menten'. De voordracht Digitale to- pografie in een logistiek systeem was voor uw rapporteur niet altijd even transparant. Het logistiek systeem is een informatiesysteem waarin ka- dastrale gegevens, de topografische kaart en luchtfoto's zijn opgenomen, benevens adressen en postkodes. Toe- passingen worden gevonden in eko- nomische routeplanning met name voor het transport van goederen, thematische kaarten en registratie van de lokatie van plantenziekten. Hoewel het totale bestand zeer veel gegevens bevat leek het manipuleren met de data en het verkrijgen van gegevens uit het bestand relatief een- voudig. Het systeem was tot nu toe geheim en werd op deze dag voor het eerst in het openbaar voor- gesteld. Na de voordrachten verplaatsten de deelnemers zieh naar het gebouw van de Topografische Dienst, waar men gelegenheid had de tentoonstel- ling Land in kaart te bezichtigen (voor een bespreking van deze ten- toonstelling zie KT 1990.XVI.3 p. 6). Tijdens de zeer geanimeerde reeeptie boden een aantal sprekers, waaron- der de burgemeester van Emmen, de jubilerende dienst hun gelukwensen aan. A.J. Kers Verslag orientatiekursus kartografische Software, juli 1990 Van 2 t/m 5 juli jl. vond op de Tech nische Universiteit van Delft bij de Faculteit der Geodesie de jaarlijkse zomerkursus plaats (deze keer ook inderdaad in de zomer!), waarbij de thematische kaartvervaardiging op de personal Computer centraal stond. De kursus werd verzorgd door de werkgroep Automatisering in de Kartografie, en was bedoeld voor kartografen die praktisch werkzaam zijn in een tekenkamer. De 20 deel nemers - afkomstig uit alle delen van het land, maar ook Belgie was vertegenwoordigd - maakten op de eerste dag kennis met de docenten c.q. praktikumbegeleiders, de heren R.O. Koop, M.J. Kraak, P.W.M. Schokker en G.J. v.d. Weijden. Tij dens het openingswoord zette dhr Kraak de opzet van de kursus uit- een. In de ochtenduren werd steeds aandacht besteed aan theoretische achtergrondinformatie m.b.t. geauto- matiseerde kaartpresentatie in het al- gemeen en van de te gebruiken soft- warepakketten in het bijzonder, terwijl de middaguren gereserveerd waren voor praktijkoefeningen. Tij dens de behandeling van en oefening met de softwarepakketten werd de groep in tweeen verdeeld. De gebruikte pc-pakketten konden grofweg worden gesplitst in twee groepen, die voor de IBM- compatible pc's en die voor de Ap ple Macintosh. Omdat presentatie van het te vervaardigen materiaal voorop stond en de tijd beperkt was, had de organisatie zowel de verza- meling van basismateriaal als de or- dening van deze gegevens voor haar rekening genomen. In drie gevallen (GIMMS, Atlas*Graphics en Cart/o/graphix, pakketten die zieh lenen voor verwerking van niet grafische gegevens) werd opdracht gegeven tot het vervaardigen van een thematisch kaartje op basis van en- kele verkiezingsuitslagen van de pro- vincie Utrecht. In een geval (Free hand, een algemeen tekenpakket zonder database-ondersteuning) moest een thematisch kaartje van belastingparadijs Ile Maurice worden gemaakt. Als eindresultaat op deze kursus gold een beeldschermkaartje of een print- of plotteruitvoer. Een volledige beschrijving van de softwarepakketten zou in het kader van dit verslag te ver voeren, er wordt volstaan met een körte be schrijving en de overheersende in- druk die bij de kursisten is achterge- bleven. GIMMS (Geographie Information Manipulation and Mapping System) is een modulair opgebouwd karto- grafisch softwarepakket. Het is in de jaren zeventig ontwikkeld aan de Universiteit van Edinburgh. Naast de al jaren bestaande mainframe-versie is vorig jaar de pc-versie op de markt versehenen, die verspreiding van het pakket zal doen toenemen. GIMMS beschikt over 6 modules. Deze verzorgen het trajekt van het invoeren van topografische en admi- nistratieve gegevens, via het bewer- ken van deze gegevens tot het bepa len van een layout en het grafisch zichtbaar maken van de gegevens. De gebruikte kommandosturing (hoewel zeer flexibel en efficient) zorgde bij de deelnemers voor de no- dige Problemen, waardoor niet ieder- een zijn thematische kaartjes volle- dig kon vervaardigen. Voor een goede beheersing van de komman- do's is ook aanzienlijk meer tijd no- dig dan een middag; niettemin waren de deelnemers te spreken over de vele (kartografisch verantwoorde!) mogelijkheden. Op vrij eenvoudige wijze zijn zowel choropleten, figura- tieve kaarten als kartogrammen te maken. Van een geheel andere orde is het op de Apple Macintosh draaiende pak ket Freehand. Met dit algemene te- kenprogramma profiteert men volop van de gebruiksvriendelijkheid van de 'Mac'. Het hoofdmenu van Free hand is opgebouwd uit menu's die de file of de tekening (kaart) als ge heel aangaan zoals beeldschermac- cessoires, raster- en kleurinstellingen en weergavewijze, en uit menu's waarmee een bepaald element wordt beschouwd zoals bewerken van ele- menten en veranderen van posities van elementen. Voor het gebruik van tekentools is een toolbox aanwezig, die grafisch interaktieve tekenmoge- lijkheden afbeeldt. Dit alles kan uit- gevoerd worden met een 'klikop de muis. Een mogelijkheid die de aan dacht verdient is het 'invoeren' van een gescanned beeld op het beeld- scherm. Dit beeld kan als referentie dienen, maar ook als basis van digi- taliseren vanaf het scherm. De grote mate van gebruiksvriendelijkheid maakt het pakket licht toegankelijk en na een middagje werken heeft men de essentiele funkties onder de knie. Het vervaardigen van een topo- grafisch kaartje van Ile Maurice viel de deelnemers dan ook niet zwaar. Het enthousiasme voor het pakket was vrij groot. Een nadeel van Free hand is het ontbreken van een reken kundige ondergrond, waardoor het vervaardigen van bijv. een samenge- steld cirkeldiagram vrij veel tijd vergt. Een volgend kartografisch software pakket is het onder MS-DOS draai ende Atlas*Graphics. Ook dit pakket is volledig menugestuurd, maar het voorziet niet in het gebruik van een muis. De belangrijkste komponenten van Atlas*Graphics zijn de gebieds- grenzen en de te kiezen thematische gegevens. Het programma voorziet verder in een titel, legenda en overi ge randinformatie. Om een choro- pleet te maken dient eerst een zgn. 'boundaryfile' te worden geladen KT 1991.XVII.1 7

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 9