Kwaliteitsonderzoek van wegenkaarten R.J. van Essen en L.P. Heijnens Inleiding De overgrote meerderheid van de Produkten van karto- grafen vindt zijn toepassing in het zogenaamde profes- sionele circuit. Deze Produkten dienen daarbij als basis voor een veelheid van beleidsbeslissingen en be- heersmaatregelen. Hoewel met name in de overheidssektor de afgelopen jaren is geprobeerd het grote publiek in toenemende mate bij dit proces te be- trekken, kan gesteld worden dat dit slechts een beperkt resultaat heeft gehad. Als zodanig wordt de meerder heid van de bevolking slechts bij uitzondering gekon- fronteerd met de hierbij gebruikte kartografische Pro dukten. Aan de andere kant is een ontwikkeling merkbaar waarin, met name in de pers, bij de informatie- overdracht naar de burger in toenemende mate van kar tografische Produkten gebruik wordt gemaakt. Een ver- gelijking tussen een willekeurig dagblad vandaag de dag en een van een tiental jaar geleden spreekt wat dit be- treft boekdelen. Het aantal kaartjes en de kwaliteit er- van is merkbaar toegenomen. Ondanks deze verheugende ontwikkeling lijkt het niet overdreven om te stellen dat het grote publiek bij het woord kartografie aan dezelfde Produkten denkt als een aantal jaren geleden, namelijk aan de atlas in de boe- kenkast en de kaart die wordt meegenomen op va- kantie. In tegenstelling tot de atlaskartografie heeft er in de wegenkartografie betrekkelijk weinig onderzoek en theorievorming plaatsgevonden. Dit heeft tot gevolg dat een zeer belangrijk deel van de voor het grote publiek relevante kartografische produktie plaatsvindt zonder enige theoretische onderbouwing. Hierdoor is er noch bij de produktie noch bij de beoordeling van de kwali teit van de Produkten sprake van duidelijke richtlijnen. Het praktisch geheel ontbreken van theorievorming hoeft de produktie van goede wegenkaarten echter geenszins uit te sluiten. Het maakt het echter wel een- voudiger om minder goede wegenkaarten te verkopen. Tenslotte bestaat er geen ander beoordelingskriterium dan het nut cq. het gemak dat de kaart tijdens het ge bruik onderweg oplevert. Of het gebruik van een kaart met een minder goede kwaliteit als konsequentie heeft dat het volgende jaar een andere kaart wordt aange- schaft, is zeer twijfelachtig. Tenslotte is aan de gemid- delde koper niet bekend wat het nut cq. het gemak van een bepaalde kaart zou kunnen zijn. Dat het hier geen akademisch probleem betreft blijkt uit een enquete uitgevoerd door de Consumentenbond onder haar leden, waarin gevraagd is van welke Pro dukten een kwaliteitsonderzoek gewenst werd. Wegen kaarten kwamen hier zeer prominent uit naar voren. De uitslag van deze enquete heeft de Consumentenbond doen besluiten om een onderzoek in te laten stellen naar de kwaliteit van wegenkaarten. Dit onderzoek is uitgevoerd bij de vakgroep Kartografie van de Faculteit der Ruimtelijke Wetenschappen van de Rijksuniversiteit Utrecht. De resultaten van het in januari 1990 afge- sloten onderzoek zijn gepubliceerd in De Consumenten- reisgids (Consumentenbond, maart 1991). Dit artikel vormt een meer methodologische beschrijving van een deel van dit onderzoek. Het gehele rapport is eigendom van De Consumentenbond. Algemeen De kaarten die onderwerp van het onderzoek zijn ge- weest, zijn de in 1990 in Nederland verkrijgbare wegen kaarten van acht belangrijke buitenlandse vakantielan- den, te weten Duitsland, Engeland, Frankrijk, Italie, Joegoslavie, Oostenrijk, Spanje en Zwitserland. Het ging hier om in totaal 168 kaarten. De kaarten zijn in de periode juni-september 1990 aangeschaft. De meeste kaarten waren in die periode leverbaar. Een enkele kaart was in herdruk en is later alsnog geleverd. De doelstelling van het onderzoek was per land te komen tot rangschikking naar kwaliteit van de kaarten van dat land. Afhankelijk van het weergegeven land en van de uitge- ver wordt na verloop van een bepaalde periode een nieuwe, herziene uitgave van de kaart op de markt ge bracht. Er is geen reden om aan te nemen dat hierbij een aanzienlijke verandering in kwaliteit zal optreden. Zodoende kan gesteld worden dat de resultaten van het onderzoek verder strekken dan 1990, en pas dan verou- derd zijn wanneer een producent een zodanige verande ring in zijn produktieproces heeft aangebracht dat van een verandering in de kwaliteit van de hierin geprodu- ceerde kaarten gesproken kan worden. Opzet van het onderzoek Hiervoor werd gesproken van het bijna volledig afwezig zijn van theorievorming ten aanzien van wegenkaarten. De meest recente uitzondering hierop wordt gevormd 24 KT 1991.XVII.2

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 26