prografie van Oranjewoud die tevens alle kosten voor de vervaardiging op zieh heeft genomen. Studiedag Repro 17 op 22 november bij Ingenieursbureau Oranjewoud had als thema De plaats van de kar- tografische reproduktie in een kom- mercieel bedrijf. Ruim 50 mensen gaven zieh hiervoor op. Gezien de grote belangstelling mag gekonklu- deerd worden dat de landelijk niet centrale ligging van Heerenveen geen belemmering voor de studiedag was. Alle belangstellenden werd een kijk- je in de keuken gegund van een be drijf dat goed inspeelt op de veran- derende wensen uit de samenleving. Met behulp van voordrachten werd een duidelijk beeld gegeven van besluitvorming ten aanzien van wat men als bedrijf oppakt, wat men daar zelf aan doet en wat in de vorm van uitbesteding. Het middag- programma voorzag in een exkursie over de diverse afdelingen. De door de werkgroep waargenomen verschuiving in samenstelling van deelnemers aan de studiedagen, gaf ons aanleiding de doelstelling en de toekomstige plaats van de werkgroep kritisch te bezien. Een en ander heeft geresulteerd in een diskussieno- ta die inmiddels aan het bestuur van de NVK is aangeboden. Tijdens de Algemene Ledenvergadering zal de besluitvorming worden toegelicht. De werkgroep dankt alle bedrijven, instellingen en personen die in eni- gerlei vorm een bijdrage hebben ge- leverd aan het welslagen van haar aktiviteiten. A.H. van Kesteren l)e werkgroep Automatisering in de Kartografie in 1990 De werkgroep is in 1990 vier keer bijeen geweest. Tijdens deze bijeen- komsten hebben de voorbereidingen voor het, naar werkgroepsmaatsta- ven, volle jaarprogramma centraal gestaan. Naast de jaarlijkse thema- dag in december heeft de werkgroep een zomerkursus georganiseerd, ter- wijl eveneens de nodige tijd is be- steed aan de voorbereidingen voor de technische dag van begin februari 1991. De zomerkursus had als onderwerp Thematische kaartvervaardiging op de IBM-pc en de Apple Macintosh. Tijdens de kursus, die als een orien- tatie bedoeld was, konden de 20 kur- sisten kennismaken met een viertal softwarepakketten (GIMMS ATLAS*GRAPHICS op IBM-PC en CART/O/GRAPHICS FREE HAND op de Apple). De ochtenden van de vierdaagse kursus werden be- nut voor het bijwerken van de theo- rie, terwijl per middag een kennis- making plaatsvond met een van de pakketten. De themadag (6 december) had als onderwerp Standaardisatie en uitwis- seling van kartografische gegevens en is bezocht door 93 personen. Het ochtendprogramma van die dag werd gevuld met een algemene inleiding (Aalders) en een kijk op de Finse praktijd (Ahonen). In de middag werd een aantal speeifieke toepassin- gen nader toegelicht. Naast de (kar- to)grafische standaards (Kraak) kwa- men de uitwisseling in een DeskTop Mapping omgeving (Schokker/ Koop), de grootschalige kartografie (Bontje) en de reproduktie (Korver) aan de orde. De proeeedings van deze studiedag zijn versehenen als nummer 1 van een speciale NVK- publikatiereeks. M.J. Kraak De Begeleidingskommissie PBNA in 1990 De begeleidingskommissie vergader- de in 1990 driemaal, en daarbij werd weer veel aandacht besteed aan de herziening van de lessen. Voor het theorievak Kartografie werd besloten om het leerboek van F.J. Ormeling en M.J. Kraak (2e druk, 1990) te gaan gebruiken. De modernisering van de praktijklessen leverde veel twijfels op, omdat niemand precies weet welke eisen er in de toekomst aan de kartografen gesteld zullen worden. De kommissie kwam dan ook niet tot een besluit over dit on derwerp. Wel werd in het verslagjaar een bij Stelling van de tekenoefenin- gen voltooid, waardoor de bran- dauerpen en de etsende inkt overbo- dig zijn geworden. Voor de vernieuwing van de praktijklessen werd advies gevraagd aan het ITC in Enschede, maar tenslotte werd op 10 Oktober aan het NVK-bestuur ge vraagd om een uitspraak te doen over de wenselijkheid en de vorm van nieuwe praktijklessen. PBNA is wel bereid om daaraan mee te wer ken, mits er ook van de zijde van de NVK een flinke financiele bijdrage wordt geleverd. Zoals gebruikelijk werden er in het voorjaar en in het najaar weer exa- mens afgenomen door PBNA. Na mens de begeleidingskommissie werd de begeleiding van de examens met ingang van dit verslagjaar uitgevoerd door N.J. Bakker, die als gedelegeer- de zitting heeft gekregen in de PBNA-examenvakkommissie. Bakker brengt daarvan verslag uit aan de andere leden van de begeleidings kommissie. De resultaten van het examen 1990 waren als volgt. Aantal kandidaten bij het voorjaarsexamen: ±20. Aan tal kandidaten bij het najaarsexa- men: 37. Aantal voltooide examens: 6. Namen der geslaagden in 1990: C. Boer, H. Brandsema, A. Bron, A. de Lange, J. Kiers en L.H.M. Vermijs. Eerder geslaagd: A. Vuyk (1987). To taal aantal gediplomeerden: 175. Na het verzoek aan het NVK-bestuur over de vernieuwing van de praktijk lessen is de begeleidingskommissie niet meer bijeen geweest. Vermoede- lijk zal het bestuur in maart 1991 een uitspraak doen over de gewenste ontwikkeling van de kursus. A.H. Verroen De ICA standing commission on education and training in 1990 Het jaar 1990 is door de 1CA- kommissie onderwijs en opleiding, 14 KT 1991.XVII.2

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 16