tion multi-criteres des symboles choisis. Le resultat consiste en la presentation graphique des symboles dans l'ordre de preference souhaitable. Enfin, l'utilisateur fera le choix defini- tif selon son propre 'goüt'. En etablissant le Systeme KES les auteurs ont decouvert les limites de la theorie cartographique existante sur la selection des symboles. Par consequent, ils ont developpe un modele de selection automatique qu 'ils pre- sentent dans cet article. Actuellement le Systeme KES est dis ponible en prototype aux bureaux du RPD Zwolle. Yingming Zhou - Le Systeme 'expertde cartographie statis- tique et son application pour la redaction de 1'Atlas National Economique de Chine Le Systeme 'expert' est un Programme intelligent de cartogra phie statistique. II s'agit d'une combination des outils statisti- ques pour la cartographie avec un Systeme 'expert': composes d'un ensemble de regles de cartographie statistique, de Classi fication, de selection de symboles et de presentation visuelle. Le Systeme peut-etre utilise sur un PC par Are/Info et une base de donnees dBase III. Toujours en periode d'experimentation, il a dejä ete mis en oeuvre pour la redaction de plusieurs cartes de I'Atlas Natio nal Economique de Chine. A.M. Spaan B.J. Velvis - Utrecht, ...la nuit Les auteurs de cet article ont publie la carte intitilee Stappen in Utrecht (Utrecht la nuit) jointe au present numero de la Kartografisch Tijdschrift. II s'agit d'un travail de fin d'etude en matiere de leve et car tographie de la Polytechnique d'Utrecht. Congue pour une promenade de nuit, la carte indique les lieux de delassement au centre de la ville d'Utrecht. L'article passe en revue les divers aspects de la redaction et de la reproduetion de la carte. Prof. dr I.B.F. Kormoss Vervolg van blz. 48; A.M. Spaan en B.J. Velvis - Stappen in Utrecht dan naar voren en blijken zeer zeker gekorrigeerd te moeten worden. Daarnaast is ons gebleken dat omwille van de voort- gang van het projekt, het niet altijd mogelijk is alle korrekties optimaal door te voeren. De straatnamen zouden in het donker misschien niet goed leesbaar kunnen zijn, omdat er een niet al te groot korps is gekozen. Verder was het beter geweest als we naast de schaalaan- duiding een schaalstok hadden opgenomen. Dit omdat een gewone schaalaanduiding de doorsnee kaartgebrui- ker niet zoveel zegt. Gaandeweg het projekt zijn er van verschillende kanten ideeen aangedragen die helaas wegens tijdgebrek niet verwezenlijkt konden worden. Zo zou er op de achter- zijde van de kaart een (adressen)register afgedrukt kun nen worden. Ook zouden er telefoonnummers van taxi- centrales en vertrektijden en route van de nachtbus kunnen worden opgenomen. Noot Mw ing. A.M. Spaan en ing. B.J. Velvis studeerden Kartogra- fie aan de Hogeschool Utrecht, sector Bouwnijverheid. Vervolg van blz. 17; Netwerk Twente geschonken en neemt, als hij naar Nederland komt, telkens een aantal boeken in zijn bagage mee. De Blaeu-atlassen werden enkele maanden geleden persoonlijk door de schenker in Enschede bezorgd, maar toen de biblothekaris zag hoe de boeken tijdens de reis waren ver- voerd, sloeg hem overigens wel de schrik om het hart. Hij toont een Se rie foto's waarop te zien is hoe de hoogbejaarde Boot de kostbare at lassen uit een met een touw dichtge- bonden kartonnen doos te voor- schijn haalt. A.J. Kers Nieuwe telefoonnummers ITC Op 16 januari 1991 is op het ITC in Enschede een nieuwe telefooncentra- le in gebruik genomen. Het zal velen een genoegen doen, dat de bereik- baarheid van individuele medewer- kers sterk is toegenomen door de tn- voering van doorkiesnummers en moderne doorschakelfaciliteiten. De stafleden van de vakgroep Kartogra- fie zijn nu rechtstreeks bereikbaar. Het algemene nummer van het ITC is gewijzigd in 053-874444 (was 053-320330). Het nieuwe telefaxnummer van het ITC is 053-874400. C.P.J.M. van Elzakker Rektifikatie In het artikel van Van Essen en Boulerie in KT 1990.XV1.4 is een störende fout geslopen. De vergelijking D (DY2 DT2) in de tweede kolom op blz. 47 moet zijn: D VtDy2 dt2) 64 KT 1991.XVII.1

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 66