beschikbare personeel betrekkelijk snel en eenvoudig kan worden omgeschoold en ingezet. De werkstations vragen een investering tussen DM 20.000 en DM 200.000. Werkstations vanaf DM 20.000, bestaande uit een (blinde) digitizer en pc, maken een off-line- opstelling mogelijk. Bij proefnemingen is echter geble- ken dat het blind digitaliseren zeer foutgevoelig is. Naast een zorgvuldige registratie van de bewerkte de menten, kost de kontrole en nabewerking veel tijd aan- gezien alle geometrische en inhoudelijke aspekten op volledigheid, logische verbinding en juistheid moeten worden gekontroleerd. Veel gunstiger is de oplossing waarbij men tegelijkertijd op een beeldscherm het resul- taat kan beoordelen. Hierdoor kunnen fouten worden vermeden in de aansluiting van wegen, de sluiting van polygonen en de toevoeging van koderingen. Werkstati ons met interaktieve mogelijkheden zijn veel gebruiks- vriendelijker. Bij een datahoeveelheid van ca. 20 Mb voor de inhoud van een kaartblad 1:25.000 is duidelijk, dat de opslagkapaciteit per Werkstation de prijs bepaalt. Het Landesvermessungsamt Nordrhein-Westfalen heeft gekozen voor de laatstgenoemde optie met gebruikma- king van het in eigen huis ontwikkelde ALK-GIAP- systeem. Met een kapaciteit van 4 Mb per systeem heb- ben wij de mogelijkheid een kwartblad 1:25.000 in een blok te bewerken. Verder heeft bij de keuze voor deze methode een rol gespeeld, dat van de gehele deelstaat fotokaarten 1:5.000 beschikbaar zijn, dus een geome trisch homogene basis. Dit is een ideale uitgangssitua- tie, die echter niet zonder meer in de andere deelstaten voorhanden is. Op grond van de opgedane ervaringen kan men zeggen, dat de kombinatie van de Grundkarte 1:5.000 (lijnenkaart) met de overeenkomstige fotokaart 1:5.000 een solide uitgangsbasis voor de gegevensinwin- ning is. Deze beide kaarten vullen elkaar voortreffelijk aan en bieden een goede garantie voor de aktualiteit van de gegevens. Uitgaande van de eis, dat binnen een tijdsbestek van vijf jaar een digitaal bestand opgebouwd moet zijn, werd verder bepaald welke data in de opbouwfase be werkt worden en welke gegevens in de aansluitende slot- fase. In de eerste fase zullen Straten, spoorwegen en wa- terlopen worden ingebracht, aangevuld met vlakinformatie zoals bos, bouwland, bebouwd gebied en industriegebied. De inwinning van afzonderlijke ge- bouwen en andere Objekten alsmede het aanbrengen van de attributen zal in de slotfase plaatsvinden. Apparatuur Op grond van de genoemde voorwaarden heeft het Landesvermessungsamt tot de volgende konfiguratie be- sloten: 8 werkstations voor de inwinning van gegevens, een trommelplotter voor kontroletekeningen, 2 werksta tions voor datamanagement (DLM en DKM). Voor de modellering van DKMs zijn twee arbeidsplaatsen inge- richt. Voor de DKM-uitvoer Staat een rasterplotter ter beschikking. Deze konfiguratie lijkt ons op het ogen- blik optimaal en zal de dragende zuil voor de ATKIS produktie zijn. Bijhouding Het behoeft geen betoog, dat een informatiesysteem zo goed is als de aktualiteit van de informatie. Om deze aktualiteit te waarborgen, staan nieuwe technieken tot onze beschikking, die gebruik maken van SPOT- beelden, deels ook van gewone luchtfoto's. Ook bij de traditionele kartering wordt kaartherziening grotendeels door middel van luchtfoto's uitgevoerd, in Nordrhein- Westfalen voor meer dan 80%. De voordelen van de fo- togrammetrie zullen voor de aktualiteit van ATKIS vol- ledig moeten worden benut. Geschat wordt dat de up- dating van het digitale bestand (DLM 25) met twee arbeidsplaatsen, bestaande uit stereokarteerapparaten van de nieuwste generatie en met toepassing van specia le gebruikerssoftware interaktief kan worden gereali- seerd. Daarbij wordt veel gewonnen met het inspiegelen van de al aanwezige digitale data in het het stereomo- del. Thans ligt het zwaartepunt van de aktiviteiten wel- iswaar bij de data-inwinning via werkstations, maar bij de updating zal de rol van de fotogrammetrie zeker sterk toenemen. Op de mogelijkheden van de digitale beeldverwerking wordt hier slechts kort gewezen. Het voordeel hiervan is, dat aktuele luchtfoto's in rastervorm als achtergrond worden gebruikt, om direkt vektoriele herzieningsgege- vens in te winnen (digitaliseren op het scherm). Dit lijkt voor de nabije toekomst een optimale oplossing voor het probleem van de updating. Deze mogelijkheden ver- gen echter nog veel onderzoek en software-ontwik- keling. Toepassingen Met het vervaardigen van ATKIS is de basis gelegd voor de levering van digitale data aan de gebruikers. Er zijn al enkele ervaringen opgedaan. Zo is voor Nordrhein-Westfalen een digitaal terreinmodel in de vorm van een hoogtematrix (50 X 50 meter) beschik baar. Aangevuld met de administratieve grenzen in digi tale vorm wordt dit basisbestand al voor enkele toepas singen gebruikt. Het Landesvermessungsamt Nordrhein-Westfalen heeft tot nog toe voor 25% van haar gebied ATKIS-data ter beschikking. Ze zijn o.m. in gebruik als referentiedata voor een milieu-informatiesysteem. Daarin worden be- paalde bodemverontreinigingen gekoppeld aan de geo- grafische komponent wat een direkt overzicht en inzicht van de spreiding geeft. Verder zijn de gegevens gebruikt voor een onderzoek naar direkte verkleining naar de schaal 1:100.000. De prijsstelling voor digitale gegevens is nog in ontwik- keling. Momenteel proberen we een redelijke prijs te be palen, die de gebruiker bereid is te betalen. Tevens dient men te bedenken dat het doorleveren van KT 1991.XV1I.2 21

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 23