de data aan derden niet zonder meer is toegestaan. Alle leveringen worden kontraktueel vastgelegd met toepas- sing van stringente leveringsvoorwaarden. In de afgelopen jaren hebben we steeds vaker kunnen konstateren dat bedrijven topografische kaarten kopen, deze via moderne technieken in digitale vorm omzetten en de data dan op de markt brengen. Dit is niet geoorloofd! Weliswaar is het met de moder ne technieken van nu voor het eerst mogelijk, om de re- sultaten van het moeizame en langdurige karteringspro- ces zo te gebruiken, maar hiermee wordt de normale verkoopprijs van een gedrukte kaart geweld aangedaan. Deze prijs dekt, zoals algemeen bekend, allerminst de kosten, die door de overheid moeten worden gemaakt, om een goed funktionerende karteringsdienst in stand te houden. Wat de levering en het gebruik van digitale informatie betreft, zal het samenspei tussen de karte- ringsdiensten en de gebruikers in de toekomst nog beter vorm moeten worden gegeven. ATKIS zal zeker door de overheid zeer intensief worden gebruikt, zowel door het Landesvermessungsamt zelf voor haar kaartproduktie, als ook door de instituten die tot nu toe de analoge Produkten voor hun werk no- dig hadden. Voor de ruimtelijke ordening zijn digitale topografische gegevens in het middelschalige bereik van grote waarde voor het bestuderen van relaties. Bovendien krijgt de gebruiker de mogelijkheid, specifieke vlakinformatie te selekteren en weer te geven als basis voor bestem- mingsplannen. Voor het milieubeheer is het van belang omvangrijke gegevensbestanden op te bouwen, storingen te registre- ren en bepaalde gebeurtenissen te simuleren om de ef- fekten beter te kunnen voorspellen. Zo kan bijvoor- beeld het effekt van een kalamiteit in de chemische industrie in zeer körte tijd worden geanalyseerd. Bijna dagelijks komen bij het Landesvermessungsamt verzoeken van marketingbureau's binnen om digitale data ter beschikking te stellen. Dit betreft bijvoorbeeld nieuwe stadsuitbreidingen waar deze bureau's de opti male vestigingsplaats voor bepaalde bedrijven willen se lekteren. In de telekommunikatie maakt men steeds vaker ge bruik van digitale terreinmodellen voor de optimale lo- kalisering van zendmasten. Een goede positie van de zender heeft grote invloed op de kwaliteit van TV en stereo-ontvangst. Ook hier zullen de mogelijkheden van ATKIS verder stijgen, zodra meer data ter beschikking kunnen worden gesteld. De automobielindustrie werkt hard aan de ontwikkeling van autonavigatiesytemen en Systemen voor transport- planning. Technisch zijn deze Systemen bijna gereed voor implementatie. Daarmee is echter dringend be- hoefte ontstaan aan een digitaal wegenbestand met aan- vullende informatie over verkeerskundige zaken zoals eenrichtingsverkeer, voorrangswegen e.d. Verder is een uitbreiding met gegevens over openbare gebouwen, ho- tels, enz. te verwachten. Op dit gebied zullen de karteringsdiensten samenwer- kingsverbanden met de industrie moeten aangaan met als inbreng de beschikbaarstelling van aktuele data over het wegennet. We moeten een grote stap in de toekomst doen, om aan deze behoefte te voldoen. De tijd dringt! Digitale geografische informatie in Europees perspektief Aan de hand van de situatie in Nordrhein-Westfalen heb ik u een beeld geschetst van de huidige ontwikke- lingen op het gebied van de geografische informatie- voorziening. Richten we onze blik nu op Europa dan zien we in feite soortgelijke ontwikkelingen, soms wat meer uitgesproken, soms wat minder ver voortgeschre- den, in de meeste landen om ons heen. Binnen de CERCO, het samenwerkingsverband van de nationale karteringsdiensten in Europa, heb ik een be- perkte enquete gehouden over de stand van zaken op digitaal terrein. Gaarne wil ik u het resultaat daarvan laten zien. De opbouw van geografische databanken Staat in Euro pa als geheel gezien nog in de kinderschoenen. De eer- ste aktiviteiten dateren uit het begin van de jaren zeven- tig. De automatisering is in het algemeen het verst voortgeschreden binnen de kadasterorganisaties, met name voor het registratieve deel. Voor veel landen is 70 tot 100% voltooid; alle landen melden in 1995 hiermee gereed te zijn. Voor wat betreft de kadastrale kartering is het beeld wezenlijk anders. In enkele landen begon men hiermee in het begin van de jaren tachtig. In de meeste landen is men nog nauwelijks begonnen met de konversie van de analoge naar de digitale kadastrale kaart, zoals in Denemarken, Zweden, Zwitserland, Ierland, Grieken- land en Portugal. Voor de konversie denkt men primair aan handmatig digitaliseren of scannen van bestaande minuutplans. Zeker is dat een en ander een enorme inzet van perso- neel, apparatuur en Software vergt. Daarom is het niet verwonderlijk dat de huidige stand voor Europa als ge heel niet meer dan 5-10% als voltooid laat zien. In de meeste landen zal een digitaal grafisch kadaster pas na 2000 beschikbaar zijn. De omzetting van analoge topografische kaarten in di gitale vorm Staat in Europa als geheel nog in de kinder schoenen. De eerste stappen zijn gezet in het midden van de jaren zeventig. Ze betreffen voornamelijk het opbouwen van digitale hoogtemodellen en het digitali seren van administratieve grenzen. Desondanks kunnen deze zaken als de eerste, konkrete bouwstenen voor een geografisch informatiesysteem worden beschouwd. Evenals bij de konversie van de kadasterkaarten zijn ook hier hoge investeringen in personeel en apparaten nodig. Programma's voor de konversiewerkzaamheden kunnen niettemin uit ervaringen met het kadastrale werk worden afgeleid. Verder worden alle bekende me- thoden zoals handmatig digitaliseren, scannen, foto- grammetrie, remote sensing e.d. toegepast. Voor de up- dating acht men in alle landen fotogrammetrische methoden en digitale terrestrische opnemingen het 22 KT 1991.XVII.2

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 24