middellandse en de Zwarte Zee af.) De schrijver, Mesen- burg, konkludeert dat de puntnauw- keurigheid van de kaarten, gelet op de tijd waarin zij werden vervaar- digd, onverwacht hoog is, namelijk beter dan 40 km. Moskopp bespreekt zeer gedetail- leerd een kaart van Syrie uit de At las Minor van Johannes Honter, het- geen me alleen van belang lijkt voor de wäre historisch kartografische fijnproever. Deuschle gaat in op de Problemen bij het vervaardigen van een facsimi- le maak gelijk) en de inhoud van de Wereldatlas van Antonio Milo uit 1586. Met name wordt aandacht be- steed aan de Problemen van een goe- de weergave van de goud- en zilver- kleuren, welke op het origineel voorkomen. Hiermee zijn we terecht gekomen in de reproduktietechniek. Mühle belicht het door hem ontwor- pen Combicart-IRS, een geintegreerd ponsregistersysteem. Mühle, zo tra gisch om het leven gekomen op weg naar voorbereidende besprekingen voor het ICA-kongres 1988 in Buda pest, was steeds bezig zijn systeem te verbeteren en de mogelijkheden er- van uit te breiden. Het bijzondere is dat slechts aan een zijde van het ap- paraat wordt geponst. Daarna wordt de geponste zijde over een hoek van 90 graden gedraaid en op een paslijst bevestigd. De tweede zijde kan dan worden geponst, en door de bewerking te herhalen eventueel de derde zijde van het materiaal. 'Processen in de kaartvervaardiging en reproduktie' (Stupp) is toegespitst op de SAFIR-materialen. Het is maar liefst 20 bladzijden lang, en zo elementair dat het eigenlijk niet in het Jaarboek thuishoort. We weten dat het lang geduurd heeft voor men in de Bondsrepubliek wilde over- schakelen op de (negatief) gravure op plastic materialen. Schiessl bespreekt onder de titel 'Eine Karte aus der Praxis - für die Praxis' een nieuwe kaartserie, de Bundeswasserstrassenkarte 1:10.000 (BWK). Het komt me voor dat al leen in de BRD voldoende middelen kunnen worden gevoteerd voor zo'n type kaart. Met als ondergrond de vergrootte, gerasterde topografische kaart 1:25.000 zijn ca. 130 specifieke waterstaatkundige en op het water betrekking hebbende gegevens in zwart en geel, rood en blauw afge- beeld. Naast punt- en lijnsymbolen in het gebied van de waterloop wor den bruggen en het onderliggende terrein in een dwarsdoorsnede op enige afstand van de waterloop, op de schaal 1:2.500 afgebeeld. De wa terloop is ongeveer in het midden van de kaart afgebeeld waardoor een soort gebogen stripkaart ontstaat. Door het toepassen van een trekharmonika-vouwwijze is de kaart toch zeer handzaam in het gebruik. In enkele kamers van Nederlandse kartografen hangt de satellietkaart van Berlijn en omgeving schaal 1:100.000, door de veranderde poli- tieke verhouding in Duitsland zeer aktueel geworden. Albertz et al. bespreken de totstandkoming van die kaart; het beeld is een kombinatie van zes panchromatische Spot beeiden en twee Landsat Thematic Mapper beeiden. De kaart is achter in het Jaarboek opgenomen en ziet er voortreffelijk uit. 'Volkstellingskartografie in Zimbab- we' (Bohra) behandelt in het bijzon- der de kartografische Problemen met kartografisch basismateriaaal voor de volkstelling van 1982. Daarbij zij opgemerkt dat de topografische kaartering van Zimbabwe tot de beste van Afrika behoort. 'Koncepten en methoden in 'pro gressive' kartogafie' (Grelot) pleit voor het eerst analyseren van de geo- grafische informatie, dan het met be- hulp van de informatietheorie ont- wikkelen van koncepten en methoden, en pas daarna de infor matie omvormen voor kartografische presentatie. De laatste negen artikelen hebben betrekking op het reeds vermelde Se minar 'Teaching Computer-assisted Map Design'. Ormeling jr en Dahl berg zetten in hun inleiding uiteen waarom dit semminar werd gehou den en de doelstellingen ervan. Alle artikelen hebben te maken met kar tografisch onderwijs en training die moeten worden aangepast aan de snel veranderende omstandigheden. Het zijn: 'Verandering van de kon- ceptuele modellen voor het onder wijs in de kartografie' (Dahlberg), 'Optimalisering van het kommunika- tieproces voor choropleten door computerondersteuning' (Depuydt), 'Datamodellen en strukturen' (Gre lot), het moeilijk in het Nederlands te vertalen 'Educating the Educatee and the Educator' (Kadmon), 'Nieu we richtingen in de kartografie' (Klinghammer), 'De invloed van 'electronic Publishing' technieken op de training van praktische vaardighe- den in de kartografie aan de Utrechtse universiteit' (Koop), 'Het experimentele model van de Duitse Kartografische Vereniging' (Meiss ner) en 'Eisen aan computeronder- steunde kaartontwerp-kursussen' (Ormeling). A.J. Kers Internationales Jahrbuch für Karto graphie XXIX. Herausgegeben von Dipl.-Georg. Dr.-Ing. Karl-Heinz Meine. Ulm: Universitätsverlag Ulm Gmbh, 1989. 279 pp., 8 bijlagen. ISBN 3-927402-04-4. Prijs DM. 75,-. In dit Jaarboek zijn tien duitstalige en zeven engelstalige artikelen opge nomen. Een vijftal geeft overzichten van karteringen en kaartwerken, t.w. 'De ontwikkeling op kaarten van de stedelijke bebouwing van Berlijn se- dert 1650' (Aust en Stark), 'Het voorstellen van gletsjers op topogra fische kaarten en topografische af- beeldingen, vanaf de eerste voorstel- lingen tot heden' (Brunner), 'Over de geschiedenis van de Hongaarse kartografie' (Klinghammer en Orgo- KT 1991.XVII.1 59

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 61