aankondigingen in 1900 werd de eerste auto in En- schede aangeschaft. Een vergelijk tussen de Grote Histo rische Atlas en de TMK toont voor beide voor- en nadelen: De atlas is handzamer en geeft de topografie in kleur weer, hoewel dat niet optimaal is, omdat zulke hand- gekleurde kaarten zieh alleen opge- rasterd laten reproduceren. De lees- baarheid van details is beperkt. Zoals met meer atlassen is het beeld op de middennaad door de dikte van het boekwerk niet zo gemakkelijk toegankelijk. De prijs is gelet op het afgebeelde gebied veel lager. De TMK is qua beeld beter leesbaar, hetgeen voor een nauwkeurig onder- zoek van belang is. Van der Linden schrijft in Kaartbulletin 37 echter: 'Ondanks haar fraaie gravure is de kaart moeilijk leesbaar doordat ze slechts in een kleur kon worden ge- drukt, maar vooral vanwege het feit dat de TMK eigenlijk is opgenomen als een kaart op de schaal 1:25.000, welke uit financiele overwegingen verkleind werd uitgegeven. Om de bijzonderheden van de kaart goed te kunnen beoordelen moet men een vergrootglas gebruiken en de teken- verklaring zorgvuldig raadplegen'. Op een TMK-kaartblad is het afge beelde gebied vier maal groter dan op een atlasblad, en doordat de bla- den naast elkaar gelegd kunnen wor den kan men zo een betere indruk van een groter gebied verkrijgen. Voor een gedetailleerd onderzoek is het gebruik van beide naast elkaar een goede oplossing. De komplete serie van vier delen is een kostbaar bezit. Wolters-Noordhoff heeft allen die zieh professioneel of vanuit hun hobby bezighouden met historische kartografie of geografie, historisch Streek- of plaatselijk onderzoek enz. een gemakkelijk toegankelijke bron van historisch-topografische infor- matie verschaft. A.J. Kers G. Pollet, P. Eggermont en G. van Damme, Corpus Topographicum In- diae Antiquae, Vol. II Archeological Sites of Ancient India. Serie Orien- talia Lovaniensia Analecta no. 37. Leuven: Departement voor Orienta- listiek, Katholieke Universiteit, 1990. 127 pp. waarvan 47 pp. index en 41 pp. kaarten, geredigeerd door F. De- puydt. Formaat 31 X 25 cm. ISBN 90-6831-259-6. In deze voor bronnenstudie belang- rijke uitgave wordt een overzicht ge- geven van de lokaties van alle be- langrijke archeologische vindplaat- sen in het huidige India en Pakistan. De gehanteerde spelling van de vind- plaatsen is die van de Survey of In dia. De tienduizend namen uit de in dex vindt men in zwart afgedrukt terug op de kaartbladen, die bestaan uit een weergave van de hydrografie in blauw, afkomstig van kaarten van de Survey of India. Weergave is op de schaal 1:2 miljoen. Dat betekent geen referentie aan de huidige infra- struktuur maar wel een zeer duidelij- ke ondergrond voor lokalisering van de vindplaatsen. Indien de namen- dichtheid te groot wordt, wordt het betreffende gebied uitvergroot tot de schaal 1:400.000. F.J. Ormeling Geschiedenis van de topografische kartering van Nederland. Redaktie: M.M.Th.L. Hameleers. Utrechtse Geografische Studies. 106 pp. III. Prijs f 15,-. Op 23 juni 1990 werd door de werk- groep voor de Geschiedenis van de Kartografie van de NVK een studie- dag gehouden met het thema De ge schiedenis van de topografische kar tering van Nederland. De aanleiding voor de keuze van dit thema was het 175-jarig bestaan van de Topografi sche Dienst. De gepresenteerde lezin- gen werden in artikelvorm uitgewerkt en gebundeld. Bijdragen werden ge- schreven door prof. ir L. van Zuijlen (175 jaar kaarten en kaartenmakers, met een overzicht van de geschiede nis van de Topografische Dienst), H.J. de Zoete (De fotografie in dienst van de kaartvervaardiging: de procede's van Charles A. Eckstein en de Topographische Inrichting), drs P.P.W.J. van den Brink (Jean Baptiste de Bouge en de Choro- Topographische Kaart der Noordelij- ke Provincien van het Koninkrijk der Nederlanden: de kaartredaktie bij het Depöt-Generaal van Oorlog 1806-1810, de kaart van Krayenhoff), dr J.J.J.M. Beenakker (De kwaliteit van de Topografisch Militaire Kaart 1:50.000 voor het historisch- geografisch onderzoek), P.J. Nugter (De gedrukte topografische kaart 1:25.000 van Nederland 1866-1990) en drs P.W. Geudeke (Land in Kaart: over de gelijknamige tentoonstelling en het speciaal hiervoor ontworpen affiche). De bundel is te bestellen door over- making van 20,- (inkl. verzend- kosten) naar girorekening 579700 t.n.v. Utrechtse Geografische Studies te Utrecht, onder vermelding van Geschiedenis van de Topografische Kartering van Nederland. De bundel is af te halen tegen kontante betaling van y 15,— bij het sekretariaat van de Vakgroep Kartografie, Faculteit Ruimtelijke Wetenschappen, Rijks- universiteit Utrecht, Heidelberglaan 2 ('s morgens; tel. 030-534341). KT 1991.XVII.1 61

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 63