hoorden onder meer herziening van het symbolenappa- raat en het kaartschrift, uitbreiding van het aantal kaarteenheden en - inspelend op de wensen van het on- derwijs - accentverlegging van topografische naar the matische kaarten. Na-oorlogse politieke ontwikkelingen leidden bovendien tot liquidatie van het kaartenpakket van Nederlands-Indie en aktualisering van de kaartin- houd ten gevolge van de wereldwijde dekolonisatie. Een bijzonder aspekt van het moderniseringsproces van de atlassen vormde de introduktie, ter vervanging van de ouderwetse, ontoereikende bergschrapjes, van de Zwit- serse reliefweergave door middel van de zogenaamde bergschaduwering of 'Schummerung'. Bij gebrek aan voldoende 'know how' op dit gebied in Nederland ging de heer Stroeve enige maanden in de leer bij groot- meester Dr. Fritz Holzel in de Bondsrepubliek. Na te- rugkomst trachtte Stroeve de verworven vaardigheden over te dragen aan zijn eigen tekenaars, onder wie, tot ieders genoegen, Bus zieh in körte tijd tot een talentvol 'Schummeraar' profileerde. De meeste bergtekeningen in de Grote en Kleine Bossen, die tot in lengte van da- gen het kaartbeeld zullen blijven verduidelijken, zijn van zijn hand. De anonieme vormgever Zelf raakte ik in die jaren betrokken bij internationale diskussies over de destijds nieuwe opvattingen van de kaart als kommunikatiemiddel en met het zoeken van theorieen en regels die het overbrengen van de kartogra- fische boodschap zouden kunnen verbeteren. Als zoda- nig werden er studiedagen en konferenties gehouden, dikwijls met inbreng van Psychologen, over onderwer- pen als de waarneming van kleuren, de mentale verwer- king van verschillende soorten kaartschrift, van Symbo len en van arceringspatronen, over visuele en semantische leesbaarheid, over störende achtergrondruis en over de bqwegingen van het menselijk oog bij het kaartlezen. 1k nam aan verschillende van deze bijeen- komsten deel en voelde mij steeds maar knapper wor den. Maar als ik dan terugkwam in de Akkerstraat en mijn wijsheid probeerde over te dragen aan de inmid- A. van Holten overhandigt het kado. V.l.n.r.: F.J. Ormeling sr, A. Bus, G.F. Willems en A. van Holten. dels tot hoofd van de tekenzaal opgeklommen Aldert Bus ging er vaak iets mis en werd het mij duidelijk dat wij ten dele bezig waren het wiel opnieuw uit te vinden en dat vele van onze ontdekkingen reeds längs natuur- lijke weg in de hoofden van talentvolle grafici waren opgeslagen. Zo bleef Bus temidden van al die aanstor- mende nieuwe wijsheden voor wat betreft de vormge- ving van de honderden nieuwe kaarten die in de loop der jaren werden geintrodueeerd een onmisbare ge- sprekspartner. De bewijzen van zijn anonieme kreatieve inbreng, resulterend in duidelijke, leesbare kaarten, zijn in minstens 10 drukken van de Grote Bos en in tal van daaraan verwante uitgaven terug te vinden. De bufferfunktie Op nog een laatste aspekt van Bus' persoonlijkheid mag hier de aandacht worden gevestigd. Atlasproduktie is een zenuwslopende bezigheid tijdens welke zieh di verse driehoeksverhoudingen kunnen uitkristalliseren. Een van deze betreft de relatie tussen de technisch be- drijfsleider (1) die verantwoordelijk is voor produktie- planning en levertijd en de atlasredakteur (2) die graag wil scoren met de jongste aktualiteiten, die de nieuwste stuwdammen, autowegen, atoomcentrales enzovoort aan zijn kaarten wil toevoegen, die wacht - om vervlo- gen tijdsbeelden op te roepen - op de overdracht aan Indonesia van Nederlands Nieuw-Guinea, op de nieuwe naam voor Belgisch Congo en op de omvang van de pas gegraven havenbekkens in Europoort. Tussen hen Staat als nummer 3 het weinig benijdenswaardige hoofd van de tekenzaal dat, tot op het laatste ogenblik bedol- ven met opdrachten, de taak heeft als buffer te funge- ren en beide partijen in bedwang te houden. De wijze waarop Bus zieh van deze bufferfunktie heeft gekweten, op diplomatieke wijze en in goede verstandhouding tus sen beide polen manoeuvrerend, verdient alle lof. Op deze wijze kon elke nieuwe druk voor elk der drie par tijen toch een hoogtepunt blijven. Uit de anonimiteit Aan het einde van de rit gekomen willen wij 'Baas Caertenmaker' Bus, ik mag wel zeggen mede namens de honderdduizenden atlasgebruikers in den lande die van zijn duidelijke kaarten hebben geprofiteerd, danken voor zijn bijna 45-jarige inzet. Wij wensen hem veel voldoening bij de voorgenomen toekomstige tijdspasse- ring, de beoefening van de teken- en schilderkunst, ter realisering waarvan Be Spieard, hoofd Kartografische Produkties, hem namens de kollega's een passend ge- schenk in de vorm van een fraaie schilderskist overhan- digde. Of er voorshands wel voldoende tijd zal zijn om te tekenen en te schilderen Staat nog te bezien. Immers, namens de firma bood hoofd WN Atlasproducties, dr Van Holten, de scheidende medewerker een ontwerp Lees verder op blz. 38. 18 KT 1991.XVII.2

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 20