Een bezoek aan de tentoonstelling die ter gelegenheid van 175 jaar To- pografische Dienst in het Voorlich- tingscentrum gehouden werd, be- hoorde eveneens tot het programma. Zes van de zeven lezingen werden uitgewerkt tot artikelen en gepubli- ceerd in de bundel Geschiedenis van de Topografische Kartering van Ne- derland. De bundel kon op 24 Okto ber, de dag dat de Topografische Dienst in Emmen haar jubileum vierde, gepresenteerd worden. Als laatste valt te melden dat R.C.M. Braam, werkzaam bij de To pografische Dienst te Emmen, als lid van de werkgroep bedankt heeft (dank voor zijn inzet in de afgelopen jaren), en dat drs P.P.W.J. van den Brink (Rijksuniversiteit Utrecht) zijn plaats innam. M. Hameleers De werkgroep Kaartbeheer in 1990 De Werkgroep heeft in 1990 6 maal vergaderd. Er werden 2 studiedagen georganiseerd en een verslag van de zomerkursus 1989 geproduceerd. G. Staal nam afscheid als kontakt- man van het bestuur van de NVK, welke funktie hij 6 jaar heeft uitge- oefend. Gelukkig kan de werkgroep, wanneer nodig, nog steeds een be- roep op hem doen. R. Braam, werk zaam bij de Topografische Dienst Nederland (TDN), kon als nieuw bestuurslid verwelkomd worden. Het doet de werkgroep genoegen dat zij weer kan samenwerken met iemand uit een produktiebedrijf, die tevens ingevoerd is in de dokumentaire as- pekten van de kartografie. De voorjaarsstudiedag vond in juni plaats in het ITC-gebouw in Delft met als thema Zijn kartografische dokumenten te vinden?. A. van der Hoven van de Meetkundige Dienst van Rijkswaterstaat hield een inlei- ding over KABES en verzorgde een demonstratie van dit systeem. Verder was er een inleiding over de CCK door G. van der Velden en een inlei ding van R. Oddens over de 'auto matische ontsluiting van atlassen en reproduktiewerken'. De bijeenkomst werd door ca. 35 mensen bij- gewoond. De najaarsstudiedag vond in decem- ber plaats bij de jubilerende Topo grafische Dienst in Emmen met als thema Organisatie, produktie en ge- bruik van facsimile's van atlassen en kaarten. P. van der Krogt hield een inleiding onder de titel 'Van Peutin- ger tot Van der Hem'. Het was de bedoeling dat er een speciaal voor deze gelegenheid gefacsimileerde Van der Hem-kaart aan de ca. 45 deelne- mers uitgedeeld zou worden, maar helaas kwamen de uit Oostenrijk af- komstige kaarten een dag te laat in Nederland aan. Later is een exem- plaar van deze geillumineerde kaart aan de deelnemers verzonden. M. Hameleers hield een voordracht waarbij hij kriteria probeerde vast te stellen waaraan zowel een facsimile c.q. reproduktie als ook de begelei- dende teksten dienen te voldoen. De werkgroep heeft Van der Krogt/Ha- meleers verzocht van hun inleiding een artikel te produceren, waardoor de diskussie aangezwengeld zou kun- nen worden. Verder was er een inleiding van Kees Zandvliet over de 'Facsimilering van de topografische kaarten in de 19e eeuw' en een fascinerende lezing van de heer Van Oosten Slingeland over het ontstaan en de ontwikkeling van de reproduktie van de kadastrale at lassen, speciaal met betrekking tot Gelderland. De bibliotheek TDN was zo vriende- lijk een groot aantal facsimile's ter inzage te leggen. De werkgroep heeft in 1990 veel aan- dacht besteed aan de door haar te verrichten werkzaamheden t.b.v. het op te richten NKIC (Nederlands Kartografisch Informatie Centrum). Om de gedachten te bepalen heeft zij overleg gevoerd met M. Kok en G. Staal (die te zamen met M. Da- moiseaux een door de NVK ingestel- de kommissie KIC vormen) aan de hand van een door hen geproduceer- de nota. De werkgroep koncentreert zieh vnl. op het realiseren van een nieuwe editie van de Lijst van kaar- tenverzamelingen in Nederland. (De 'kaartkatalogus' wordt op een andere manier verwezenlijkt.) Op de körnen de studiedag zal hieraan aandacht worden besteed, waarna hopelijk een vruchtbare diskussie zal ontbranden. In 1990 verscheen het Verslag be- schrijven kartografische materialen (53 p., ill., 17,50 te bevragen bij de Voorzitter Werkgroep Kaartbeheer) van de Zomerkursus NVK 1989. Het verheugd ons te kunnen vermelden dat men vanuit Canada gevraagd heeft of dit vertaald mocht worden! In 1990 startte voor de 3e keer de GO-opleiding Kaart- en Atlas- beheer, nu echter in een modulaire opzet om recht te doen aan de on- derscheidende delen 'Kaartbeheer' en 'Topografisch-Historische Atlas- beheer'. Dit keer deden er 13 kur- sisten aan mee, die allen voor de kernmodule geslaagd zijn. In 1991 worden de keuze-modules afgewerkt, waarbij de belangstelling vnl. gericht is op (historische) kartografie en geografie. Bij het opzetten van de cursus was er rekening mee gehou den dat er vnl. interesse zou zijn voor vakken die met beheer van de topografisch-historische kollekties te maken hebben. In het 'braakjaar' 1991/1992 zal men proberen een aan tal körte kursussen/studiedagen te organiseren die voeling hebben met het kaart- en atlasbeheer, maar die niet georganiseerd zullen worden door de werkgroep Kaartbeheer. In September 1990 vond in Parijs de 7e konferentie plaats van de 'Groupe des Cartothecaires de LIBER (Ligue des Bibliotheques Europeennes de Recherche)' onder het thema New technologies and their impact on mapeuratorship. Tijdens deze konfe rentie werden er geautomatiseerde ontsluitingssystemen besproken/ge- toond uit het Verenigd Koninkrijk (BLAISE, Libertas, Apple/Macin tosh), Nederland (PICA, CCK), Frankrijk (Opaline) en Noorwegen (UBO:BOK), de laatste een CD- ROM-projekt. Verder werd er o.a. gediskussieerd over retro- konverteren/katalogiseren. De konfe rentie werd bijgewoond door ca. 60 Personen uit 13 landen, waaronder vertegenwoordigers van de UB Lei den, UB Amsterdam en Koninklijke Bibliotheek (waarvan 3 voor het CCK). Jim Elliot van de British Library hield een lezing met de titel Digital map data: archiving and legal depos- 12 KT 1991.XVII.2

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 14