■H^ü TZ3 TT i De winnaars van de NVK-verenigingsprijzen 1990. Staand v.l.n.r.: F.J. Ormelingjr, M.J. Kraak, M. van Lingen en R.M. Mettenzittend v.l.n.r.: P.W.M. Schokker, E.S. Bos en P. Padding. (Foto: A.J. Kers) NVK-verenigingsprijzen 1990 De Jury Verenigingsprijzen 1990, be- staande uit de heren A.J. Kers, P. Mijksenaar, G.W.J. van Orame en A. Ras, heeft tijdens de Algemene Le- denvergadering 1991 de NVK- verenigingsprijzen uitgereikt. De juryrapporten volgen hieronder. Argumentatie toekenning NVK- verenigingsprijs 1990 De Jury Verenigingsprijzen 1990 is van mening dat de heer E.S. Bos zieh gedurende vele jaren op bijzon- dere wijze verdienstelijk heeft ge- maakt voor de vereniging onder meer als penningmeester, als voorzit- ter van de werkgroep Kartografische Vorming, als lid van de werkgroep Kartografische Terminologie, als lid van de Redaktieraad van het Karto- grafisch Tijdschrift en als voorzitter in de periode 1983-1991. Gedurende zijn voorzitterschap zijn de banden tussen het bestuur en de diverse, naar doelstellingen zo ver- schillende werkgroepen en kommis- sies aangehaald, en door regelmatige kontakten en overleg geoptima- liseerd. De jaren van Bos' voorzitterschap worden in de kartografie gekenmerkt door het operationeel worden van digitale technieken en het daardoor openen van wegen naar geheel nieu- we mogelijkheden van kaartproduk- tie, met een steeds meer klantgericht vervaardigen van Produkten. Hij heeft in het stimuleren van de vereni ging in deze revolutionaire ontwikke- lingen een belangrijke rol gespeeld, hetgeen kulmineerde in het zesde lustrum in 1988 Kartografie met de tijd mee. Het is daarom met veel genoegen dat de jury hem derhalve de Vereni- gingsprijs 1990 toekent. Argumentatie toekenning Algemene Kartografieprijs 1990 De Jury Verenigingsprijzen 1990 is van mening dat de heren M.J. Kraak en EJ. Ormeling jr zieh in 1990 op bijzondere wijze verdienstelijk heb- ben gemaakt door de publikatie van het boek Kartografie: Visualisatie van ruimtelijke informatie. Deze tweede, herziene druk is mo- menteel het meest toegankelijke ne- derlandstalige kartografieleerboek voor een ieder die meer te weten wil komen over de theoretische achter- gronden van de praktische kartogra fie, en levert een belangrijke bijdrage aan de kennisoverdracht van de kar tografie in Nederland. De Jury Verenigingsprijzen kent der halve een van de beide Algemene Kartografieprijzen toe aan de heren Kraak en Ormeling. Argumentatie toekenning Algemene Kartografieprijs 1990 De Jury Verenigingsprijzen 1990 is van mening dat de heer R.M. Met ten, werkzaam bij de Rijks Geologi sche Dienst door zijn kartografische bijdrage op een belangrijke manier heeft medegewerkt aan de Geohy- drologische Atlas IJsselmeerpolders. De atlas vormt in wetenschappelijk opzicht een mijlpaal in verband met de integratie van geologische kennis van Centraal Nederland en is tevens en voora! in kartografisch opzicht als een novum te beschouwen omdat alle kaarten en profielen digitaal zijn opgenomen en via het Arc/Info- Systeem tot drukklare bestanden zijn getransformeerd. Vanuit zijn kartografische kennis en inzicht, die de heer Metten geduren de vele jaren bij de vervaardiging van geologische kaarten heeft opge- bouwd, heeft hij op een uitstekende manier de komplete layout en karto grafische begeleiding voor zijn reke- ning genomen. De Jury Verenigingsprijzen kent hem derhalve een van de beide Algemene Kartografieprijzen toe. Argumentatie toekenning Technische Kartografieprijs 1990 De Jury Verenigingsprijzen 1990 is van mening dat de heren M. van Lingen, P. Padding en P.W.M. Schokker zieh in 1990 onderscheiden hebben door een opvallende prestatie in de ontwikkeling van kartografi sche technieken door hun betrokken- heid bij de toepassing van kartogra fische Software op de Apple Macintosh computerapparatuur. In het bijzonder hebben zij zieh in het afgelopen jaar bezig gehouden met het beantwoorden en oplossen van vragen uit hun eigen praktijk, uit hun direkte omgeving en uit het gehele land, en getracht de vraagstel- lingen, alsmede een deel van de beantwoording te struktureren door op eigen initiatief de eerste 'Mac- Karto'-studiedag te organiseren. Zij hebben de toepasbaarheid van de Macintosh in de kartografie voor voorlichting, onderzoek en onder- wijs vergroot, door het maken van een konversieprogramma tussen ARC/INFO en Illustrator-software, en hun introduktie van reeds be- staande doch in Nederland nog on- bekende Macintosh-software als Cart/o/graphix. De jury kent derhalve de Technische Kartografieprijs 1990 toe aan de he ren Van Lingen, Padding en Schokker. KT 1991.XVII.2 9

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 11