wikkeling gedurende een längere Pe riode, zijn ook de korresponderende cijfers voor 1980 vermeld. Stand Stand Stand Saldo 31-12 31-12 31-12 1990 1980 1989 1990 De in 1989 ingezette stabilisatie van het ledental heeft zieh in 1990 voort- gezet. Wel groeide het aantal abon- nementen in 1990 nog met bijna 10%. De vergelijking met de cijfers uit 1980 laat een behoorlijke groei van de vereniging zien op alle niveaus. J. Russchen Het Kartografisch Tijdschrift in 1990 Hoogtepunt van de zestiende jaar- gang was de uitgave van het speciale, aan het 175-jarig jubileum van de Topografische Dienst (TDN) gewijde nummer. Dit extra dikke KT (108 pa- gina's) met zijn kleurenkatern (8 pa- gina's, ter beschikking gesteld door de jubilaris) werd voorbereid door drs N.J. Bakker van de Topografi sche Dienst, die de tekst geheel op floppy bij de redaktie aanleverde. Met de redaktie van Geodesia werd de inhoud van de verschillende jubi- leumbijdragen op elkaar afgestemd, waardoor beide tijdschriften samen een kompleet beeld geven van de ak- tiviteiten van de TDN. Afgesproken is de samenwerking met Geodesia in 1991 verder uit te bouwen door 'co- lumns' in elkaars tijdschrift op te nemen. Er is in 1990 gewerkt aan de pro- duktie van een register op het tijd schrift voor de periode vanaf de eer- ste jaargang in 1975 tot en met 1990; dit hopen we in 1991 uit te brengen. Er zijn afspraken gemaakt voor een nieuwe rubriek De kaarl op straat waarin we voorbeelden zullen tonen van de in ons dagelijks leven zicht- bare kartografische inbreng. De redaktie is weer veel dank ver- schuldigd aan prof. dr. I.B.F. Kor- moss die de Franse samenvattingen verzorgde en Allan Brown die de en- gelstalige 'summaries' korrigeerde. Sedert het tweede nummer van 1982 heeft Menno-Jan Kraak de rubriek Uit de Tijdschriften verzorgd, en het is daarom niet verwonderlijk dat hij nu de fakkel eens wil overdragen. Vanaf het tweede nummer van 1991 zal zijn werk voor deze rubriek wor den overgenomen door Barend Köb- ben van de vakgroep Kartografie RUU. De redaktie is de heer Kraak bijzonder dankbaar voor al het werk dat voor deze rubriek verzet is, en heeft daar met een gepast kartogra fisch kado blijk van gegeven. Spon sor ECI/Sijthoff Handelsdrukkerijen heeft ook in 1990 gratis het omslag van het KT gedrukt. De samenstelling van de redaktie veranderde in 1990 doordat Peter van der Krogt, werkzaam bij SDU, in de ploeg werd opgenomen. Hij zal zieh vooral bezighouden met de historisch-kartografische bijdragen (en streeft naar het her-invoeren van de voorkeursspelling). De redaktie kwam vijfmaal bijeen voor haar re guliere vergaderingen en eenmaal met de redaktieraad. Met de raad werden de initiatieven voor meer- kleurendruk besproken; de redaktie raad suggereerde ook het opnemen van profielschetsen van kartografi sche bedrijven. Beide, de meerkleu- rendruk en de profielschetsen, pro- beren we in 1991 te realiseren. Met het NVK-bestuur en de redaktieraad werd uitbreiding van de raad met een automatiseringsdeskundige besproken. Tenslotte werd de inter nationale kartografische gemeen- schap over het bestaan van het KT geinformeerd door een artikel in de ICA Nieuwsbrief. de redaktie De werkgroep voor de Geschiedenis van de Kartografie in 1990 Voor de werkgroep was 1989 een hectisch jaar. De Xllle Internationa le Konferentie voor de Geschiedenis van de Kartografie Staat bij alle werkgroepsleden diep in de herinne- ring gegrift. In 1990 werden de boe- ken van de konferentie gesloten en de stichting die opgericht was met het doel de konferentie te organise- ren, werd opgeheven. Na afloop van het kongres bleek er een batig saldo te zijn van circa 18.000,—. In over leg met het Dagelijks Bestuur van de NVK werd besloten dat dit be- drag een fonds zal vormen. Met dit fonds zullen aktiviteiten gesteund worden die de wetenschap van de Geschiedenis van de Kartografie sti- muleren. Het fonds zal door de pen- ningmeester van de NVK beheerd worden. Een reglement betreffende dit fonds is eiders in dit KT gepu- bliceerd. In het jaarverslag over 1988 werd ge meld dat de werkgroep het initiatief genomen had een bibliografie van de geschiedenis van de kartografie sa men te stellen. In 1990 kon een voorlopige versie uitgedraaid worden (om teleurstelling te voorkomen: deze uitdraai is niet in de verkoop verkrijgbaar). Omdat de samenstel- lers beiden van baan veranderden, is de publikatie van de bibliografie he- laas vertraagd. Hij zal wel voltooid worden, al is dit niet vöör 1992 te verwachten. Op 23 juni 1990 werd door de werk groep in het Voorlichtingscentrum van het Ministerie van Defensie in Den Haag een studiedag georgani- seerd met als onderwerp de geschie denis van de topografische kartering van Nederland. Zeven lezingen wer den gepresenteerd die een overzicht gaven van de ontstaansgeschiedenis van de Topografische Dienst, alsme- de van de verschillende kaarten die in de loop van de 18e, 19e en 20e eeuw door de dienst en haar rechts- voorgangers vervaardigd werden. KT 1991.XVII.2 individuele leden 451 545 545 0 institutionele leden 87 107 107 0 abonnementen 105 119 130 11 11

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 13