jr it implications for U.K. Copyright map libraries. Hierin werd de Britse visie gegeven betreffende de 'retreat from print'. Dit houdt in dat bijv. de Ordnance Survey (die zowel de grootschalige kaarten als de topogra- fische kaarten produceert) in de na- bije toekomst alleen nog maar custom-made/requested kaarten ver- vaardigt. Dit heeft waarschijnlijk tot gevolg dat bibliotheken/archieven al leen nog maar een selektie uit de aangeboden digitale kaarten zullen beheren, waarschijnlijk in hard-copy of micro-fiche/film vorm. Een aan- tal staatskommissies heeft nog geen uitsluitende oplossingen voor dit probleem kunnen aandragen. De vergadering heeft zieh tijdens deze konferentie uitgesproken voor een nauwere samenwerking tussen deze groep en de IFLA, zonder dat hun werkzaamheden overlappen. Be- gin 1991 is hierover met de IFLA overleg gevoerd. In 1992 zal de 8e konferentie in Bar celona plaatsvinden onder het thema Diffusion and promotion of carto- graphic materials. Inlichtingen kan men verkrijgen bij de voorzitter van de werkgroep. De IFLA zal zieh de körnende jaren vnl. bezighouden met het automati- seren van de bibliografische records en standaardisatie van de ingangen. Verder zal zij op körte termijn aan- dacht schenken aan het probleem van de retro-konversie/katalogisering in Europa. J. Smits De werkgroep Onderwijs en Onderzoek in 1990 De vakgroep Kartografie van de RUU heeft de publikatie verzorgd van de lezingen van de le onder- zoeksdag in december 1989 in het Bulletin no. 18. Het bulletin is nog te bestellen via de vakgroep. De werkgroep O O heeft een ad- vies opgesteld aan het NVK-bestuur voor de vernieuwing van de PBNA- opleiding tot technisch kartograaf, waarin met name de praktische kant van de computer-ondersteunde pro- duktietechnieken een belangrijker rol moet gaan speien. Dertien december 1990 heeft de tweede studiedag met het thema Kar- tografisch onderzoek plaatsgevonden aan de RUU. Op deze dag gaf Pro fessor Müller van het ITC bij monde van A. Brown M.A. zijn voorstel om te komen tot een gei'ntegreerd karto- grafisch onderzoeksmodel voor Ne- derland. Verder presenteerde drs C.P.J.M. van Elzakker de onder- zoeksaktiviteiten m.b.t. een nationaal atlas informatie-systeem (NAIS) als mogelijke opvolger voor de Atlas van Nederland. Prof. Depuydt van de Katholieke Universiteit Leuven gaf een overzicht van de onderzoeks- aktiviteiten in Belgie. In het middagprogramma gaven de Landinrichtingsdienst, de Rijks Geo logische Dienst, de Hydrografische Dienst, Philips en het Kadaster een beeld van hun voornaamste onder- zoeksgebieden welke betrekking heb- ben op de geografische informatie- voorziening. In de afsluitende diskussie kwam on der andere naar voren dat de karto grafie niet los gezien of benaderd kan worden van dit begrip geografi sche informatie. Er kwamen ca. 35 gelnteresseerden. Doel van deze dag was om aan de hand van die inventarisatie aanzetten te geven tot verdere samenwerking, tot het konstateren van lacunes, tot een diskussie over mogelijke zwaar- tepunten en een verbetering van de presentatie naar buiten. De lezingen van deze dag zijn gepu- bliceerd in de publikatiereeks van studiedagen en kongressen. Lopende aktiviteiten van de werk groep zijn: Verwerken van resultaten van de inventariserende onderzoeksdagen I II. Organisatie Onderzoeksdag III, december 1991, waarin mogelijk promotie-onderzoeken aan de orde zullen komen. Bekijken van de mogelijkheden om te komen tot een 'onder- wijsdag'. Bestuderen van de gevolgen van de (voortgaande) automatisering voor het onderwijs onderzoek in de kartografie/geografie (gereedschap-resultaat- kennissystemen). Medewerking verlenen aan het sa menstellen van een brochure over de kartografie voor het bedrijfsle- ven (is nog niet gerealiseerd). Medewerking verlenen aan de promotiecampagne van het NGL onder middelbaarscholieren voor het vak kartografie/geo- informatica. Voeling houden met onder- zoek/onderwijs in het buitenland (kontinu). R.T. de Wijs De werkgroep Kartografische reproduktietechnieken in 1990 nvk wkr De werkgroep is in 1990 acht maal bij een geweest. Op 24 januari kon dankzij de be- reidwillige medewerking van de To- pografische Dienst te Emmen een herhaling van Repro 16 plaatsvin den. Hierdoor konden ook de aan- vankelijk in 1989 afgewezen be langstellenden in de gelegenheid worden gesteld de Topografische Dienst te leren kennen en hun kennis te verruimen. Voor de meeste deelne- mers betekende het een hernieuwde kennismaking met een dienst die naast de traditionele kaartvervaardi- ging inmiddels de weg naar compu- terondersteunde kaartvervaardiging is ingeslagen. Na veel onvoorziene vertragingen van buitenaf kon begin September uiteindelijk de fraai uitgevoerde le- zingenbundel van de lustrum studie dagen aan de deelnemers en andere belangstellenden worden toegezon- den. De uitvoering was volledig in handen van de afdeling P.R. en re- KT 1991.XVII.2 13 4

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 15