De NVK in 1989 Het opstellen van een jaarverslag dreigt, na een zittingsperiode van acht jaar, voor een sekretaris langza- merhand te ontaarden in een tame- lijk voorspelbare routineklus. Toch vormt zo'n beknopt chronologisch verslag van alle aktiviteiten in een bepaald jaar, hoe voorspelbaar ook, telkens weer een uitstekende graad- meter voor de vitaliteit van de vere- niging. Themadag Atlas van Nederland Traditioneel is de Algemene Leden- vergadering meestal de eerste aktivi- teit van de vereniging. Dit jaar ech ter werd reeds op 16 maart in het Museon in Den Haag een speciale themadag georganiseerd over de tweede editie van de Atlas van Ne derland. Met het verschijnen van de laatste twee katernen is dit omvang- rijke werk nu afgerond. Tijdens deze bijeenkomst, welke werd bezocht door ruim honderd belangstellenden, werd een boeiend beeld geschetst van verleden en toekomst van dit belang- rijke projekt. Algemene Ledenvergadering NVK 1990 Hoewel ook nu weer geen al te grote publiekstrekker, toch vormt de Alge mene Ledenvergadering het jaarlijks weerkerende hart van alle vereni- gingsaktiviteiten. De vergadering werd dit jaar gehouden op 3 april in het Defensie Voorlichtingscentrum in Den Haag. Een volledig verslag van deze bijeenkomst is gepubliceerd in KT 1990.XVI.2. Tijdens de vergade ring werden voor het eerst de drie NVK-prijzen uitgereikt. De NVK- verenigingsprijs werd toegekend aan de heer G. Staal, de Algemene Kar- tografieprijs ging naar de voormali- ge Rijksdienst voor de IJsselmeer- polders, terwijl de Technische Kartografieprijs door de heer M.H.G. van Elk in de wacht werd gesleept. Studiereis Parijs Reeds in 1989 waren de bestuursle- den M.A.G. Bos en A.J. Laiesse met zeer veel enthousiasme begonnen aan de voorbereidingen op een stu diereis naar Parijs. Heiaas was het enthousiasme onder de leden van de vereniging veel beperkter van aard. Uiteindelijk wensten slechts 14 leden aan de studiereis deel te nemen. On- danks de geringe belangstelling en een aantal organisatorische Proble men is de studiereis, welke gehouden werd in week 22, uiteindelijk toch nog suksesvol verlopen. Wel worden door het bestuur zeer grote vraagte- kens geplaatst bij de vraag of het, gezien de zeer geringe belangstelling der leden, nog zinvol is in de toe komst dergelijke tijdrovende aktivi teiten te organiseren. Zomerkursus Automatisering In week 27 werd in de gebouwen van de Technische Universiteit Delft een zomerkursus Automatisering georga niseerd door leden van de NVK- werkgroep Automatisering. De 20 deelnemers werden vertrouwd ge- maakt met de mogelijkheden van een aantal software-pakketten ten behoeve van kleinschalige karto- grafie. Kartografendag 1990 De Kartografendag stond dit jaar ge- heel in het teken van de viering van het 175-jarig bestaan van de Topo- grafische Dienst. In samenwerking met het NGL werd op 24 Oktober in de Muzeval in Emmen aan 350 deel nemers een boeiend programma ge- boden rond verleden en toekomst van de jubilaris. De dag werd afge rond met een bezoek aan de gebou wen van de TDN waar een kleine tentoonstelling stond opgesteld en een receptie werd aangehouden. Themadag Automatisering De inmiddels traditionele Themadag Automatisering, welke gehouden werd op 6 december in de aula van de Technische Universiteit Delft, trok minder bezoekers dan verwacht. In hoeverre het tamelijk specialistische thema 'Standaardisatie en uitwisse- ling van Kartografische gegevens', danwel een oververzadiging in aan- bod hieraan debet zijn, is vooralsnog onduidelijk. Studiedag Onderwijs en Onderzoek De werkgroep Onderwijs en Onder zoek organiseerde op 13 december voor de tweede maal een studiedag. Aan een uitgelezen gezelschap van 40 deelnemers werd een overzicht ge- presenteerd van het kartografisch on derzoek in Nederland en Belgie en de gewenste ontwikkeling daarin. Aktiviteiten Werkgroepen, kommissies en redaktie KT Naast de hierboven genoemde vere- nigingsaktiviteiten vonden er in 1990 uiteraard ook weer een aantal waar- devolle aktiviteiten van de afzonder- lijke werkgroepen en kommissies plaats. Verder liet ook de redaktie van het Kartografisch Tijdschrift in 1990 weer een aantal zeer lezens- waardige tijdschriften het licht zien. Zoals echter sinds jaren gebruikelijk doen de werkgroepen, kommissies en redaktie van hun aktiviteiten zelf- standig schriftelijk verslag tijdens de Algemene Ledenvergadering. Aktiviteiten bestuur Het bestuur kwam in 1990 zeven maal bijeen. Veel tijd en aandacht werd opnieuw besteed aan de organi- satie van de diverse verenigingsakti- viteiten. De tijdens de Algemene Le denvergadering aangekondigde bezinning op een andere vorm van besturen werd nog niet afgerond. Be- sloten werd een definitieve beslissing hierover over te laten aan het be stuur in haar nieuwe samenstelling na de Algemene Ledenvergadering van 1991. De geslaagde samenwer king met het NGL tijdens de lustrumviering van de Topografische Dienst, kan gezien worden als een eerste stap op weg naar een al jaren gewenste nauwere samenwerking met zusterverenigingen. Ontwikkeling ledental De ontwikkeling van het leden- bestand van de NVK in 1990 is weer- gegeven in de onderstaande tabel. Om tevens inzicht te geven in de ont- 10 KT 1991.XVII.2

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 12